REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalna praca obywatela Ukrainy w Niemczech – zasady, przepisy, formalności

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Legalna praca obywatela Ukrainy w Niemczech – zasady, przepisy, formalności
Legalna praca obywatela Ukrainy w Niemczech – zasady, przepisy, formalności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy obywatele Ukrainy ze statusem rezydenta długoterminowego UE w Polsce mogą legalnie pracować w Niemczech lub być delegowani do Niemiec przez polskiego pracodawcę? W niniejszym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom w kontekście niemieckiego prawa imigracyjnego oraz niemieckiego prawa pracy.

Status rezydenta długoterminowego UE w Polsce a legalna praca w Niemczech

Obywatele Ukrainy, którzy po minimum pięciu latach pobytu uzyskali status rezydenta długoterminowego UE w Polsce, często zastanawiają się, czy mogą legalnie podjąć pracę w Niemczech bez dodatkowych zezwoleń. Kwestia ta jest regulowana przez niemieckie prawo imigracyjne, a dokładniej przez ustawę o pobycie i zatrudnieniu oraz integracji obcokrajowców w Niemczech — „Gesetz über den Aufenthalt, die Erwerbstätigkeit und die Integration von Ausländern im Bundesgebiet” (Aufenthaltsgesetz-AufenthG), zwłaszcza przez jego paragraf 38a.

Zgodnie z § 38a AufenthG, obywatel Ukrainy posiadający status rezydenta długoterminowego UE w innym państwie członkowskim (takim jak Polska) ma prawo do otrzymania niemieckiego zezwolenia na pobyt, jeśli zamierza przebywać w Niemczech dłużej niż 90 dni. Istotne jest, że zezwolenie to uprawnia również do podjęcia zatrudnienia, jednak wymaga to zgody „Bundesagentur für Arbeit” (Federalnego Urzędu Pracy) zgodnie z § 39 Abs. 3 Ustawy.

Zauważmy jednak, że przepis ten wyłącza z tego obowiązku osoby, które:

Autopromocja
  • Zostaną wysłane przez dostawcę usług w ramach transgranicznego świadczenia usług,
  • Chcą świadczyć inne usługi transgraniczne,
  • Przebywają na terytorium Niemiec w celu wykonywania pracy sezonowej,
  • Chcą podjąć pracę jako pracownicy transgraniczni.

Co oznacza, że te kategorie osób nie muszą posiadać niemieckiej wizy do wykonywania pracy transgranicznej.

Definicja „długoterminowego rezydenta” jest zawarta w paragrafie 7 ust. 2 wspomnianej Ustawy oraz w Dyrektywie 2003/109/EG. Status ten jest przyznawany obywatelom krajów trzecich, którzy legalnie przebywali na terytorium danego państwa członkowskiego przez co najmniej pięć lat.

Jak przebiega wydanie zgody na pracę w Niemczech?

Zgoda na pracę jest wydawana przez „Bundesagentur für Arbeit” po przeprowadzeniu tzw. „Vorrangprüfung” —sprawdzenia, czy na danym stanowisku nie ma odpowiednich kandydatów z Niemiec lub UE. Jeśli zgoda zostanie udzielona, dana osoba może legalnie podjąć pracę w Niemczech.

Warto też zauważyć, że zezwolenie na pobyt wydane na podstawie § 38a może być ograniczone czasowo. Zgodnie z ust. 4, zezwolenie może być wydane z dodatkowymi warunkami na maksymalnie 12 miesięcy. Po upływie tego okresu zezwolenie automatycznie uprawnia do podjęcia dowolnej działalności zarobkowej.

Wiza Vander Elst

Osoby z Ukrainy nieposiadające statusu długoterminowego rezydenta muszą otrzymać inny tytuł, uprawniający do podjęcia legalnej pracy w Niemczech   —  tzw. wizę „Vander Elst”.

Wizę Vander Elst uzyskamy, jeżeli jako pracodawca, chcemy do wykonania w Niemczech konkretnych prac oddelegować naszego polskiego pracownika posiadającego obywatelstwo kraju spoza UE. Wizy Vander Elst nie uzyskamy natomiast dla takiej osoby, która ma w Polsce zarejestrowaną jedynie działalność gospodarczą. Wynika to z § 2 ust. 2 niemieckiej ustawy o pobycie (AufenthG) w związku z § 7 niemieckiego kodeksu socjalnego (SGB) IV.

Jakie są konsekwencje braku odpowiedniej wizy lub statusu rezydenta długoterminowego?

Przy braku tytułu rezydenta długoterminowego bądź stosownej transgranicznej wizy Vander Elst lub bezpośredniej niemieckiej wizy pobytowej, zawierającej zgodę na wykonywanie pracy w Niemczech, prace będą wykonywane nielegalnie, co dla obywatela Ukrainy grozi nie tylko deportacją z Niemiec, ale także zakazem wjazdu, a dla osoby go zatrudniającej w jakiejkolwiek formie (też jako podwykonawcę) - odpowiedzialnością karną w Niemczech. Należy wyraźnie podkreślić, że dotyczy to zarówno sytuacji, gdy nieposiadający statusu rezydenta długoterminowego, a np. jedynie zwykłą kartę pobytu obywatel Ukrainy zarejestruje Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i zgłosi ją do niemieckiego urzędu skarbowego, jak i sytuacji, gdy dla naszego ukraińskiego pracownika pozyskamy jedynie zezwolenie na pracę w Niemczech (choćby transgranicznie), bez stosownej niemieckiej wizy pobytowej. Wynika to z § 17 ust. 1 niemieckiego rozporządzenia o pobycie obcokrajowców, AufenthaltsV.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy i na jakich zasadach obywatel Ukrainy może legalnie pracować w Niemczech? Podsumowanie

Jeżeli Ukrainiec mieszkający w Polsce ma status długoterminowego rezydenta, może pracować w Niemczech bez konieczności posiadania wizy, jeżeli będzie świadczyć usługi transgraniczne, zostanie wysłany przez dostawcę usług w ramach transgranicznego świadczenia usług, zamierza pracować jako pracownik sezonowy lub transgraniczny. Jednak proces ten wymaga spełnienia określonych warunków oraz uzyskania zezwolenia na pobyt i pracy od niemieckich władz. Procedura ta, choć złożona, umożliwia legalne zatrudnienie i integrację na niemieckim rynku pracy.

Brak tytułu długoterminowego rezydenta nie skreśla możliwości pracy w Niemczech, jednak należy   postarać się o uzyskanie odpowiedniej wizy, dzięki której obywatel kraju spoza UE będzie mógł pracować legalnie na terenie Niemiec bez obawy o swój status prawny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA