REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie urlopu wypoczynkowego pracowników

Radosław Tyburczy
Dofinansowanie urlopu wypoczynkowego pracowników. / Fot. Fotolia
Dofinansowanie urlopu wypoczynkowego pracowników. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W samorządowym zakładzie budżetowym największe dofinansowanie urlopu wypoczynkowego otrzymują pracownicy, którzy są zatrudnieni na niepełnych etatach, dla których zakład jest jednym z kilku pracodawców, a ich sytuacja ekonomiczna jest niezła (radca prawny, inspektor ds. bhp). Czy w regulaminie zfśs może znaleźć się zapis, że wysokość kwoty dofinansowania do wypoczynku jest uzależniona jedynie od dochodu uzyskiwanego przez pracownika zakładu?

Jak ustalić zasady dofinansowania wypoczynku pracowników?

Samorządowy zakład budżetowy dofinansowuje z zfśs wypoczynek pracowników organizowany przez nich we własnym zakresie. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od średniego dochodu brutto z ostatnich 3 miesięcy uzyskiwanego wyłącznie przez pracownika zakładu. Zasady takie unormowane zostały w regulaminie zfśs, sporządzonym przez naszego radcę prawnego i zatwierdzonym przez kierownika jednostki. Największe dofinansowanie otrzymują pracownicy, którzy są zatrudnieni na niepełnych etatach, dla których zakład jest jednym z kilku pracodawców, a ich sytuacja ekonomiczna jest niezła (radca prawny, inspektor ds. bhp). Czy w regulaminie zfśs może znaleźć się zapis, że wysokość kwoty dofinansowania do wypoczynku jest uzależniona jedynie od dochodu uzyskiwanego przez pracownika zakładu? – pyta Czytelniczka z Krakowa.

REKLAMA

Autopromocja

Zapisy w regulaminie zfśs, uzależniające wysokość kwoty dofinansowania od średniego dochodu brutto uzyskiwanego wyłącznie przez pracownika zakładu, są nieprawidłowe.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zfśs uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Zapisy uwzględnione w regulaminie obowiązującym w samorządowym zakładzie budżetowym nie mogą być sprzeczne z zapisami ustawy o zfśs. Z tego też względu pracodawca nie może ustanowić wewnętrznego regulaminu zfśs, w którym ustanowione reguły korzystania ze środków funduszu są sprzeczne z zasadami uregulowanymi w przepisach ustawy o zfśs.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Zapisy regulaminu zfśs muszą być zgodne z przepisami ustawy o zfśs.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządowy zakład budżetowy, wypłacając świadczenia z zfśs swoim pracownikom, gdzie wysokość dofinansowania uzależniona jest wyłącznie od kryterium uzyskiwanego dochodu przez samego pracownika i tylko w samym zakładzie, postępuje nieprawidłowo i wbrew przepisom ustawy o zfśs. Ponadto sporządzony przez radcę prawnego zatrudnionego w zakładzie i zatwierdzony przez kierownika jednostki regulamin wewnętrzny zfśs zawiera postanowienia, które są sprzeczne i niezgodne z przepisami ustawy o zfśs.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. A zatem postępowanie samorządowego zakładu budżetowego było sprzeczne z przepisami ustawy o zfśs, gdyż nie uwzględniało ogólnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników zakładu uprawnionych do korzystania z zfśs.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Najprawdopodobniej, jak wynika z okoliczności podanych w pytaniu, radca prawny, który sporządził regulamin zfśs samorządowego zakładu budżetowego, dostosował zasady określające wysokość dofinansowania do wczasów pod gruszą do swojej sytuacji, gdzie przy zatrudnieniu na niepełnym etacie i proporcjonalnie niższym wynagrodzeniu, braku uwzględniania dochodów z zatrudnienia w innych zakładach oraz dobrej sytuacji finansowej, korzystne dla niego było uwzględnianie wysokości dochodów uzyskiwanych wyłącznie w samorządowym zakładzie budżetowym.

Prawidłowo samorządowy zakład budżetowy powinien bezwzględnie zróżnicować wysokość wypłacanych świadczeń z zfśs pracownikom zakładu, uwzględniając ich wysokość od kryterium dochodowego całej rodziny pracownika, a nie wyłącznie od dochodu brutto uzyskiwanego w zakładzie.

Dodatkowo samorządowy zakład budżetowy zobowiązany jest do zmiany swojego wewnętrznego regulaminu zfśs, uwzględniając w nim zasady i zapisy, które nie będą sprzeczne z ogólnymi przepisami w zakresie działalności socjalnej organizowanej przez zakład pracy.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Podstawa prawna:

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

Jaka była najniższa krajowa od 1 grudnia 1970 r. do 2025 r. [TABELA]

Od stycznia 2025 r. najniższa krajowa wynosi 4666 zł brutto. Jaka była najniższa krajowa przed covidem w 2019 r., a jaka w trakcie pandemii w 2020-2022 r.? Ile minimalna płaca wynosiła w 2010 r., a ile w 1998 r.? Tabela przedstawia kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce aż od grudnia 1970 r.

REKLAMA