reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować?

Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować?

Urlop macierzyńskim w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni, a w dodatkowym 6 tygodni. Czy podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego można pracować? Kobieta musi wykorzystać pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli kolejne tygodnie ojciec zaopiekuje się dzieckiem, wówczas matka może wrócić do pracy. A co w przypadku chęci łączenia urlopu z pracą?

Urlop macierzyński

Urodzenie dziecka dla kobiety oznacza nie tylko zmiany związane z jej organizmem i powrotem do zdrowia po porodzie, ale jest to również znaczne obciążenie psychiczne. Dodatkowo kobiecie w połogu może towarzyszyć huśtawka nastrojów – od euforii do przygnębienia, a czasem nawet depresja. Po powrocie do domu ze szpitala na kobietę czeka wiele nowych obowiązków, w tym opieka nad noworodkiem.

W tym trudnym dla kobiety okresie ustawodawca przewidział dla niej szczególną formę urlopu. Jak sama nazwa wskazuje urlop ten został przyznany matkom z uwagi na rozpoczynający się okres macierzyństwa.

Kobieta nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko i pozostaje w stosunku pracy. To czy pracownica otrzyma urlop macierzyński nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, długości zatrudnienia czy wymiaru czasu pracy. To ile urlop macierzyński będzie trwał zależy od tego, ile dzieci kobieta urodzi w trakcie jednego urlopu. Warto też zaznaczyć, iż terminem urlop macierzyński określa się urlop macierzyński w podstawowym wymiarze. Po urlopie macierzyńskim mama ma prawo do wystąpienia o dodatkowy urlop macierzyński, a po nim o urlop rodzicielski. Łącznie są to z reguły 52 tygodnie (20 tygodni podstawowego, 6 tygodni dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.)

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Tak jak wspomniałam, wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile kobieta urodzi dzieci przy jednym porodzie. Zazwyczaj to 20 tygodni, gdyż najczęściej kobieta rodzi jedno dziecko. Urlop wydłuża się do 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, do 33 tygodni, gdy kobieta rodzi trojaczki, do 35 tygodni, gdy urodzi czworo dzieci, do 37 tygodni, gdy kobieta urodzi pięcioro lub więcej dzieci. Nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu za urlop macierzyński. Jest to świadczenie przyznawane w naturze. Co ciekawe - uprawnienie do urlopu macierzyńskiego jest przyznane z mocy prawa i odgórnie narzucone, nie trzeba o nie wnioskować. Nie można się go zrzec w początkowej fazie.

Zadaj pytanie na FORUM

Powrót do pracy po 14 tygodniach urlopu

Jeśli mama planuje powrót do pracy, najwcześniej jest to możliwe po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu od porodu. W tym wypadku pozostałą część urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. Kodeks pracy przewiduje, iż kobieta powinna złożyć wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego na 7 dni przed planowanym powrotem. Dodatkowo do wniosku powinna załączyć oświadczenie ojca - pracownika potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Nie ma możliwości powrotu do pracy przed upływem tego czasu ani też powrotu w przypadku, gdy ojciec nie wykorzysta pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama