Odpowiednie wynagrodzenie i stabilna praca. Oto, czego oczekują młodzi od pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
- Znaczenie jakości życia zawodowego
- Rozwój zawodowy i elastyczność
- Kompetencje miękkie i języki obce
- Umiejętności specjalistyczne
Młode pokolenie, choć nadal ceni sobie odpowiednie wynagrodzenie, zwraca coraz większą uwagę na jakość życia zawodowego. Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia są dla nich kluczowe, szczególnie w obliczu niepewności ekonomicznej i dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy.
REKLAMA
Znaczenie jakości życia zawodowego
Gdy młodzi pracownicy mają zapewnione podstawowe warunki, zwracają uwagę na inne aspekty pracy. Przyjazny i zmotywowany zespół oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to elementy, które przyczyniają się do ich komfortu psychicznego i efektywności w pracy.
Rozwój zawodowy i elastyczność
Dla młodego pokolenia ważne są także możliwości rozwoju zawodowego (28%) i elastyczność. Elastyczny grafik pracy, który pozwala dostosować pracę do indywidualnych potrzeb życiowych, wskazało 24% ankietowanych.
Kompetencje miękkie i języki obce
Młodzi respondenci uważają kompetencje miękkie za ważne dla rozwoju ich ścieżki zawodowej. Wskazało na nie 49% ankietowanych. Co więcej, 42% młodych respondentów uważa, że znajomość języków obcych jest dla nich kluczowa, co sugeruje, że młode osoby myślą o rynku pracy bez granic.
Umiejętności specjalistyczne
Trzecią spośród wymienionych przez młodych najważniejszych kompetencji, służących rozwojowi kariery, są umiejętności specjalistyczne – wiedza i kursy branżowe. Na tę odpowiedź stawia niemal równa liczba młodych z każdej z grup wiekowych - 42% badanych w wieku 18-24 lata i 41% badanych w wieku 25-34 lata.
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w marcu br. wśród 721 Polaków w wieku 18-34 lata.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat