REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego. / Fot. Fotolia
Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

"Wychowawczy" dla przedsiębiorców

Prowadzisz firmę i chciałabyś zawiesić swoją pracę, żeby dłużej zostać z dzieckiem w domu? Skorzystaj z „wychowawczego”. Sprawdź, kto ma prawo do przerwy w działalności i na jakich zasadach!

REKLAMA

Autopromocja

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mają prawa do urlopu wychowawczego, tak jak zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – urlopu regulowanego przepisami Kodeksu pracy. Mogą jednak zawiesić działalność z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, a za okres zawieszenia zostaną za nie odprowadzone składki z budżetu państwa.

Kto może skorzystać z „wychowawczego”?

Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej lub zaprzestania jej prowadzenia z tytułu opieki nad dzieckiem z możliwością skorzystania z odprowadzanych przez budżet państwa składek przysługuje osobom, które prowadziły firmę przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Polecany produkt: Samochód w firmie

Działalność z tytułu opieki nad dzieckiem można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki - do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Zawieszenia można dokonać w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby rezygnujące z biznesu na rzecz opieki nad potomkiem zostają objęte w okresie zawieszenia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Formalności

REKLAMA

Zawieszenie działalności następuje na podstawie złożonego wniosku, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na pole 14.3, gdzie należy wskazać, że zawieszenie następuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W przypadku tego rodzaju zawieszenia należy również wskazać datę końcową zawieszenia. W związku z tym, iż po wskazanej dacie nastąpi wykreślenie – nawet jeśli zawieszenie jest krótsze niż 24 miesiące, na etapie składania wniosku o zawieszenie warto złożyć również wniosek o wznowienie wykonywania działalności.

Dodatkowo do ZUS należy złożyć oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, w którym trzeba wskazać dzień rozpoczęcia sprawowania opieki nad dzieckiem oraz datę zakończenia. W załączeniu do wniosku powinien znaleźć się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz ewentualne orzeczenie o niepełnosprawności.

Wniosek do pobrania dostępny jest na stronie ZUS.

Źródło: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA