| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Przed jego rozpoczęciem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik po wykorzystaniu 4 dni urlopu zachorował. Urlop został więc przerwany. Czy w takim przypadku pracownik powinien zwrócić wypłacone świadczenie urlopowe – pyta Czytelniczka z Kielc.

Tak, pracownik powinien zwrócić Państwu wypłacone świadczenie urlopowe. Nie wykorzystał on bowiem co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego, dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy (art. 166 pkt 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Przerwanie urlopu spowodowało, że Państwa pracownik nie wykorzystał wymaganych 14 dni wypoczynku. Dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W omawianej sytuacji powinni Państwo zażądać od pracownika zwrotu wypłaconego świadczenia urlopowego. Pracownik powinien w związku z tym wpłacić pobrane świadczenie urlopowe na konto firmy lub do kasy zakładu. Innym sposobem zwrotu świadczenia urlopowego jest wyrażenie przez pracownika zgody na jego potrącenie z wypłacanej mu pensji. Nie mogą natomiast Państwo potrącić wypłaconego świadczenia urlopowego bez zgody pracownika (art. 91 k.p.). Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na zwrot świadczenia urlopowego, można dochodzić jego odzyskania wyłącznie na drodze sądowej.

Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić mu z wynagrodzenia nienależnego świadczenia urlopowego.

Zapraszamy na FORUM

Mogą również Państwo rozważyć rezygnację z dochodzenia od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić pracownikowi w danym roku kalendarzowym co najmniej 14-dniowego wypoczynku (art. 162 k.p.). Zatem Państwa pracownik powinien jeszcze w tym roku skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. Można zatem nie żądać od niego zwrotu świadczenia urlopowego, tylko zaliczyć je na poczet świadczenia urlopowego, które powinno zostać mu wypłacone przed udzieleniem 14 dni kalendarzowych urlopu, które będzie wykorzystywał w późniejszym terminie. Nie ma bowiem przeszkód, żeby świadczenie urlopowe zostało wypłacone wcześniej niż w ostatnim dniu pracy przed rozpoczęciem 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Może się zdarzyć tak, że Państwa pracownik z powodu długotrwałej choroby nie wykorzysta już w tym roku 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji, jeżeli zaniechają Państwo dochodzenia zwrotu świadczenia urlopowego obecnie, to będą Państwo mogli żądać jego zwrotu również w przyszłym roku. Świadczenie urlopowe przysługuje bowiem raz w roku i jeżeli pracownik w tym roku nie wykorzysta 14 dni kalendarzowych urlopu, to już nie będzie miał do niego prawa za ten rok.

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »