REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Przed jego rozpoczęciem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik po wykorzystaniu 4 dni urlopu zachorował. Urlop został więc przerwany. Czy w takim przypadku pracownik powinien zwrócić wypłacone świadczenie urlopowe – pyta Czytelniczka z Kielc.

Autopromocja

Tak, pracownik powinien zwrócić Państwu wypłacone świadczenie urlopowe. Nie wykorzystał on bowiem co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego, dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy (art. 166 pkt 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Przerwanie urlopu spowodowało, że Państwa pracownik nie wykorzystał wymaganych 14 dni wypoczynku. Dlatego świadczenie urlopowe mu nie przysługuje.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W omawianej sytuacji powinni Państwo zażądać od pracownika zwrotu wypłaconego świadczenia urlopowego. Pracownik powinien w związku z tym wpłacić pobrane świadczenie urlopowe na konto firmy lub do kasy zakładu. Innym sposobem zwrotu świadczenia urlopowego jest wyrażenie przez pracownika zgody na jego potrącenie z wypłacanej mu pensji. Nie mogą natomiast Państwo potrącić wypłaconego świadczenia urlopowego bez zgody pracownika (art. 91 k.p.). Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na zwrot świadczenia urlopowego, można dochodzić jego odzyskania wyłącznie na drodze sądowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić mu z wynagrodzenia nienależnego świadczenia urlopowego.

Zapraszamy na FORUM

Mogą również Państwo rozważyć rezygnację z dochodzenia od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić pracownikowi w danym roku kalendarzowym co najmniej 14-dniowego wypoczynku (art. 162 k.p.). Zatem Państwa pracownik powinien jeszcze w tym roku skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. Można zatem nie żądać od niego zwrotu świadczenia urlopowego, tylko zaliczyć je na poczet świadczenia urlopowego, które powinno zostać mu wypłacone przed udzieleniem 14 dni kalendarzowych urlopu, które będzie wykorzystywał w późniejszym terminie. Nie ma bowiem przeszkód, żeby świadczenie urlopowe zostało wypłacone wcześniej niż w ostatnim dniu pracy przed rozpoczęciem 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Może się zdarzyć tak, że Państwa pracownik z powodu długotrwałej choroby nie wykorzysta już w tym roku 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji, jeżeli zaniechają Państwo dochodzenia zwrotu świadczenia urlopowego obecnie, to będą Państwo mogli żądać jego zwrotu również w przyszłym roku. Świadczenie urlopowe przysługuje bowiem raz w roku i jeżeli pracownik w tym roku nie wykorzysta 14 dni kalendarzowych urlopu, to już nie będzie miał do niego prawa za ten rok.

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracownik przed rozpoczęciem 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego otrzymał od pracodawcy świadczenie urlopowe. W trakcie urlopu pracownik się rozchorował. Urlop został więc przerwany. Pracodawca nie zażądał jednak od pracownika zwrotu świadczenia urlopowego. Chciał mu bowiem udzielić 14 dni urlopu po zakończeniu choroby (wówczas wypłacone wcześniej świadczenie urlopowe byłoby pracownikowi należne). Jednak pracownik chorował do końca roku i nie wykorzystał już żadnego dnia urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może zatem zażądać zwrotu świadczenia urlopowego, ponieważ było ono pracownikowi nienależne (w danym roku pracownik nie wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego). Nie ma też przeszkód, żeby zaliczyć wypłacone świadczenie na poczet świadczenia należnego pracownikowi w przyszłym roku, jeżeli wówczas będzie korzystał z wypoczynku obejmującego co najmniej 14 dni wolnego.

Wysokość świadczenia urlopowego

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA