reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”

W praktyce pojawiają się wątpliwości natury prawnej dotyczące ustalenia, w przypadku pracowników wykonujących pracę „na zmiany” bez względu na obowiązujący ich system czasu pracy, kiedy rozpoczynają urlop wypoczynkowy, czy z początkiem doby kalendarzowej, czy też doby pracowniczej zdefiniowanej w art. 128 § 3 pkt.1 Kodeksu pracy.

Pracownik pracował w „na zmiany”, w środę jego zmiana rozpoczynała się o godzinie 15.00 i trwała do 23.00 i w tym dniu na jego wniosek udzielono mu urlopu wypoczynkowego. Następnie pracownikowi polecono przyjść do pracy w czwartek o godzinie 8.00. Zgodnie z rozkładem czasu pracy, pracownik w czwartek miał rozpocząć pracę na zmianie, od godziny 15.00.

W świetle prawa, w przedstawionej wyżej sytuacji doszło do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, gdyż zachodziła przesłanka do tej formy przerwania urlopu, wynikająca z art. 167 § 1 Kodeksu pracy tj. gdy jego obecność w zakładzie pracy była wymagana okolicznościami nieprzewidzianymi w chwili rozpoczęcia urlopu.

Zobacz: Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać

Powyższe wynika z przyjęcia, iż przez dobę tego pracownika należy rozumieć zgodnie z wskazanym już art. 128 § 3 pkt. 1 Kodeksu pracy, 24 kolejne godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Tak więc w przypadku opisywanego pracownika, doba rozpoczęła się o godzinie 15.00 w środę i powinna trwać do 15.00 w czwartek i w tym czasie pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego.

Dlatego też w przypadku pracowników pracujących w systemie zmianowym dla rozstrzygnięcia od kiedy rozpoczynają urlop wypoczynkowy, istotna jest doba pracownicza a nie kalendarzowa.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Takie stanowisko wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 4 listopada 2010r. syg. akt. II PK 116/10 M.P.Pr. 2011/3/145-147, w którym to Sąd, w uzasadnieniu wyroku wskazał, że zgodnie z art. 154 2 § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Początek urlopu wypoczynkowego wyznacza rozkład czasu pracy pracownika.

W konsekwencji znaczenie ma początek kolejnej doby pracowniczej a nie ta sama doba kalendarzowa, w której pracownik rozpoczyna urlop.  

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zdjęcia

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”/ Fot. Fotolia
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”/ Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama