| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

"Wychowawczy" dla przedsiębiorców

Prowadzisz firmę i chciałabyś zawiesić swoją pracę, żeby dłużej zostać z dzieckiem w domu? Skorzystaj z „wychowawczego”. Sprawdź, kto ma prawo do przerwy w działalności i na jakich zasadach!

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mają prawa do urlopu wychowawczego, tak jak zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – urlopu regulowanego przepisami Kodeksu pracy. Mogą jednak zawiesić działalność z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, a za okres zawieszenia zostaną za nie odprowadzone składki z budżetu państwa.

Kto może skorzystać z „wychowawczego”?

Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej lub zaprzestania jej prowadzenia z tytułu opieki nad dzieckiem z możliwością skorzystania z odprowadzanych przez budżet państwa składek przysługuje osobom, które prowadziły firmę przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Polecany produkt: Samochód w firmie

Działalność z tytułu opieki nad dzieckiem można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki - do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Zawieszenia można dokonać w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Osoby rezygnujące z biznesu na rzecz opieki nad potomkiem zostają objęte w okresie zawieszenia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Formalności

Zawieszenie działalności następuje na podstawie złożonego wniosku, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na pole 14.3, gdzie należy wskazać, że zawieszenie następuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W przypadku tego rodzaju zawieszenia należy również wskazać datę końcową zawieszenia. W związku z tym, iż po wskazanej dacie nastąpi wykreślenie – nawet jeśli zawieszenie jest krótsze niż 24 miesiące, na etapie składania wniosku o zawieszenie warto złożyć również wniosek o wznowienie wykonywania działalności.

Dodatkowo do ZUS należy złożyć oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, w którym trzeba wskazać dzień rozpoczęcia sprawowania opieki nad dzieckiem oraz datę zakończenia. W załączeniu do wniosku powinien znaleźć się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz ewentualne orzeczenie o niepełnosprawności.

Wniosek do pobrania dostępny jest na stronie ZUS.

Źródło: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego. / Fot. Fotolia
Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego. / Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »