Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa wprowadza możliwość wymiany uprawnień urlopowych między rodzicami dziecka, niezależnie od tego, czy są oni objęci ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa z tytułu posiadania statusu pracownika, czy też jedno z nich jest objęte takim ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia innej działalności zarobkowej. W przypadkach określonych w ustawie będzie zatem możliwe korzystanie np. z części urlopu macierzyńskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko, jeżeli ubezpieczona-matka dziecka zrezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie także mógł korzystać np. z urlopu rodzicielskiego, jeżeli ubezpieczona-matka dziecka wykorzysta zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Nowe przepisy dotyczą nie tylko pracowników (tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), lecz także policjantów, strażaków, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Celnej, którzy pozostają w stosunku służby.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Ustawa z 24 lipca 2015 r. w przepisach dotyczących podstawowego urlopu macierzyńskiego wprowadziła zmiany zapewniające wymienność uprawnień przysługujących pracownikom i innym ubezpieczonym w zakresie korzystania z urlopu macierzyńskiego i kolejnych płatnych urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, zatem nie ma potrzeby składania wniosku o jego udzielenie (art. 1831 § 2 k.p.). Wniosek o urlop macierzyński pracownica składa wówczas, gdy chce go wykorzystać przed planowanym terminem porodu. Podstawowy urlop macierzyński jest co do zasady dla pracownicy obowiązkowy.
Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy przewidują natomiast wyjątkowe, ściśle określone przypadki, w których nie tylko pracownik-ojciec może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego, lecz także pracownik-inny członek najbliższej rodziny, oraz przypadki, w których z zasiłku za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego może skorzystać ubezpieczony-ojciec dziecka lub ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny.
Warto pamiętać, że korzystanie przez pracownika-ojca dziecka oraz pracownika-innego członka najbliższej rodziny z części urlopu macierzyńskiego w każdym przypadku jest dla niego nieobowiązkowe.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Kadry i Płace cały artykuł: Zmiany w przepisach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.
W artykule m.in.:
- Podstawowy urlop macierzyński
- Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
- Urlop rodzicielski
- Urlop rodzicielski udzielany na wniosek pracownicy lub pracownika
- Urlop ojcowski
- Urlop wychowawczy i obniżenie wymiaru czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
- Dni opieki na dziecko
- Przepisy przejściowe w zakresie urlopów związanych z rodzicielstwem
- Zasiłek macierzyński
- Nowy rodzaj świadczenia – świadczenie rodzicielskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat