REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu będzie przysługiwać od 2016 r. świadczenie rodzicielskie

Małgorzata Kozłowska
Komu będzie przysługiwać od 2016 r. świadczenie rodzicielskie/fot. Fotolia
Komu będzie przysługiwać od 2016 r. świadczenie rodzicielskie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowe wsparcie dla rodziców, którzy nie nabędą prawa do zasiłku macierzyńskiego – świadczenie rodzicielskie. Wyniesie 1000 zł miesięcznie i nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać świadczenie?

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje osobom ubezpieczonym będącym m.in. pracownikami czy osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

REKLAMA

Autopromocja

Począwszy od 1 stycznia 2016 r. na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, ale nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego ani uposażenia macierzyńskiego. Będą to m.in.:

● bezrobotni (niezależnie od tego, czy są zarejestrowani w urzędzie pracy),

● studenci,

● rolnicy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Rekomendowany produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Prawo do świadczenia rodzicielskiego zyskają również osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego. Wówczas będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie (art. 17c ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych po nowelizacji).

Kto nabędzie prawo do świadczenia rodzicielskiego

infoRgrafika

Prawo do świadczenia rodzicielskiego nabędzie również ojciec dziecka w przypadku:

● skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,

● śmierci matki dziecka,

● porzucenia dziecka przez matkę (art. 17c ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych po nowelizacji).

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwać, jeżeli:

● co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba uprawniona otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;

● dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;

● jeden z rodziców dziecka lub osoba uprawniona nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki;

● w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna (na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów);

● za granicą przysługuje świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wysokość i okres pobierania świadczenia rodzicielskiego

Wysokość świadczenia rodzicielskiego wyniesie 1000 zł miesięcznie i nie będzie uzależniona od kryterium dochodowego.

Świadczenie będzie przysługiwać od dnia:

● porodu;

● objęcia dziecka opieką, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku;

● przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Osobie uprawnionej do świadczenia rodzicielskiego ma przysługiwać:

● w tym samym czasie jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci;

● jedno świadczenie rodzicielskie w związku z wychowywaniem tego samego dziecka.

Długość pobierania świadczenia rodzicielskiego

Okres pobierania świadczenia rodzicielskiego

W przypadku

urodzenia przy jednym porodzie

przysposobienia lub objęcia opieką

52 tygodnie

jednego dziecka

65 tygodni

dwojga dzieci

67 tygodni

trojga dzieci

69 tygodni

czworga dzieci

71 tygodni

pięciorga i więcej dzieci

W przypadku zbiegu uprawnień do:

● świadczenia rodzicielskiego lub

● świadczenia pielęgnacyjnego, lub

● specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub

● dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, lub

● zasiłku dla opiekuna

– będzie przysługiwało jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.

Wnioski o świadczenie rodzicielskie będą przyjmowane przez gminne organy realizujące ustawę o świadczeniach rodzinnych, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kto będzie wypłacał świadczenie rodzicielskie

infoRgrafika

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia rodzicielskiego zacznie obowiązywać wraz z wejściem w życie świadczenia rodzicielskiego, tj. od 1 stycznia 2016 r. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia:

● urodzenia lub

● przysposobienia dziecka.

Wniosek o świadczenie rodzicielskie należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka.

W przypadku gdy świadczenie przysługuje ojcu dziecka, termin 3 miesięcy jest liczony od dnia skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka. W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż w okresie 52 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka (przysposobienia, objęcia opieką), i odpowiednio dłużej w przypadku urodzenia więcej dzieciprawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Jeśli wniosek o świadczenie zostanie złożony po terminie, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Objęcie prawem do świadczenia rodzicielskiego

REKLAMA

Przepisy przejściowe zakładają, że świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać rodzicom dzieci urodzonych przed datą wejścia w życie zmian, tj. przed 1 stycznia 2016 r., jeśli nie minął okres, przez który przysługuje prawo do świadczenia rodzicielskiego, tj. odpowiednio od 52 do 71 tygodni od urodzenia dziecka w zależności od liczby dzieci (zob. tabela).

Maria B. jest studentką trzeciego roku germanistyki. 15 grudnia 2015 r. urodziła dziecko. W świetle przepisów przejściowych od 1 stycznia 2016 r. będzie jej przysługiwało świadczenie rodzicielskie, gdyż nie upłynął okres 52 tygodni od dnia urodzenia dziecka.

W sytuacji gdy dziecko urodziło się, zostało przysposobione albo objęte opieką przed 1 stycznia 2016 r., prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się od miesiąca wejścia w życie ustawy, tj. od stycznia 2016 r., jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego został złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 31 marca 2015 r.

Barbara K. jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. 20 listopada 2015 r. urodziła bliźnięta. Jeśli złoży wniosek o świadczenie rodzicielskie najpóźniej do końca marca 2016 r., będzie uprawniona do tego świadczenia począwszy od 1 stycznia 2016 r., mimo że poród nastąpił przed tą datą.

W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż po ustawowym okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego (po ukończeniu przez dziecko odpowiednio od 52 do 71 tygodni życia w zależności od liczby dzieci – zob. tabela), prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Beata W. urodziła dziecko 25 grudnia 2015 r. Jeśli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego złożyłaby po upływie 52 tygodni od daty porodu, tj. przykładowo w lutym 2017 r., prawo do tego świadczenia zostanie ustalone począwszy od lutego 2017 r.

Podstawa prawna:

● art. 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 114; Dz.U. z 2015 r., poz. 1830

● art. 1, art. 19 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1217; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1735

Autor: Małgorzata Kozłowska - radca prawny, od 10 lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik (dla premii 2000 zł) chce z zasiłku chorobowego wcześniej wrócić do pracy. Co na to kodeks pracy? [Przykład]

Luką w przepisach kodeksu pracy jest brak uregulowania wprost takiej sytuacji: Pracownik ma jeszcze kilka dni zwolnienia lekarskie, ale uważa że jest już zdrowy. I chce wrócić do pracy. Dlaczego? Bo np. straci 2000 zł premii wynikowej za miesiąc albo kwartał. Pracownik chce więc wrócić do pracy wcześniej (niż wynika ze zwolnienia lekarskiego) i „załapać się” na premię. Deklaruje rezygnację z części zasiłku chorobowego. Co wtedy ma zrobić pracodawca?

Płaca minimalna. Ile będzie wynosić najniższa krajowa w 2025?

Płaca minimalna. Ile będzie wynosić najniższa krajowa w 2025? Znamy stawki, jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. 

Uczestnik PPK w wieku 60+ może przenieść środki z rachunku PPK na lokatę [Przykłady]

Alternatywą dla ratalnej wypłaty środków z rachunku PPK przez uczestnika, który osiągnął 60. rok życia, jest przeniesienie środków na rachunek terminowej lokaty. Również takie rozwiązanie umożliwia skorzystanie z oszczędności z PPK bez zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Uwaga! Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. jeszcze wyższe. Niespodziewanie zmienił się projekt rozporządzenia

4666 zł - tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2025 r. Jest to więcej niż proponowano na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie w przyszłym roku do 30,50 zł. 

REKLAMA

Spawacze, monterzy, ślusarze, elektrycy i spedytorzy to najbardziej poszukiwani pracownicy jesienią 2024 roku

Rekrutacje ruszają jesienią 2024 roku. Jakich pracowników poszukują pracodawcy? Okazuje się, że najbardziej poszukiwani są spawacze, monterzy, ślusarze, elektrycy i spedytorzy, elektromonterzy, specjaliści ds. automatyzacji procesów. Potrzeba również pracowników handlu i logistyki magazynowej.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Przedsiębiorcy krytycznie: wprowadźmy proste zasady!

Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan projekt ustawy jest słaby legislacyjnie.

62 dni w roku kalendarzowym – z tylu dni płatnej opieki nad zdrowym dzieckiem, mogą skorzystać rodzice. W jakich okolicznościach, w jaki sposób i na jakich warunkach, rodzic może uzyskać zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem?

Choć, być może, nie wszyscy mają tego świadomość – rodzice mają prawo do uzyskania zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub za czas którego przysługiwać im będzie prawo do zasiłku opiekuńczego, w celu sprawowania opieki nie tylko nad chorym, ale również nad zdrowym dzieckiem. Ile dni zwolnienia od pracy, w jakich okolicznościach, w jaki sposób i na jakich warunkach, mogą uzyskać rodzice, w celu osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem?

ZUS: Świadczenie wychowawcze dla ukraińskich dzieci. Na ile dzieci wypłacono 800 plus?

W 2022 r. ZUS wypłacił świadczenie wychowawcze dla ponad 514 tys. ukraińskich dzieci. W bieżącym roku 800 plus nadal jest wypłacane dla dzieci ukraińskich uchodźców. Ile jest uprawnionych do tego świadczenia?

REKLAMA

Zostań ekspertem PFRON. Nabór osób do oceny merytorycznej wniosków

PFRON zaprasza do zgłaszania się na ekspertów do oceny merytorycznej wniosków w konkursach o zlecenie realizacji zadań. Nabór na ekspertów ma charakter ciągły.

W 2025 roku co 5 pracownik będzie z pokolenia Z

W 2025 roku co 5 pracownik będzie z pokolenia Z. Jak Zetki wpływają na rynek pracy? Co zmienia się dzięki nim w firmach? Wypowiadają się sami pracownicy z pokolenia Z oraz ich pracodawcy.

REKLAMA