REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować? / Fot. Fotolia
Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyńskim w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni, a w dodatkowym 6 tygodni. Czy podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego można pracować? Kobieta musi wykorzystać pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli kolejne tygodnie ojciec zaopiekuje się dzieckiem, wówczas matka może wrócić do pracy. A co w przypadku chęci łączenia urlopu z pracą?

Urlop macierzyński

Urodzenie dziecka dla kobiety oznacza nie tylko zmiany związane z jej organizmem i powrotem do zdrowia po porodzie, ale jest to również znaczne obciążenie psychiczne. Dodatkowo kobiecie w połogu może towarzyszyć huśtawka nastrojów – od euforii do przygnębienia, a czasem nawet depresja. Po powrocie do domu ze szpitala na kobietę czeka wiele nowych obowiązków, w tym opieka nad noworodkiem.

REKLAMA

W tym trudnym dla kobiety okresie ustawodawca przewidział dla niej szczególną formę urlopu. Jak sama nazwa wskazuje urlop ten został przyznany matkom z uwagi na rozpoczynający się okres macierzyństwa.

Kobieta nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko i pozostaje w stosunku pracy. To czy pracownica otrzyma urlop macierzyński nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, długości zatrudnienia czy wymiaru czasu pracy. To ile urlop macierzyński będzie trwał zależy od tego, ile dzieci kobieta urodzi w trakcie jednego urlopu. Warto też zaznaczyć, iż terminem urlop macierzyński określa się urlop macierzyński w podstawowym wymiarze. Po urlopie macierzyńskim mama ma prawo do wystąpienia o dodatkowy urlop macierzyński, a po nim o urlop rodzicielski. Łącznie są to z reguły 52 tygodnie (20 tygodni podstawowego, 6 tygodni dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.)

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Tak jak wspomniałam, wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile kobieta urodzi dzieci przy jednym porodzie. Zazwyczaj to 20 tygodni, gdyż najczęściej kobieta rodzi jedno dziecko. Urlop wydłuża się do 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, do 33 tygodni, gdy kobieta rodzi trojaczki, do 35 tygodni, gdy urodzi czworo dzieci, do 37 tygodni, gdy kobieta urodzi pięcioro lub więcej dzieci. Nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu za urlop macierzyński. Jest to świadczenie przyznawane w naturze. Co ciekawe - uprawnienie do urlopu macierzyńskiego jest przyznane z mocy prawa i odgórnie narzucone, nie trzeba o nie wnioskować. Nie można się go zrzec w początkowej fazie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Powrót do pracy po 14 tygodniach urlopu

Jeśli mama planuje powrót do pracy, najwcześniej jest to możliwe po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu od porodu. W tym wypadku pozostałą część urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. Kodeks pracy przewiduje, iż kobieta powinna złożyć wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego na 7 dni przed planowanym powrotem. Dodatkowo do wniosku powinna załączyć oświadczenie ojca - pracownika potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Nie ma możliwości powrotu do pracy przed upływem tego czasu ani też powrotu w przypadku, gdy ojciec nie wykorzysta pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Zakaz wykonywania pracy podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński został wprowadzony po to, by mama powróciła do zdrowia i pełni sił po porodzie oraz mogła zaopiekować się dzieckiem. W sprzeczności z tym postulatem byłoby podjęcie zatrudnienia przez mamę w początkowym okresie urlopu macierzyńskiego. Przepisy kodeksu pracy wprost nie zabraniają wykonywania pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego. Jednakże zwolennicy poglądu o tym, że wykonywanie w tym czasie pracy jest niedopuszczalne, podnoszą, że gdyby taka możliwość byłaby, zostałaby wprost uregulowana w kodeksie pracy. Jako uzasadnienie tego stanowiska wskazywano, że w  przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość wykonywania pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w  wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Nie ma analogicznego zapisu, co do wykonywania pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego podstawowego, stąd część osób przyjmuje, że przepisy zakazują jej wykonywania.

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Zakaz wykonywania pracy dotyczy zatrudnienia u pracodawcy na podstawie umowy o pracę, ale nie rozstrzyga wątpliwości co do możliwości zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną dla innego lub tego samego pracodawcy. Z uwagi na inny charakter i regulacje co do umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawarcie ich nie oznacza automatycznego naruszenia prawa pracy. Ważne jest to, by warunki wykonywania tych umów nie pokrywały się z dotychczasowymi obowiązkami pracownika. Z reguły nie powinna budzić zastrzeżeń praca dorywcza, w niewielkim wymiarze czasu, gdyż czynność ta nie stoi w sprzeczności z celem urlopu macierzyńskiego.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA