reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze składa się w dniu porodu lub maksymalnie 14 dni przed datą narodzin dziecka. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest przysługującym z mocy ustawy zwolnieniem od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zasady jego udzielania określają art.: 180, 1801, 181 i 182 Kodeksu pracy.

Jest to uprawnienie osobiste pracownicy. Może być wykorzystane jedynie w naturze. Urlop nie może być zatem zastąpiony ekwiwalentem pieniężnym. Jest to także uprawnienie niezbywalne, którego pracownica nie może się zrzec. W okresie urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może wezwać pracownicy do świadczenia pracy. Do otrzymania urlopu macierzyńskiego uprawniona jest każda pracownica, która urodziła dziecko. Nie ma znaczenia rodzaj podpisanej umowy o pracę, wymiar czasu pracy, staż pracy itp.

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - wzór

Aby otrzymać urlop macierzyński, należy złożyć stosowny wniosek zawierający: imię i nazwisko pracownika, miejscowość, datę, oznaczenie pracodawcy, prośbę o udzielenie urlopu z podaniem przepisu z Kodeksu pracy, datę porodu, imię i nazwisko dziecka, okres przebywania na urlopie ze wskazaniem dnia początkowego i dnia końcowego oraz podpis pracownika.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawca zobowiązany jest do udzielania dłuższych urlopów macierzyńskich. Zgodnie z treś­cią art. 180 Kodeksu pracy pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

Liczba dzieci urodzonych
przy jednym porodzie

Wymiar urlopu

jedno dziecko

20 tygodni

dwoje dzieci

31 tygodni

troje dzieci

33 tygodnie

czworo dzieci

35 tygodni

pięcioro i więcej dzieci

37 tygodni

Pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego

Zgodnie z art. 1831 Kodeksu pracy pierwszym dniem, na który urlop powinien być udzielony, jest dzień porodu (oczywiście poza przypadkami wykorzystywania części urlopu przed przewidywaną datą porodu), natomiast okres, na który urlop jest udzielany, powinien być obliczony przy założeniu, że tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama