reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwol­nienia od pracy z powodu konieczności osobiste­go sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawo­wana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14.

W prawie pracy

Pracownikowi posiadającemu dzieci przysługują określone uprawnienia. Dotyczy to zarówno urlo­pów związanych z rodzicielstwem, jak i dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem. Pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem do 4 lat nie można - bez jego zgody - zatrud­niać w porze nocnej, w godzinach nadliczbo­wych, w systemach: równoważnego, skróconego, przerywanego czasu pracy, przy dozorze urzą­dzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, w prze­dłużonym powyżej 8 godzin dobowym wymiarze czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce zamieszkania.

Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko do 14 lat pracodawca ma obowiązek udzie­lać zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym.

Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców.

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

W wynagrodzeniach

Przy ustalaniu wynagrodzenia za 2 dni zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi wycho­wującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat stosuje się zasady obowiązujące przy usta­laniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwol­nienie od pracy.

W zasiłkach

Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wyko­nywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, w przy­padku:
  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do któ­rych dziecko uczęszcza,
  • porodu lub choroby małżonka stale opiekują­cego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka stale opiekującego się dziec­kiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdro­wotnej,
  • choroby niani, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna,
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wycze­kiwania.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwol­nienia od pracy z powodu konieczności osobiste­go sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawo­wana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzo­wym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członka­mi rodziny.

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama