| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym może być jej udzielony bezpośrednio, jeśli pracownica złoży stosowny wniosek. Należy zatem zastanowić się na ile złożony wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Istotne jest także czy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego, pracownica winna poddać się badaniom lekarskim.

Możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Art. 163 § 3 KP stanowi, iż na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. W konsekwencji , do rozpoczęcia urlopu, o którym mowa w art. 163 § 3 k.p. wystarcza w tym przypadku złożenie stosownego wniosku.

Związanie pracodawcy wnioskiem pracownicy

Jak jednolicie uznaje Sąd Najwyższy, na złożony przez pracownicę wniosek, pracodawca nie może zareagować inaczej niż "udzielając" urlopu niezależnie od planu urlopów. O ile w innych sytuacjach, pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego a badania kontrolne

Zgodnie z przepisami prawa pracy, nie możne rozpocząć korzystania z urlopu wypoczynkowego pracownik, który był wcześniej niezdolny do pracy z powodu choroby. Jednakże jeżeli okres choroby przypadał przed okresem urlopu macierzyńskiego, SN uznał, iż z art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Sąd Najwyższy wskazał, iż w sytuacji, gdy bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego, a w tym przypadku urlopu macierzyńskiego, pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, o żadnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa pracy nie może być mowy. Wobec obowiązku pracodawcy udzielenia urlopu wypoczynkowego zgodnie z wnioskiem, powinność poddania się badaniu kontrolnemu nie jest jeszcze zaktualizowana, a pracodawca nie może żądać, aby pracownica poddała się temu badaniu w okresie urlopu wypoczynkowego. Badania takie powinny być bowiem wykonywane, zgodnie z art. 229 § 3 k.p., w miarę możliwości w godzinach pracy, z czego wynika wniosek, że generalnie powinny one być wykonywane w dniach pracy, co wyklucza możliwość żądania od pracownika ich wykonywania w okresie urlopu wypoczynkowego.

Według Sądu, nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni.

dr Sebastian Koczur - Adiunkt, Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego, Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, Katedra Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, adwokat.

Podstawa prawna:

Wyrok SN z dnia 19.11.2003, I PK 18/03, LEX nr 532131.

Wyrok SN z dnia 19.11.2003, I PK 18/03, LEX nr 532131.

Wyrok SN z dnia 20.08.2001, I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336.

Wyrok SN z dnia 09.03.2011, II PK 240/10, OSNP 2012/9-10/113.

Wyrok SN z dnia 20.03.2008, II PK 214/07, OSNP 2009/15-16/194.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »