reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Problem

W październiku ubiegłego roku podjęłam etatową pracę. Na pierwszy kilkudniowy urlop musiałam czekać aż do końca grudnia, gdyż podobno nie należał mi się wcześniej. Nie wiem, jak wygląda sytuacja z moim wypoczynkiem w tym roku, ponieważ umowę mam tylko do końca września. Czy już teraz mogę wybrać cały przysługujący mi urlop – pyta pani Magda.

Zobacz: 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego

Odpowiedź

Pierwsze dni wolne naliczane są w zależności od tego, czy są pierwszymi w życiu pracownika, czy już kolejnymi. Pracownikowi etatowemu w danym roku przysługuje – w zależności od stażu pracy – 20 lub 26 dni urlopu. Przez pierwsze 10 lat pracy (wraz z latami nauki) urlop nalicza się miesięcznie, biorąc za podstawę 20 dni urlopu: 1/12 z 20 dni = 1,66 dnia urlopu miesięcznie. Ten niepełny wynik trzeba zaokrąglać. Otóż w przypadku urlopu w pierwszym roku pracy kodeks pracy nie nakazuje zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Dlatego też po miesiącu pracy pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia urlopu, co daje 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może dać pracownikowi tylko jeden pełny dzień urlopu, a w drugim kazać część odpracować. Ale może też (choć nie musi) zaokrąglić ten urlop do pełnych dwóch dni, pamiętając, aby urlop pracownika w całym roku kalendarzowym nie przekroczył maksymalnego wymiaru, czyli w tym przypadku 20 dni.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Prawo do pierwszego w życiu urlopu nabywamy sukcesywnie za każdy przepracowany miesiąc. Co oznacza, że jeśli nowy pracownik chce iść na dłuższy urlop, musi czekać, aż nazbiera odpowiednią liczbę dni.

Dlatego pani Magda w ubiegłym roku musiała czekać do końca grudnia. Ta zasada nie obowiązuje już jednak w kolejnym roku pracy. Jeśli pani Magdzie przedłużono umowę na 2015 rok, to w tym roku ma prawo do tzw. kolejnego urlopu (nie ma znaczenia, jak długo trwał staż w 2014 roku). Pracownik uzyskuje prawo do kolejnego urlopu z dniem 1 stycznia każdego roku.

Skoro jednak umowa pani Magdy kończy się wraz z końcem września, ma ona prawo do 9/12 rocznego urlopu. Może dowolnie z niego korzystać, np. wykorzystać wszystkie dni od razu lub po kilka dni w każdym miesiącu. Pozostały urlop (3/12) wykorzysta w nowej pracy (jeśli ją podejmie).

Urlop kolejny obligatoryjnie jest zaokrąglany do pełnego dnia w górę.

Zobacz również: Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca stosował korzystniejsze przepisy dotyczące liczenia stażu pracy czy wymiaru urlopu wypoczynkowego, wynikające np. ze zbiorowego układu pracy albo regulaminu pracy,

Podstawa prawna

Art. 152–168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).

Autor: Renata Majek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama