Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Pracownikowi posiadającemu dzieci przysługują określone uprawnienia. Dotyczy to zarówno urlopów związanych z rodzicielstwem, jak i dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem. Pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem do 4 lat nie można - bez jego zgody - zatrudniać w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w systemach: równoważnego, skróconego, przerywanego czasu pracy, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, w przedłużonym powyżej 8 godzin dobowym wymiarze czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce zamieszkania.
REKLAMA
Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko do 14 lat pracodawca ma obowiązek udzielać zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym.
Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców.
Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)
W wynagrodzeniach
Przy ustalaniu wynagrodzenia za 2 dni zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
W zasiłkach
Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- choroby niani, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna,
- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat