REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Czuryło
Michał Czuryło
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. / Fot. Fotolia
Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Nie zawsze na urlop przy zwolnieniu z pracy

Nie wiadomo, czy pracodawca może wysłać na urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Zdaniem SN wszystko zależy od tego, czy strony zawarły porozumienie, czy też zwolnienie wynika z przepisów.

REKLAMA

Urlop w okresie wypowiedzenia

REKLAMA

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca mu go udzieli. W doktrynie wskazuje się, że z chwilą wypowiedzenia umowy o pracę ustaje obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w terminie ustalonym w planie urlopów lub uzgodnionym indywidualnie z pracownikiem (tak: Zieleniecki w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. A. Sobczyk, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2014).

Według innego stanowiska w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu straci moc dopiero z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia (tak: G. Orłowski w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. K. Walczak, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2015). Bezsporne jest jednak, że pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu w terminie udzielonym mu przez pracodawcę.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop

Jest jednak wątpliwość, czy możliwe jest udzielenie urlopu również w czasie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość w starszych orzeczeniach (zob. wyrok z 21 listopada 2006 r., sygn. akt II PK 49/06, OSNP 2007/23-24/347 oraz z 7 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 240/00, OSNP 2002/21/518). Przeciwne stanowisko wyraził przykładowo Sąd Apelacyjny w Warszawie (zob. wyrok z 21 czerwca 2005 r., sygn. akt III APa 48/05, Apel. W-wa 2006/1/1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

W bardziej aktualnym orzeczeniu (zob. wyrok z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215) SN rozstrzygnął, że jeżeli zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wynika z porozumienia między stronami umowy o pracę, to nie można pracownika zobowiązać do wykorzystania urlopu w tym okresie, chyba że wyrazi na to zgodę. Inaczej zaś kształtować się będzie sytuacja w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy wynikającego z mocy samych przepisów, co np. może mieć miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Wówczas skierowanie na przymusowy urlop będzie dopuszczalne.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

REKLAMA