REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny. / Fot. Fotolia
Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Niepełny wymiar czasu pracy obniża w sposób proporcjonalny liczbę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak ustala się godziny nadliczbowe w przypadku pracy na niepełnym etacie?

Praca na niepełnym etacie

Bardzo często w ramach niepełnego etatu pracują kobiety po urodzeniu dziecka, jednak nie tylko one korzystają z możliwości pracy w ramach niepełnego etatu.

Autopromocja

Ustalenie wymiaru czasu pracy

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnoetatowego może mieć charakter stały lub zmienny. Co to oznacza? Może on pracować przez 5 dni w tygodniu (w dni robocze) w niższym wymiarze lub w niektóre dni w tygodniu przez większą liczbę godzin, czyli 8. Należy jednak pamiętać, aby przy ustalaniu czasu pracy zachować dobowe normy czasu pracy, czyli prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu.

Aby obliczyć wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na niepełnym etacie należy stosować te same zasady Kodeksu pracy, które dotyczą osób pracujących na pełnym etacie, obniżając dane proporcjonalnie do wielkości etatu. Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym należy obliczyć według wzoru: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających na dany okres rozliczeniowy, dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Redakcja poleca produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

I tak np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Wymiar urlopu

Urlop pracownika niepełnoetatowego oblicza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, za podstawę przyjmując 20 lub 26 dni - w zależności od stażu uprawniającego do urlopu.

Pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu ze stażem ponad 10 lat pracy w ciągu roku przysługuje 13 dni urlopu (1/2 x 26 dni = 13 dni). Ustalając pulę urlopu, liczbę przysługujących dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co daje do wykorzystania 104 godziny. Urlopu należy udzielać w dni pracy pracownika w wymiarze godzinowym, jaki przypada na dany dzień. W dniu świadczenia pracy 6-godzinnej pulę urlopową pracodawca pomniejszy o 6 godzin, a w dniu pracy 4-godzinnej o 4 godziny.

W przypadku zatrudnienia np. na ¼ etatu stosujemy analogiczny wzór obliczenia urlopu: 1/4 x 26 dni = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni. W przeliczeniu na godziny - 56 h.

Praca w godzinach nadliczbowych

W przypadku umowy na niepełny etat strony zobowiązane są ustalić liczbę godzin pracy ponad określony wymiar czasu pracy pracownika, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych i uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia. Nieustalenie opisanej wyżej liczby skutkuje przyjęciem przepisów Kodeksu pracy, mówiącego że normy, w odniesieniu do których ustala się godziny nadliczbowe, wynoszą 8 godzin na dobę (norma dobowa) i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (norma tygodniowa) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy natomiast może wynosić 12, 16 lub 24 godziny, w zależności od systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony. Dla pracownika niepełnoetatowego (bez wyżej wspomnianego określenia) oznacza to, że praca wykonywana ponad wymiar czasu pracy nie jest traktowana jako praca w tzw. nadgodzinach. Nie przysługuje więc za nią również dodatek z tego tytułu, a jedynie wynagrodzenie.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Pozostałe prawa gwarantowane Kodeksem pracy

Osoby zatrudnione na niepełnym etacie, tak jak pełnoetatowcy, mają gwarancję co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu. Wynagrodzenie również objęte jest ochroną, a kwota wolna od potrąceń powinna być pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Piętnastominutowa przerwa przysługuje jedynie pracownikom niepełnoetatowym, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA