Kategorie

Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny. / Fot. Fotolia
Niepełny wymiar czasu pracy a urlop wypoczynkowy i nadgodziny. / Fot. Fotolia
ShutterStock
Niepełny wymiar czasu pracy obniża w sposób proporcjonalny liczbę dni urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak ustala się godziny nadliczbowe w przypadku pracy na niepełnym etacie?

Praca na niepełnym etacie

Bardzo często w ramach niepełnego etatu pracują kobiety po urodzeniu dziecka, jednak nie tylko one korzystają z możliwości pracy w ramach niepełnego etatu.

Ustalenie wymiaru czasu pracy

Reklama

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnoetatowego może mieć charakter stały lub zmienny. Co to oznacza? Może on pracować przez 5 dni w tygodniu (w dni robocze) w niższym wymiarze lub w niektóre dni w tygodniu przez większą liczbę godzin, czyli 8. Należy jednak pamiętać, aby przy ustalaniu czasu pracy zachować dobowe normy czasu pracy, czyli prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu.

Aby obliczyć wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na niepełnym etacie należy stosować te same zasady Kodeksu pracy, które dotyczą osób pracujących na pełnym etacie, obniżając dane proporcjonalnie do wielkości etatu. Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym należy obliczyć według wzoru: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających na dany okres rozliczeniowy, dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Redakcja poleca produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

I tak np.:

Zadaj pytanie na FORUM

Wymiar urlopu

Urlop pracownika niepełnoetatowego oblicza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, za podstawę przyjmując 20 lub 26 dni - w zależności od stażu uprawniającego do urlopu.

Pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu ze stażem ponad 10 lat pracy w ciągu roku przysługuje 13 dni urlopu (1/2 x 26 dni = 13 dni). Ustalając pulę urlopu, liczbę przysługujących dni urlopu należy pomnożyć przez 8 godzin, co daje do wykorzystania 104 godziny. Urlopu należy udzielać w dni pracy pracownika w wymiarze godzinowym, jaki przypada na dany dzień. W dniu świadczenia pracy 6-godzinnej pulę urlopową pracodawca pomniejszy o 6 godzin, a w dniu pracy 4-godzinnej o 4 godziny.

W przypadku zatrudnienia np. na ¼ etatu stosujemy analogiczny wzór obliczenia urlopu: 1/4 x 26 dni = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni. W przeliczeniu na godziny - 56 h.

Praca w godzinach nadliczbowych

W przypadku umowy na niepełny etat strony zobowiązane są ustalić liczbę godzin pracy ponad określony wymiar czasu pracy pracownika, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych i uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia. Nieustalenie opisanej wyżej liczby skutkuje przyjęciem przepisów Kodeksu pracy, mówiącego że normy, w odniesieniu do których ustala się godziny nadliczbowe, wynoszą 8 godzin na dobę (norma dobowa) i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (norma tygodniowa) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy natomiast może wynosić 12, 16 lub 24 godziny, w zależności od systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony. Dla pracownika niepełnoetatowego (bez wyżej wspomnianego określenia) oznacza to, że praca wykonywana ponad wymiar czasu pracy nie jest traktowana jako praca w tzw. nadgodzinach. Nie przysługuje więc za nią również dodatek z tego tytułu, a jedynie wynagrodzenie.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Pozostałe prawa gwarantowane Kodeksem pracy

Osoby zatrudnione na niepełnym etacie, tak jak pełnoetatowcy, mają gwarancję co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu. Wynagrodzenie również objęte jest ochroną, a kwota wolna od potrąceń powinna być pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Piętnastominutowa przerwa przysługuje jedynie pracownikom niepełnoetatowym, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?