Przeczytaj >>> Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.
reklama
reklama
Wprowadzenie możliwości uzyskania zwolnienia na opiekę na dziecko w wymiarze godzinowym pozwoli na korzystanie z niego tylko przez część dnia pracy, co w wielu przypadkach jest wystarczające.
Obecnie pracownik będący rodzicem dziecka ma prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku (art. 188 Kodeksu pracy). Zwolnienie to – określane jako opieka nad zdrowym dzieckiem – przysługuje do ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Wymiar zwolnienia jest niezależny od liczby dzieci. Dwa dni wolnego przysługują rodzicom wychowującym zarówno jedno, jak i dwoje czy troje dzieci. Opieka na dziecko nie zależy również od wymiaru czasu pracy w dniu wykorzystywania zwolnienia. Należy go udzielać na dni, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dniami pracy pracownika w pełnym wymiarze dziennym.
Polecamy: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Niewykorzystane w roku kalendarzowym zwolnienie przeznaczone na opiekę nad dzieckiem nie „przechodzi” na rok następny, tylko wygasa z końcem roku. Z początkiem kolejnego roku pracownik ma prawo do 2 dni zwolnienia z tego tytułu (oczywiście jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze wskazanego wieku). Prawo do tego zwolnienia przysługuje pracownikowi od dnia podjęcia pracy. Nie ma przy tym znaczenia ani to, w jakim miesiącu pracownik rozpoczął pracę, ani rodzaj umowy o pracę.
Przykład
Pracownik został zatrudniony od 1 września 2015 r. Wcześniej przez dłuższy czas nie pracował (w tym roku nie był nigdzie zatrudniony). Osoba ta wychowuje 9-letnie dziecko. Pracownik ma prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Zwolnienie to nie jest ustalane proporcjonalnie do okresu zatrudnienia przypadającego w danym roku kalendarzowym.
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z opieki na dziecko może korzystać jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy). Mogą się też podzielić tym uprawnieniem i każdy z rodziców może wykorzystać po jednym dniu tego zwolnienia od pracy.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Od 2 stycznia 2016 r. nastąpi zmiana zasad udzielania dni opieki na dziecko. Nie zmieni się jednak wiek graniczny dziecka, na które będzie przysługiwać to zwolnienie.
Po zmianie przepisów opieka będzie udzielana w dniach (tak jak obecnie 2 dni w roku kalendarzowym) albo w godzinach (16 godzin rocznie). Wyboru sposobu korzystania ze zwolnienia w danym roku dokonuje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie opieki na dziecko.