REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Porozumienie stron. Najmniej konfliktowy sposób rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracy może nastąpić wskutek jednostronnej czynności pracodawcy bądź pracownika. Umowę o pracę można również rozwiązać na mocy porozumienia stron. Co warto o nim wiedzieć? Czy można cofnąć zgodę na rozwiązanie umowy w taki sposób? Co z zasiłkiem dla bezrobotnych po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? Odpowiadamy. 

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Rząd przygotowuje nowelizację ustawy

Pobyt obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. Takie jest podstawowe założenie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom tego kraju, nad którym pracuje rząd. W myśl aktualnych przepisów termin, w którym Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce upływa 4 marca 2024 r. Nowa ustawa musi zatem zostać uchwalona i wejść w życie przed tą datą.

Trzy kroki na drodze do zatrudnienia obywatela Ukrainy. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca [Instrukcja]

Do zatrudnienia obywatela Ukrainy w Polsce nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Pracodawca powinien przede wszystkim upewnić się, że Ukrainiec, którego chce przyjąć do pracy ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy. 

Umowa zlecenia i umowa o dzieło. Czym różnią się te umowy cywilnoprawne

Umowa zlecenia i umowa o dzieło to umowy uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Umowa o świadczenie usług stanowi odmianę umowy zlecenia – przepisy o zleceniu stosuje się do niej odpowiednio. Kiedy zadanie, którego wykonanie jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej ma charakter dzieła, a kiedy – zlecenia? Różnice pomiędzy tymi umową zlecenia i umową o dzieło mają swoje konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych osób wykonujących te umowy.

Psycholog z Ukrainy - nie ma prawa wykonywać zawodu w Polsce

Psycholog z Ukrainy - nie ma prawa wykonywać zawodu w Polsce, podczas gdy wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.

Boomerzy, Iksy, Milennialsi, Zetki. Jak budować międzypokoleniowe mosty w miejscu pracy

Baby boomers, pokolenie X, pokolenie Y, pokolenie Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy. Mają różne wartości, doświadczenia życiowe i oczekiwania. Szczególnie widoczne są różnice dotyczące tego, jak przedstawiciele poszczególnych pokoleń podchodzą do swoich obowiązków zawodowych. 

Zmiana pracy 2024: dla poprawy zdrowia i warunków lub wyższych zarobków – konkurencyjne firmy korzystają z okazji

Polacy przestali bać się zmiany miejsca pracy. Oczywiście najbardziej mobilni są najmłodsi – pokolenie Z pokazuje, jak to robić. Ale w ich ślady idą także starsi. Badania pokazują, że o zmianie miejsca pracy w 2024 roku myśli co dziesiąty zatrudniony.

Podkarpacki rynek pracy 2024 - czy rzeczywiście jest tak źle?

Podkarpacki rynek pracy 2024 rok - czy rzeczywiście jest tak źle? W jakich branżach pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników i dlaczego? Jakie są zawody nadwyżkowe - gdzie nie znajdziesz raczej pracy na podkarpaciu w 2024 roku?

Zatrudnianie cudzoziemców. Jakie dokumenty pobytowe pozwalają na legalną pracę w Polsce

Zatrudnianie cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce reguluje podstawowa zasada, która brzmi: „legalna praca = legalny pobyt + zezwolenie na pracę”. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemiec może być zwolniony, to legalny pobyt na terytorium RP, który ponadto upoważnia do wykonywania pracy, obcokrajowiec musi posiadać zawsze. Poniżej opisujemy podstawowe kwestie związane z pobytem cudzoziemców z krajów trzecich, którzy zamierzają pracować w Polsce. 

Multigeneracja i ageizm na rynku pracy

Czym jest multigeneracja na rynku pracy? Czym jest ageizm? Jak pracodawcy i pracownicy radzą sobie z multigeneracją na etapie rekrutacji a jak w toku zatrudnienia? Poniżej szczegóły z raportu.

Barometr zawodów na Mazowszu w 2024

Barometr zawodów na Mazowszu w 2024 - okazuje się, że w pewnych aspektach zawody deficytowe na Mazowszu pokrywają się z tymi w Małopolsce czy na Śląsku (np. nauczyciele). Jednak np. warszawski rynek pracy jest specyficzny ponieważ rozwija się tam bardzo mocno zjawisko tzw. Gigersów. Poniżej dane z raportu.

Zawody deficytowe na Śląsku w 2024

Czym jest Barometr zawodów? Czym są zawody deficytowe, a czym zawody zrównoważone i nadwyżkowe? Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy na Śląsku w 2024 roku? W jakich zawodach znajdziesz pracę a w jakich nie. Poniżej szczegóły z raportu.

Barometr zawodów w Małopolsce w 2024

Na jakie zawody jest zapotrzebowanie w 2024? Poniżej wyniki badania Barometr zawodów 2024, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Małopolsce.

Utrata prawa wykonywania zawodu medycznego. Czy można ujawnić przyczynę? Problem z Centralnym Rejestrem, a ustawa wchodzi w życie już 26 marca 2024

Utrata prawa wykonywania zawodu medycznego. Czy można ujawnić przyczynę? Zakwestionowane przepisy wchodzą w życie 26 marca 2024 r., do tego czasu dobrze było ustalić czy jawność informacji zamieszczonej w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego dotyczącej przyczyny utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego jest zgodna z Konstytucją czy nie. Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zajmuje się sprawą.

Zatrudnianie cudzoziemców. Legalny pobyt to podstawa w każdym przypadku. Nie ma wyjątków nawet dla obywateli Ukrainy

Zatrudnienie cudzoziemca przez polskiego pracodawcę wymaga przeprowadzenia procedur określonych przepisami. Formalności związane z legalnym zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce są uzależnione od tego, jaki jest jego kraj pochodzenia. Od czego powinien zacząć procedurę zatrudnienia cudzoziemca polski pracodawca? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy. 

Okazjonalna praca zdalna. Pracownik może pracować zdalnie – ale na własny koszt. Pracodawca nie musi nawet zapewnić narzędzi i sprzętu

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika przez maksymalnie 24 dni w ciągu roku. Przepisy Kodeksu pracy regulują okazjonalną pracę zdalną w ten sposób, że zakres obowiązków, jakie ma pracodawca jest znacząco węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. Pracodawca nie musi pokrywać kosztów okazjonalnej pracy zdalnej, a nawet zapewnić pracownikowi narzędzi i materiałów.

"Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji." - znamienne słowa Dyrektora generalnego MOP

Sytuacja na rynku pracy, w tym ekonomiczna, gospodarcza, jak i polityczna - nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach jest niezwykle skomplikowana. Czy możemy mówić o kryzysie demokratycznym, kryzysie sądownictwa i o końcu praworządności? Zdaniem sceptyków - tak. Co więcej jak podkreśla dyrektor generalny MOP: "Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji".

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji

Pracodawcy zabierają pracownikom paszporty - zatrważające badania dot. migracji. Raporty ITUC ujawniają regularne nadużycia wobec pracowników migrujących.

Praca zdalna. Co należy się pracownikowi, który pracuje zdalnie

Praca zdalna, którą pracownik wykonuje zazwyczaj w swoim domu powoduje konieczność poniesienia określonych kosztów. Urządzenia używane podczas pracy zdalnej zużywają energię elektryczną, korzystanie z połączeń telefonicznych bądź internetowych także kosztuje. W niektórych przypadkach pracownik używa do pracy zdalnej swoich własnych narzędzi lub urządzeń. Przepisy prawa pracy określają, kto ponosi koszty pracy zdalnej i w jakiej wysokości.

Siły zbrojne. Pracodawca ma prawo do zwrotu kosztów zastępstwa za żołnierza pełniącego służbę wojskową

Pracodawcy zatrudniający pełniących służbę żołnierzy rezerwy i obrony terytorialnej mają prawo do zwrotu kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia pracowników na zastępstwo. Zwrot kosztów następuje na wniosek pracodawcy.

Nauczyciele akademiccy – cudzoziemcy mogą pracować na polskich uczelniach bez zezwolenie na pracę

Cudzoziemcy pracujący w Polsce potrzebują co do zasady zezwolenia na pracę. Nie dotyczy to jednak nauczycieli akademickich i naukowców. Jakie przepisy regulują pracę cudzoziemców na uczelniach wyższych i w instytutach badawczych? Odpowiadamy. 

Jak dostać się do pracy w służbach specjalnych? Są duże problemy z postępowaniem kwalifikacyjnym!

Czym są służby specjalne? Czym zajmują się służby specjalne? Jakie są służby specjalne w Polsce? Jak dostać się do pracy w CBA, ABW, AW, SKW, SWW? Czy zasady postępowania kwalifikacyjnego do służb specjalnych są niekonstytucyjne - możliwe, w tej sprawie RPO interweniuje do premiera Donalda Tuska. Badana będzie kwestia tego, czy można odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo postępowanie takie przerwać w każdym czasie bez podania przyczyn.

Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami - czy wejdzie w życie w 2024? RPO przedstawia swoje uwagi

Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami - czy wejdzie w życie w 2024? RPO przedstawia swoje uwagi. Co obejmuje asystencja osobista? 

Praca zdalna. Kiedy pracodawca może cofnąć polecenie pracy zdalnej

Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy. Przepisy prawa pracy określają, w jakich sytuacjach pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej. Polecenie to pracodawca może także cofnąć. Kiedy jest to możliwe? 

Czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne?

Czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne? Wielu samozatrudnionych czy wykonujących pracę np. na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło od wielu, wielu lat postuluje o wliczanie do stażu pracy - warunkującego uprawnienia pracownicze - okresów działalności gospodarczej oraz pracy świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajmie się tym ważnym zagadnieniem a ustawodawca ureguluje odpowiednie przepisy. Póki do do Minister zwrócił się w tej sprawie RPO. Trzeba wiedzieć, że po raz pierwszy RPO wystąpił do resortu w tej sprawie 23 lutego 2010 r. Sprawa nie jest więc rozwiązana od 13 lat!

Szczęśliwa 7-ka dla pracowników na 2024 - ważne zmiany

Rok 2023  przyniósł sporo zmian w prawie pracy, szczególnie za sprawą implementacji do polskiego porządku prawnego ujnijnych dyrektyw. Warunki pracy, nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy stały się bardziej korzystne i transparentne dla pracowników. W życie weszła praca zdalna a uchylone zostały przepisy o telepracy. Okazuje się jednak, że i w 2024 r. szykują się spore zmiany. 

Praca cudzoziemców. Czy można zmienić wymiar czasu pracy lub liczbę godzin cudzoziemca

Czy pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi w wyższym wymiarze czasu pracy lub w większej liczbie godzin niż określona w dokumencie legalizującym wykonywanie pracy? To pytanie, które często zadają osoby zatrudniające cudzoziemców. Odpowiadamy i wyjaśniamy. 

Duża liczba nadgodzin to skutek chaosu organizacyjnego, z którego firmy nie potrafią wyjść od czasów pandemii

Choć wynagrodzenie niezmiennie od lat pozostaje głównym powodem satysfakcji z pracy, to dla pracowników liczy się też coś więcej. Ważne są dla nich możliwości rozwoju, dobre relacje ze współpracownikami, czy zwyczajnie komfort pracy. Jednak spokój ten nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. 

Samodzielność – Aktywność – Mobilność. Dzięki temu programowi PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu zakup samochodu

„Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” to program PFRON wspierający mobilność osób z niepełnosprawnością. W ramach tego programu PFRON może dofinansować nawet 85% ceny samochodu osobowego zakupionego przez niepełnosprawnego.

Umowa na okres próbny 2024 - najważniejsze wytyczne

Umowa na okres próbny 2024 - warto znać najważniejsze wytyczne, ponieważ w 2023 umowa o pracę na okres próbny przeszła jedną z większych rewolucji w historii swojego obowiązywania. Zmiany są oczywiście na korzyść pracowników. 

Wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej. Jakie przerwy w pracy należą się pracownikom niepełnosprawnym

Osoba niepełnosprawna jest uprawniona do pracy w ograniczonym wymiarze czasu. Przepisy przyznają pracownikom niepełnosprawnym prawo do dodatkowych przerw w ciągu dnia pracy. 

Okazjonalna praca zdalna w 2024 r.

Okazjonalna praca zdalna jeden z rodzajów pracy zdalnej. Praca może być wykonywana w ten sposób na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy określają maksymalny limit dni okazjonalnej pracy zdalnej. Ile będzie wynosił w 2024 r.?

15 podstawowych zasad prawa pracy - musisz je znać jeżeli jesteś pracownikiem czy pracodawcą

Zasady prawa pracy - każdy powinien je znać. Wyznaczają one ramy postępowania w stosunkach pracy. Stanowią wytyczne dla pracodawców ale i wskazówki dla pracowników. Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi!

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika na osobie trzeciej? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za szkody? Co oznacza szkoda i jak ją wycenić?

Nowy rok, nowa praca. Kobiety będą szukać wysokich zarobków, mężczyźni elastyczności i samodzielności

Nowy rok, nowa praca? Dla wielu osób tak. Do czego będą przywiązywać największą wagę pracownicy w 2024 roku?

Centralny rejestr umów od 1 stycznia 2026 a nie jak zapowiadano od 1 stycznia 2024

Centralny rejestr umów wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 a nie jak zapowiadano od 1 stycznia 2024. Co to jest Centralny rejestr umów? Kto prowadzi Centralny Rejestr Umów? W jakich jednostkach sektora finansów publicznych obowiązuje Centralny Rejestr Umów?

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

Elastyczne ścieżki kariery: Dostosowanie do współczesnych realiów zawodowych

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, tradycyjne ścieżki kariery ulegają rewolucji. Elastyczność staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi, odpowiadając na rosnące potrzeby pracowników oraz zmieniające się wymagania rynku pracy. W jaki sposób elastyczne ścieżki kariery wpływają na rozwój zawodowy jednostek oraz jakie korzyści przynoszą przedsiębiorstwom? 

4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

Praca zdalna – w jaki sposób wpływa na dobrostan pracowników? Zalety są większe niż wady

Ponad 20 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Główne zmiany, jakie wywołała praca zdalna w Polsce związane są z oszczędnością czasu na dojazdach, możliwością dłuższego snu czy też zaoszczędzeniu pieniędzy. Jednocześnie osoby pracujące hybrydowo mają problemy z rozdzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Czy taki tryb pracy jest więc słusznym kierunkiem, biorąc pod uwagę wellbeing pracownika? 

Izolacja pracownicza w erze pracy zdalnej

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, pojęcie izolacji pracowniczej staje się coraz bardziej aktualne. Pracownicy zdalni, choć cieszą się korzyściami związanymi z elastycznym miejscem pracy, często doświadczają pewnego stopnia izolacji społecznej.

Wsparcie niepełnosprawnych - nowa cyfrowa platforma iPFRON+

Rusza Projekt „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia osób niepełnosprawnych wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – system iPFRON+”. Na czym polega system iPFRON+?

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to zgodne z prawem?

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to możliwe? W listopadzie Sąd Najwyższy wydał interesujący wyrok dotyczący pozorności umów radcy prawnego zatrudnionego w ramach telepracy.

Praca zdalna wskutek wystąpienia siły wyższej. Kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej

Praca zdalna może okazać się rozwiązaniem, kiedy w zakładzie pracy dochodzi np. do awarii, której skutki stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i higienę pracy. W takiej sytuacji pracodawca może polecić, by pracownicy wykonywali czasowo pracę zdalną. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Wyjaśniamy.

Coraz mniej zatrudnionych i ubezpieczonych niań - dane ZUS

Z danych ZUS wynika, że we wrześniu 2023 r. było jedynie ponad 4 tysiące legalnie zatrudnionych niań. Te nianie z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej, podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu. 

Psychologowie z Ukrainy bez prawa wykonywania zawodu w Polsce

Psychologowie z Ukrainy bez prawa wykonywania zawodu w Polsce - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje. Ministerstwo Zdrowia dostrzega zasadność przedłużenia  okresu funkcjonowania braku nostryfikacji dyplomów, ponieważ  wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.

PFRON 2024: dofinansowanie do oprocentowania kredytów dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych. Do kiedy i gdzie składać wnioski?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował w jakich terminach i gdzie trzeba składać w 2024 roku wnioski o dofinansowanie dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych do oprocentowania kredytów zaciągniętych w bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Kim jest pracownik socjalny? Jakie są zadania pracownika socjalnego? Rząd pracuje aktualnie nad projekt ustawy o dodatku do wynagrodzenia dla pracowników służb społecznych.

REKLAMA