Przeczytaj >>> Urlop rodzicielski w 2017 r. - zasady udzielania, wzór wniosku
reklama
reklama
W obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. stanie prawnym, pracownica-matka dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego przysługującego w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzic dziecka może skorzystać z nieobowiązkowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
- do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,
- do 8 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków.
Trzecim urlopem przysługującym rodzicowi-pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka jest nieobowiązkowy urlop rodzicielski trwający maksymalnie do 26 tygodni.
Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Dłuższy wymiar urlopu rodzicielskiego
W związku z nadchodzącymi zmianami, od 2 stycznia 2016 r. długość urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Nadal są to 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy porodzie.
Należy jednak pamiętać, że od 2 stycznia 2016 r. przestaje funkcjonować pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten zostaje włączony do przysługującego rodzicom urlopu rodzicielskiego.
W związku z powyższym od 2 stycznia 2016 r. długość urlopu rodzicielskiego wynosi:
- 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie
- 34 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków przy porodzie.
Urlop rodzicielski nadal przysługuje obojgu rodzicom. Rodzice dziecka mogą korzystać z tego urlopu w tym samym czasie. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni.
Rodzic dziecka może bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (lub zasiłku macierzyńskim wypłacanym z okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego) skorzystać z urlopu rodzicielskiego, nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.
Urlop ten może być udzielony najwyżej w czterej częściach bezpośrednio następujących po sobie, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami