Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowy urlop macierzyński
Od 2010 r. do treści Kodeksu pracy dodano art. 1821, który przewiduje prawo pracownika do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
REKLAMA
- do 4 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka,
- do 6 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka.
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654) w art. 12 przewidywała, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:
Dodatkowy urlop macierzyński |
||
Ilość dzieci w czasie porodu |
2012 i 2013 rok |
od 2014 roku |
1 dziecko |
do 4 tygodni |
do 6 tygodni |
co najmniej 2 dzieci |
do 6 tygodni |
do 8 tygodni |
Redakcja poleca produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Zmiana art. 1821 Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 675) przewiduje, że od momentu wejścia w życie ww. zmiany, tj. od 17 czerwca 2013 r., pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
- do 6 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka,
- do 8 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka.
Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego określa się termin zakończenia urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.
Wzór wniosku o dodatkowy urlop macierzyński
Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego
Łączenie urlopu z pracą
Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca uwzględnia wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat