reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Niepełny wymiar czasu pracy obniża w sposób proporcjonalny liczbę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak ustala się godziny nadliczbowe w przypadku pracy na niepełnym etacie?

Praca na niepełnym etacie

Bardzo często w ramach niepełnego etatu pracują kobiety po urodzeniu dziecka, jednak nie tylko one korzystają z możliwości pracy w ramach niepełnego etatu.

Ustalenie wymiaru czasu pracy

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnoetatowego może mieć charakter stały lub zmienny. Co to oznacza? Może on pracować przez 5 dni w tygodniu (w dni robocze) w niższym wymiarze lub w niektóre dni w tygodniu przez większą liczbę godzin, czyli 8. Należy jednak pamiętać, aby przy ustalaniu czasu pracy zachować dobowe normy czasu pracy, czyli prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu.

Aby obliczyć wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na niepełnym etacie należy stosować te same zasady Kodeksu pracy, które dotyczą osób pracujących na pełnym etacie, obniżając dane proporcjonalnie do wielkości etatu. Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym należy obliczyć według wzoru: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających na dany okres rozliczeniowy, dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Redakcja poleca produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

I tak np.:

Zadaj pytanie na FORUM

Wymiar urlopu

Urlop pracownika niepełnoetatowego oblicza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, za podstawę przyjmując 20 lub 26 dni - w zależności od stażu uprawniającego do urlopu.

Pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu ze stażem ponad 10 lat pracy w ciągu roku przysługuje 13 dni urlopu (1/2 x 26 dni = 13 dni). Ustalając pulę urlopu, liczbę przysługujących dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co daje do wykorzystania 104 godziny. Urlopu należy udzielać w dni pracy pracownika w wymiarze godzinowym, jaki przypada na dany dzień. W dniu świadczenia pracy 6-godzinnej pulę urlopową pracodawca pomniejszy o 6 godzin, a w dniu pracy 4-godzinnej o 4 godziny.

W przypadku zatrudnienia np. na ¼ etatu stosujemy analogiczny wzór obliczenia urlopu: 1/4 x 26 dni = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni. W przeliczeniu na godziny - 56 h.

Praca w godzinach nadliczbowych

W przypadku umowy na niepełny etat strony zobowiązane są ustalić liczbę godzin pracy ponad określony wymiar czasu pracy pracownika, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych i uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia. Nieustalenie opisanej wyżej liczby skutkuje przyjęciem przepisów Kodeksu pracy, mówiącego że normy, w odniesieniu do których ustala się godziny nadliczbowe, wynoszą 8 godzin na dobę (norma dobowa) i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (norma tygodniowa) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy natomiast może wynosić 12, 16 lub 24 godziny, w zależności od systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony. Dla pracownika niepełnoetatowego (bez wyżej wspomnianego określenia) oznacza to, że praca wykonywana ponad wymiar czasu pracy nie jest traktowana jako praca w tzw. nadgodzinach. Nie przysługuje więc za nią również dodatek z tego tytułu, a jedynie wynagrodzenie.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Pozostałe prawa gwarantowane Kodeksem pracy

Osoby zatrudnione na niepełnym etacie, tak jak pełnoetatowcy, mają gwarancję co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu. Wynagrodzenie również objęte jest ochroną, a kwota wolna od potrąceń powinna być pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Piętnastominutowa przerwa przysługuje jedynie pracownikom niepełnoetatowym, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama