Kategorie

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Marek Skałkowski
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Fotolia
Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Przed jego rozpoczęciem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik po wykorzystaniu 4 dni urlopu zachorował. Urlop został więc przerwany. Czy w takim przypadku pracownik powinien zwrócić wypłacone świadczenie urlopowe – pyta Czytelniczka z Kielc.

Tak, pracownik powinien zwrócić Państwu wypłacone świadczenie urlopowe. Nie wykorzystał on bowiem co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego, dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy (art. 166 pkt 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Przerwanie urlopu spowodowało, że Państwa pracownik nie wykorzystał wymaganych 14 dni wypoczynku. Dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W omawianej sytuacji powinni Państwo zażądać od pracownika zwrotu wypłaconego świadczenia urlopowego. Pracownik powinien w związku z tym wpłacić pobrane świadczenie urlopowe na konto firmy lub do kasy zakładu. Innym sposobem zwrotu świadczenia urlopowego jest wyrażenie przez pracownika zgody na jego potrącenie z wypłacanej mu pensji. Nie mogą natomiast Państwo potrącić wypłaconego świadczenia urlopowego bez zgody pracownika (art. 91 k.p.). Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na zwrot świadczenia urlopowego, można dochodzić jego odzyskania wyłącznie na drodze sądowej.

Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić mu z wynagrodzenia nienależnego świadczenia urlopowego.

Zapraszamy na FORUM

Reklama

Mogą również Państwo rozważyć rezygnację z dochodzenia od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić pracownikowi w danym roku kalendarzowym co najmniej 14-dniowego wypoczynku (art. 162 k.p.). Zatem Państwa pracownik powinien jeszcze w tym roku skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. Można zatem nie żądać od niego zwrotu świadczenia urlopowego, tylko zaliczyć je na poczet świadczenia urlopowego, które powinno zostać mu wypłacone przed udzieleniem 14 dni kalendarzowych urlopu, które będzie wykorzystywał w późniejszym terminie. Nie ma bowiem przeszkód, żeby świadczenie urlopowe zostało wypłacone wcześniej niż w ostatnim dniu pracy przed rozpoczęciem 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Może się zdarzyć tak, że Państwa pracownik z powodu długotrwałej choroby nie wykorzysta już w tym roku 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji, jeżeli zaniechają Państwo dochodzenia zwrotu świadczenia urlopowego obecnie, to będą Państwo mogli żądać jego zwrotu również w przyszłym roku. Świadczenie urlopowe przysługuje bowiem raz w roku i jeżeli pracownik w tym roku nie wykorzysta 14 dni kalendarzowych urlopu, to już nie będzie miał do niego prawa za ten rok.

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracownik przed rozpoczęciem 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego otrzymał od pracodawcy świadczenie urlopowe. W trakcie urlopu pracownik się rozchorował. Urlop został więc przerwany. Pracodawca nie zażądał jednak od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Chciał mu bowiem udzielić 14 dni urlopu po zakończeniu choroby (wówczas wypłacone wcześniej świadczenie urlopowe byłoby pracownikowi należne). Jednak pracownik chorował do końca roku i nie wykorzystał już żadnego dnia urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może zatem zażądać zwrotu świadczenia urlopowego, ponieważ było ono pracownikowi nienależne (w danym roku pracownik nie wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego). Nie ma też przeszkód, żeby zaliczyć wypłacone świadczenie na poczet świadczenia należnego pracownikowi w przyszłym roku, jeżeli wówczas będzie korzystał z wypoczynku obejmującego co najmniej 14 dni wolnego.

Wysokość świadczenia urlopowego

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?