REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Dłuższe urlopy wypoczynkowe – 35 dni urlopu

Już od 2015 roku możemy mieć dłuższe urlopy wupoczynkowe. Unia Europejska przygotowuje odpowiednią dyrektywę o ich wydłużeniu. Czy zamiast 26 dni będzie przysługiwało aż 35 dni urlopu wypoczynkowego?

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Od momentu złożenia wniosku o urlop macierzyński i pozostałe urlopy związane z urodzeniem dziecka zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może również wynosić 80%. Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowy rodzaj urlopu z tytułu urodzenia dziecka - urlop rodzicielski. Jest on przedłużeniem urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tego mogą skorzystać zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni. Kiedy należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, spełniającego określone w Kodeksie pracy warunki i stanowi zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich wniosków i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Urlopy okolicznościowe w wojsku

Rozporządzenie w sprawie urlopów dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej daje większe uprawnienia urlopowe dla tej grupy zawodowej. Uzasadnione jest to szczególnym charakterem ich pracy, będącej służbą o znacznym stopniu uciążliwości i niebezpieczeństwa. Jakie urlopy okolicznościowe przysługują w wojsku?

Udzielenie urlopu bezpłatnego

Pracownik ma prawo zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, zaś samo jego udzielnie zależy de facto od dobrej woli pracodawcy. Kwestia zasad udzielenia urlopu bezpłatnego oraz dopuszczalności jego udzielenia została określona w przepisach Kodeksu pracy.

Urlopy okolicznościowe policjantów

Urlop okolicznościowy jest specjalnym uprawnieniem pracownika, któremu z okazji ważnych okoliczności rodzinnych przysługują dni wolne. Policjanci z racji specyfiki swojej grupy zawodowej maja prawo do dodatkowych urlopów okolicznościowych.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy jest wykorzystywany przez pracownika w celu załatwienia prywatnych spraw i jednocześnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. W sytuacji kiedy pracownik zostaje rodzicem może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Prawo pracy przewiduje instytucję zwolnienia pracownika od pracy z tytułu ślubu, urodzenia się dziecka albo śmierci. Jest to tzw. instytucja urlopu okolicznościowego, z której pracownik może skorzystać w ważnych momentach swojego życia. Ile dni wolnego pracownik otrzyma z powodu śmierci teścia lub teściowej? Jak napisać stosowny wniosek?

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Wczasy pod gruszą

Dofinansowanie wypoczynku pracownika jest jedną z dopuszczalnych form dofinansowania świadczeń dla pracowników, wynikających z zapisu ustawy o ZFŚS. W niektórych firmach pracownikom lub ich rodzinom wypłacane są dodatkowe pieniądze na tzw. „wczasy pod gruszą”. W rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z wypoczynkiem pod gruszą, ale stanowią dodatkowe pieniądze na wakacje pracownika i jego rodziny. Pieniądze na „wczasy pod gruszą „ wypłacane są ze środków zgromadzonych w Funduszu Świadczeń Socjalnych .

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

17 czerwca minął rok od wprowadzenia urlopów rodzicielskich. Dzięki zmianom w prawie pracy rodzice mogą przebywać na urlopach uprawniających do zasiłku macierzyńskiego po narodzinach dziecka do 52 tygodni. Wcześniej urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński łącznie wynosiły jedynie 26 tygodni.

Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2015 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik, który został ojcem może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Za czas przebywania na urlopie przysługuje mu zasiłek ojcowski.

Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka - wniosek

Zgodnie z Kodeksem pracy istnieje możliwość przekazania części urlopu macierzyńskiego ujcu dziecka. Należy spełnić w tym celu kilka warunków. Ważną rolę pełni wniosek składany przez ojca.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi będącemu rodzicem jest możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego celem sprawowania opieki nad dzieckiem. Rozwiązanie to umożliwia połączenie obowiązków opiekuńczych i zawodowych przez zawieszenie obowiązku świadczenia pracy.

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca ma obowiązek uwzględnienia go.

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński od dnia 17 czerwca 2013 r. przysługuje również za czas urlopu rodzicielskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski?

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Zasiłek macierzyński 2013 – wyjaśnienia ZUS

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich. Pojawił się zupełnie nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony został do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński. W sumie rodzicom przysługuje teraz rok płatnego urlopu po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj urlopu związanego z urodzeniem się dziecka. Wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r. Będzie przysługiwał po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Praca na umowie cywilnoprawnej w trakcie urlopu macierzyńskiego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

Plan urlopów - sporządź go prawidłowo

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

W 2013 roku wydłużony zostanie urlop przysługujący rodzicowi po urodzeniu dziecka. Po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego będzie można skorzystać z kolejnych 26 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Wymiar urlopu wypoczynkowego może być zmniejszony w ramach programu osłonowego

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE prawo Unii nie zabrania uzgodnienia przez przedsiębiorstwo i jego radę pracowników programu osłonowego, przewidującego proporcjonalne zmniejszenie prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego pracownikowi, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy.

Od 2013 roku urlop wychowawczy dla przedsiębiorców i osób na umowie zlecenie

We wrześniu 2013 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Według założeń projektu urlop wychowawczy będzie przysługiwał osobom pracującym na umowę zlecenie oraz przedsiębiorcom na podobnych zasadach jakie obowiązują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Pracodawca jest obowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy stosunek pracy z pracownikiem wygasa lub zostaje rozwiązany, a przysługujący urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany. Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop?

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

W 2013 roku mają zmienić się zasady dotyczące udzielania urlopów wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. korzystania z urlopu wychowawczego w częściach. Jakie jeszcze zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego mają być wprowadzone w 2013 roku?

Kiedy można zwolnić pracownika będącego na urlopie wychowawczym?

Pracodawca chcąc zwolnić z pracy pracownika będącego na urlopie wychowawczym musi liczyć się z pewnymi trudnościami. Pracownik idąc na urlop wychowawczy jest w szczególny sposób chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobie będącej na urlopie wychowawczym?

Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Powszechnie przyjmuje się , że pracodawca musi każdorazowo udzielić urlopu na żądanie, jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Analizując jednak niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego można dojść do odmiennej opinii. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu na żądanie?

Płatny urlop wypoczynkowy a umowy cywilnoprawne

Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jednak realia rynku pracy pokazują, że to, co powinno być normą, nierzadko bywa przywilejem dostępnym dla nielicznych. Co zrobić, gdy pracodawca nie chce udzielić należnego urlopu?

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Nareszcie nadszedł upragniony urlop – słońce, plaża i błogie lenistwo. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Co zrobić by powrót do szarej biurowej rzeczywistości był jak najmniej bolesny?

REKLAMA