REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne/ fot. Fotolia
Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Na podstawie art. 19 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127 poz. 721); zwanej dalej ustawą, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Autopromocja

Dodatkowy urlop, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub mającej prawo do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Gdy jednak wymiar tego urlopu (przekraczającego 26 dni) lub dodatkowego urlopu, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy, o którym mówi przepis wskazanej wyżej ustawy, czyli dodatkowych 10 dni.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych stopni niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dana osoba, została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności np. 21 grudnia 2011r. w okresie kiedy nie pracowała a pracę podjęła np. 2 marca 2014r., wówczas prawo to, nabędzie po przepracowaniu roku.

Nabywając w określonym dniu po raz pierwszy prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego pracownik niepełnosprawny nabywa je w całości. Dodatkowy urlop przysługuje w pełnym wymiarze w roku jego nabycia, bez względu na datę, kiedy pracownik nabył do niego prawo.

Pracownik po zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, rok czasu przepracował w dniu 1 marca 2015r. W takim przypadku w 2015r. pracownik ten nabędzie dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oznacza to również, że jeśli umowa o pracę z pracownikiem niepełnosprawnym ulegnie rozwiązaniu w trakcie roku kalendarzowego, w którym nabył on prawo po raz pierwszy do dodatkowego urlopu, nie będzie można zastosować zasady proporcjonalności zapisanej w Kodeksie pracy (art. 155 1 § 1 Kodeksu pracy), czyli udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Wynika to z faktu, że dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego jest prawem nabytym pracownika niepełnosprawnego, które nabywał przez okres całego roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Dlatego w sytuacji rozwiązania z nim umowy o pracę w trakcie tego roku, należy mu wypłacić ekwiwalent za pełne 10 dni tego urlopu, jeżeli pracownik nie wykorzystał ich w naturze.

Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa 1 stycznia następnego roku, po roku kalendarzowym, w którym to po raz pierwszy nabył prawo dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

W przypadku kolejnego urlopu dodatkowego pracownika niepełnosprawnego, należy zastosować wskazaną wyżej zasadę proporcjonalności i wypłacić ekwiwalent tylko za tyle dni, ile pracownikowi proporcjonalnie należy się do dnia rozwiązania stosunku pracy. W ten sposób od początku następnego roku kalendarzowego po roku w którym niepełnosprawny nabył po raz pierwszy prawo do omawianego dodatkowego urlopu należy, zastosować już zasady ogólne wynikające z Kodeksu pracy dotyczące wymiaru zwykłego urlopu wypoczynkowego.

Pracownik zatrudniony na cały etat zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, uprawniony do wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego, (zgodnie z przepisami Kodeksu pracy), po roku pracy, który upłynął w dniu 10 grudnia 2014r. nabył prawo, po raz pierwszy do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 20 marca 2015r. rozwiązuje z pracodawcą umowę o pracę na podstawie porozumienia stron. Pracownik nie wykorzystał w naturze urlopu za 2015r. wynikającego z Kodeksu pracy oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z przepisów ustawy. Pracodawca powinien pracownikowi wypłacić ekwiwalent za 7 dni urlopu wynikającego z Kodeksu pracy, gdyż zgodnie z art. 155 2a § 1 kodeksu, 26 dni, (czyli  wymiar urlopu wypoczynkowego) * 3/12 ( trzy miesiące pracy w 2015r. przepracowane przez pracownika, podzielone przez 12 miesięcy w roku kalendarzowym) = 6,5, co po zaokrągleniu do pełnego miesiąca na podstawie art. 155 2a § 2 Kodeksu daje 7 dni urlopu wypoczynkowego  oraz 3 dni urlopu dodatkowego wyliczonego na tych samych zasadach (10 wymiar urlopu dodatkowego * 3/12= 2,5 co po zaokrągleniu daje 3 dni urlopu wypoczynkowego) czyli wskazanemu pracownikowi niepełnosprawnemu w sumie należy na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy wypłacić ekwiwalent pieniężny za 10 dni urlopu wypoczynkowego (kodeksowego i dodatkowego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA