Dwa dni wolne na dziecko - wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Dwa dni zwolnienia od pracy na dziecko
Pracownik, który wychowuje choćby jedno dziecko do 14 roku życia ma prawo do skorzystania z dwóch dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Potocznie te dni wolne od pracy często określane są „dniami dla matki z dzieckiem”, co jest krzywdzące i nieprawdziwe, gdyż z dwóch dni tego zwolnienia może skorzystać zarówno pracownik-ojciec dziecka, jeśli wychowuje przynajmniej jedno dziecko.
REKLAMA
Dni zwolnienia od pracy przysługują na mocy przepisów Ustawy Kodeks pracy, zatem przysługują osobom posiadającym status pracownika. Dni zwolnienia przysługują niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę, niezależnie od długości jej trwania, czy wymiaru etatu.
Termin wykorzystania
Uprawnienie to przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia i może być wykorzystane w danym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik zmienił pracę w trakcie roku kalendarzowego i wykorzystał jeden dzień zwolnienia od pracy u pracodawcy, u którego stosunek pracy został rozwiązany, to u nowego, kolejnego pracodawcy może wykorzystać jeszcze jeden dzień tego zwolnienia od pracy w tym samym roku kalendarzowym.
Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD
Aby móc skorzystać z uprawnienia przewidzianego art. 188 Kodeksu pracy, należy wychowywać przynajmniej jedno dziecko do 14 roku życia oraz złożyć stosowny wniosek o udzielenie dni zwolnienia od pracy do pracodawcy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Dni zwolnienia przysługują do ukończenia przez dziecko 14 roku życia, liczy się moment ukończenia przez dziecko wskazanego wieku, czyli dzień, miesiąc i rok jego urodzenia.
Wzór wniosku o udzielenie dwóch dni zwolnienia od pracy
Porozmawiaj o tym na FORUM
Dni zwolnienia od pracy mogą być udzielane w dowolnym terminie, zależnie od woli pracownika, po uzgodnieniu terminu z pracodawcą. Dwa dni zwolnienia od pracy mogą zostać udzielone bezpośrednio po sobie albo w odrębnych terminach, w połączeniu z urlopem wypoczynkowym lub bezpośrednio po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego.
Dwa dni zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14 mogą być wykorzystane tylko przez jedno z rodziców, niezależnie od tego czy drugi rodzic posiada status pracownika. Rodzice mogą podzielić się prawem do tego uprawnienia i skorzystać po jednym z dwóch dni zwolnienia od pracy. W każdym przypadku pracownik wnioskujący o udzielenie dni zwolnienia od pracy powinien złożyć do pracodawcy stosowne oświadczenie.
Wzór oświadczenia pracownika będącego rodzicem lub opiekunem, o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu Pracy
Dni wolne od pracy przysługujące pracownikom wychowującym dzieci
W praktyce oświadczenie pracownika składane jest do jego akt osobowych jednorazowo i obowiązuje do czasu złożenia przez pracownika nowego oświadczenia w razie konieczności zmiany jego treści. W niektórych zakładach pracy można spotkać się z praktyką zobowiązującą pracowników do składania stosownych oświadczeń odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.
Pracownikowi przysługują dwa dni zwolnienia od pracy niezależnie od ilości posiadanych dzieci. Pracownik posiadający trójkę dzieci będzie mógł skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, podobnie jak pracownik posiadający tylko jedno dziecko.
Dwa dni zwolnienia od pracy przysługują pracownikowi w roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie skorzysta z tego uprawnienia, te dni przepadają, „nie przechodzą” na następny rok kalendarzowy. Z początkiem nowego roku kalendarzowego pracownikowi przysługują kolejne dwa dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pracownicy pozbawieni władzy rodzicielskiej nie mają prawa do 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.
Prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy jest niezależne od dni zwolnienia udzielonych z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 lub z tytułu opieki na dzieckiem chorym do lat 14, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem
Podstawa prawna:
- art. 188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat