reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Urlop bezpłatny - definicja

Urlop bezpłatny - definicja

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Urlop bezpłatny

W prawie pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może samodzielnie skierować pracownika na urlop bezpłatny. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuż­szego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, praco­dawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozu­mieniu między pracodawcami. Okres takiego urlo­pu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od któ­rego zależą uprawnienia pracownicze u dotychcza­sowego pracodawcy.

Zobacz również: Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

W wynagrodzeniach

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca nie płaci nieobecnemu pracowniko­wi wynagrodzenia, płaci je natomiast pracodawca, u którego pracownik świadczy pracę podczas urlo­pu bezpłatnego.

W ubezpieczeniach

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym.

W zasiłkach

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu cho­robowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłat­nym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.

Polecamy serwis: Urlop bezpłatny

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama