Urlop bezpłatny - definicja
REKLAMA
REKLAMA
Urlop bezpłatny
W prawie pracy
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może samodzielnie skierować pracownika na urlop bezpłatny. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
REKLAMA
Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres takiego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Zobacz również: Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie
W wynagrodzeniach
Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlopu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca nie płaci nieobecnemu pracownikowi wynagrodzenia, płaci je natomiast pracodawca, u którego pracownik świadczy pracę podczas urlopu bezpłatnego.
W ubezpieczeniach
Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym.
W zasiłkach
Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.
Polecamy serwis: Urlop bezpłatny
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat