reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Na podstawie art. 19 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127 poz. 721); zwanej dalej ustawą, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub mającej prawo do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Gdy jednak wymiar tego urlopu (przekraczającego 26 dni) lub dodatkowego urlopu, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy, o którym mówi przepis wskazanej wyżej ustawy, czyli dodatkowych 10 dni.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych stopni niepełnosprawności.

Jeżeli dana osoba, została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności np. 21 grudnia 2011r. w okresie kiedy nie pracowała a pracę podjęła np. 2 marca 2014r., wówczas prawo to, nabędzie po przepracowaniu roku.

Nabywając w określonym dniu po raz pierwszy prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego pracownik niepełnosprawny nabywa je w całości. Dodatkowy urlop przysługuje w pełnym wymiarze w roku jego nabycia, bez względu na datę, kiedy pracownik nabył do niego prawo.

Pracownik po zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, rok czasu przepracował w dniu 1 marca 2015r. W takim przypadku w 2015r. pracownik ten nabędzie dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oznacza to również, że jeśli umowa o pracę z pracownikiem niepełnosprawnym ulegnie rozwiązaniu w trakcie roku kalendarzowego, w którym nabył on prawo po raz pierwszy do dodatkowego urlopu, nie będzie można zastosować zasady proporcjonalności zapisanej w Kodeksie pracy (art. 155 1 § 1 Kodeksu pracy), czyli udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Wynika to z faktu, że dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego jest prawem nabytym pracownika niepełnosprawnego, które nabywał przez okres całego roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Dlatego w sytuacji rozwiązania z nim umowy o pracę w trakcie tego roku, należy mu wypłacić ekwiwalent za pełne 10 dni tego urlopu, jeżeli pracownik nie wykorzystał ich w naturze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama