REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Urlop rodzicielski po zmianach 2016/fot.Fotolia
Urlop rodzicielski po zmianach 2016/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski zostaje wydłużony o 6 tygodni, jednak całkowity czas trwania urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Od 2 stycznia 2016 r. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jakie zmiany przygotował ustawodawca dla ubezpieczonych rodziców?

Przeczytaj >>> Urlop rodzicielski w 2017 r. - zasady udzielania, wzór wniosku

Autopromocja

W obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. stanie prawnym, pracownica-matka dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego przysługującego w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,

- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzic dziecka może skorzystać z nieobowiązkowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

- do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,

- do 8 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków.

Trzecim urlopem przysługującym rodzicowi-pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka jest nieobowiązkowy urlop rodzicielski trwający maksymalnie do 26 tygodni.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Dłuższy wymiar urlopu rodzicielskiego

W związku z nadchodzącymi zmianami, od 2 stycznia 2016 r. długość urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Nadal są to 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy porodzie.

Należy jednak pamiętać, że od 2 stycznia 2016 r. przestaje funkcjonować pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten zostaje włączony do przysługującego rodzicom urlopu rodzicielskiego.

W związku z powyższym od 2 stycznia 2016 r. długość urlopu rodzicielskiego wynosi:

- 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie

- 34 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków przy porodzie.

Urlop rodzicielski nadal przysługuje obojgu rodzicom. Rodzice dziecka mogą korzystać z tego urlopu w tym samym czasie. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni.

Rodzic dziecka może bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (lub zasiłku macierzyńskim wypłacanym z okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego) skorzystać z urlopu rodzicielskiego, nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.

Urlop ten może być udzielony najwyżej w czterej częściach bezpośrednio następujących po sobie, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Ustawodawca przewidział od tej zasady pewien wyjątek.

Część urlopu rodzicielskiego trwająca maksymalnie do 16 tygodni może być wykorzystana w terminie późniejszym, czyli nie musi rozpoczynać się bezpośrednio po zakończonej części urlopu rodzicielskiego (zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu). Rodzice dziecka mogą wykorzystać ten urlop w terminie nie późniejszym niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.

Wykorzystanie części urlopu rodzicielskiego w terminie późniejszym, tzn. później niż bezpośrednio po zakończonej części urlopu rodzicielskiego (zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu), zmniejsza liczbę części urlopu wychowawczego przysługującego rodzicom dziecka.

Matka po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni i części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni zdecydowała się na skorzystanie z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni w terminie późniejszym. Złożyła wniosek do pracodawcy w sprawie udzielenia pozostałej części urlopu rodzicielskiego po 3 latach od daty urodzenia dziecka. Pracodawca był zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

Jeśli pracownica będzie chciała w przyszłości skorzystać z urlopu wychowawczego będzie mogła skorzystać już tylko z czterech, a nie z pięciu części tego urlopu.

Wymiar części urlopu rodzicielskiego

Część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni jednak od tej zasady ustawodawca również przewidział wyjątek:

  1. pierwsza część urlopu rodzicielskiego może trwać do 6 tygodni,
  2. pozostała do wykorzystania część urlopu rodzicielskiego może być krótsza niż 8 tygodni.

Matka dziecka zdecydowała się na skorzystanie z 15 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z drugiej części tego urlopu skorzystał ojciec dziecka w wymiarze kolejnych 15 tygodni. Rodzicom dziecka pozostała do wykorzystania 2 tygodniowa część urlopu rodzicielskiego. W związku ze zmianą przepisów w tym zakresie jeden z rodziców może skorzystać z trzeciej części tego urlopu, w wymiarze 2 tygodni, czyli w wymiarze krótszym niż 8 tygodni.

Wniosek o urlop rodzicielski

Pracownica nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Pracownica, który złoży do pracodawcy wspomniany wniosek nadal może dzielić korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracownikiem lub ubezpieczonym ojcem dziecka. W takim przypadku matka dziecka musi złożyć wniosek do pracodawcy w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego lub jego części na 21 dni przed planowanym powrotem do pracy. Natomiast ojciec dziecka musi pamiętać o złożeniu do swojego pracodawcy wniosku o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego (lub wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńsku za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu) lub jego części również w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca dziecka, w przypadku gdy ubezpieczona-matka dziecka złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Liczba części urlopu rodzicielskiego ustalana jest w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu rodzicielskiego. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się również liczbę wniosków o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części złożonych przez ubezpieczoną matkę lub ubezpieczonego ojca dziecka.

Jeśli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego zostanie złożony w prawidłowej formie i z zachowaniem ustawowego terminu, to pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Pracownik jest zobowiązany do złożenia stosownego wniosku do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca może nie wyrazić zgody na łączenie przez pracownika urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy w przypadku gdy uzasadnia to organizacja pracy lub rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy.

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego

Jeśli pracownik zdecyduje się na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, urlop rodzicielski zostaje wydłużony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Wydłużony urlop rodzicielski ustalany jest jako iloczyn liczby tygodni urlopu rodzicielskiego, w trakcie którego pracownik wykonuje pracę w niepełnym wymiarze i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w czasie korzystania przez niego z tego urlopu.

W przypadku gdy powstała wydłużona część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, część urlopu rodzicielskiego udziela się w dniach. Niepełny dzień należy pominąć.

Pracownik zdecydował się na łączenie 10 tygodni urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze połowy wymiaru etatu. Aby obliczyć długość wydłużonego urlopu rodzicielskiego należy dokonać następującego obliczenia: 10 tygodni x ½ etatu = 5 tygodni

Pracownikowi przysługuje 5 tygodni wydłużonej części urlopu rodzicielskiego, w trakcie której pracownik nie zamierza wykonywać pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W ten sposób wydłużony urlop rodzicielski nie może trwać dłużej niż:

64 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,

68 tygodni przy urodzeniu większej liczby dzieci przy porodzie.

Pracownik łączy 13 tygodni urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze połowy pełnego wymiaru etatu. Część urlopu rodzicielskiego zostanie wydłużona o 6 tygodni i 3 dni, zgodnie z obliczeniem: 13 tygodni x ½ etatu = 6 tygodni 3,5 dnia; niepełny dzień pomija się, zatem pracownikowi przysługuje wydłużona część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni i 3 dni.

Natomiast jeśli pracownik zadeklaruje chęć świadczenia pracy w trakcie wydłużonej już części urlopu rodzicielskiego, to należy dokonać innego przeliczenia polegającego na podzieleniu długości wydłużonej części urlopu rodzicielskiego przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik chce wykonywać pracę w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Pracownik w trakcie wydłużonej o 4 tygodnie części urlopu rodzicielskiego chce świadczyć pracę w wymiarze połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Aby obliczyć długość wydłużonej części urlopu rodzicielskiego należy dokonać następującego przeliczenia: 4 tygodnie / (1-1/2 wymiaru etatu) = 4 tygodnie / (1/2 etatu) = 4 x 2 = 8 tygodni wydłużonej części urlopu rodzicielskiego w trakcie, której pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Pracownik może zrezygnować z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego lub jego części, składając do pracodawcy wniosek w tej sprawie, w terminie co najmniej 21 dni poprzedzających powrót do pracy.

Pracownik może zrezygnować z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego lub jego części, w każdym czasie pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2015.1268)

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    REKLAMA

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

    REKLAMA