REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Przed jego rozpoczęciem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik po wykorzystaniu 4 dni urlopu zachorował. Urlop został więc przerwany. Czy w takim przypadku pracownik powinien zwrócić wypłacone świadczenie urlopowe – pyta Czytelniczka z Kielc.

Autopromocja

Tak, pracownik powinien zwrócić Państwu wypłacone świadczenie urlopowe. Nie wykorzystał on bowiem co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego, dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy (art. 166 pkt 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Przerwanie urlopu spowodowało, że Państwa pracownik nie wykorzystał wymaganych 14 dni wypoczynku. Dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W omawianej sytuacji powinni Państwo zażądać od pracownika zwrotu wypłaconego świadczenia urlopowego. Pracownik powinien w związku z tym wpłacić pobrane świadczenie urlopowe na konto firmy lub do kasy zakładu. Innym sposobem zwrotu świadczenia urlopowego jest wyrażenie przez pracownika zgody na jego potrącenie z wypłacanej mu pensji. Nie mogą natomiast Państwo potrącić wypłaconego świadczenia urlopowego bez zgody pracownika (art. 91 k.p.). Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na zwrot świadczenia urlopowego, można dochodzić jego odzyskania wyłącznie na drodze sądowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić mu z wynagrodzenia nienależnego świadczenia urlopowego.

Zapraszamy na FORUM

Mogą również Państwo rozważyć rezygnację z dochodzenia od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić pracownikowi w danym roku kalendarzowym co najmniej 14-dniowego wypoczynku (art. 162 k.p.). Zatem Państwa pracownik powinien jeszcze w tym roku skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. Można zatem nie żądać od niego zwrotu świadczenia urlopowego, tylko zaliczyć je na poczet świadczenia urlopowego, które powinno zostać mu wypłacone przed udzieleniem 14 dni kalendarzowych urlopu, które będzie wykorzystywał w późniejszym terminie. Nie ma bowiem przeszkód, żeby świadczenie urlopowe zostało wypłacone wcześniej niż w ostatnim dniu pracy przed rozpoczęciem 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Może się zdarzyć tak, że Państwa pracownik z powodu długotrwałej choroby nie wykorzysta już w tym roku 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji, jeżeli zaniechają Państwo dochodzenia zwrotu świadczenia urlopowego obecnie, to będą Państwo mogli żądać jego zwrotu również w przyszłym roku. Świadczenie urlopowe przysługuje bowiem raz w roku i jeżeli pracownik w tym roku nie wykorzysta 14 dni kalendarzowych urlopu, to już nie będzie miał do niego prawa za ten rok.

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracownik przed rozpoczęciem 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego otrzymał od pracodawcy świadczenie urlopowe. W trakcie urlopu pracownik się rozchorował. Urlop został więc przerwany. Pracodawca nie zażądał jednak od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Chciał mu bowiem udzielić 14 dni urlopu po zakończeniu choroby (wówczas wypłacone wcześniej świadczenie urlopowe byłoby pracownikowi należne). Jednak pracownik chorował do końca roku i nie wykorzystał już żadnego dnia urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może zatem zażądać zwrotu świadczenia urlopowego, ponieważ było ono pracownikowi nienależne (w danym roku pracownik nie wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego). Nie ma też przeszkód, żeby zaliczyć wypłacone świadczenie na poczet świadczenia należnego pracownikowi w przyszłym roku, jeżeli wówczas będzie korzystał z wypoczynku obejmującego co najmniej 14 dni wolnego.

Wysokość świadczenia urlopowego

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA