reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jakie informacje powinny znajdować się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Dodatkowy urlop macierzyński

Od 2010 r. do treści Kodeksu pracy dodano art. 1821, który przewiduje prawo pracownika do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • do 4 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka,
  • do 6 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654) w art. 12 przewidywała, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:

Dodatkowy urlop macierzyński

Ilość dzieci w czasie porodu

2012 i 2013 rok

od 2014 roku

1 dziecko

do 4 tygodni

do 6 tygodni

co najmniej 2 dzieci

do 6 tygodni

do 8 tygodni

Redakcja poleca produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Zmiana art. 1821 Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 675) przewiduje, że od momentu wejścia w życie ww. zmiany, tj. od 17 czerwca 2013 r., pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • do 6 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka,
  • do 8 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego określa się termin zakończenia urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.

Wzór wniosku o dodatkowy urlop macierzyński

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Łączenie urlopu z pracą

Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca uwzględnia wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama