REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego./fot. Fotolia
Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Problem

W październiku ubiegłego roku podjęłam etatową pracę. Na pierwszy kilkudniowy urlop musiałam czekać aż do końca grudnia, gdyż podobno nie należał mi się wcześniej. Nie wiem, jak wygląda sytuacja z moim wypoczynkiem w tym roku, ponieważ umowę mam tylko do końca września. Czy już teraz mogę wybrać cały przysługujący mi urlop – pyta pani Magda.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego

Odpowiedź

Pierwsze dni wolne naliczane są w zależności od tego, czy są pierwszymi w życiu pracownika, czy już kolejnymi. Pracownikowi etatowemu w danym roku przysługuje – w zależności od stażu pracy – 20 lub 26 dni urlopu. Przez pierwsze 10 lat pracy (wraz z latami nauki) urlop nalicza się miesięcznie, biorąc za podstawę 20 dni urlopu: 1/12 z 20 dni = 1,66 dnia urlopu miesięcznie. Ten niepełny wynik trzeba zaokrąglać. Otóż w przypadku urlopu w pierwszym roku pracy kodeks pracy nie nakazuje zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Dlatego też po miesiącu pracy pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia urlopu, co daje 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może dać pracownikowi tylko jeden pełny dzień urlopu, a w drugim kazać część odpracować. Ale może też (choć nie musi) zaokrąglić ten urlop do pełnych dwóch dni, pamiętając, aby urlop pracownika w całym roku kalendarzowym nie przekroczył maksymalnego wymiaru, czyli w tym przypadku 20 dni.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do pierwszego w życiu urlopu nabywamy sukcesywnie za każdy przepracowany miesiąc. Co oznacza, że jeśli nowy pracownik chce iść na dłuższy urlop, musi czekać, aż nazbiera odpowiednią liczbę dni.

Dlatego pani Magda w ubiegłym roku musiała czekać do końca grudnia. Ta zasada nie obowiązuje już jednak w kolejnym roku pracy. Jeśli pani Magdzie przedłużono umowę na 2015 rok, to w tym roku ma prawo do tzw. kolejnego urlopu (nie ma znaczenia, jak długo trwał staż w 2014 roku). Pracownik uzyskuje prawo do kolejnego urlopu z dniem 1 stycznia każdego roku.

Skoro jednak umowa pani Magdy kończy się wraz z końcem września, ma ona prawo do 9/12 rocznego urlopu. Może dowolnie z niego korzystać, np. wykorzystać wszystkie dni od razu lub po kilka dni w każdym miesiącu. Pozostały urlop (3/12) wykorzysta w nowej pracy (jeśli ją podejmie).

Urlop kolejny obligatoryjnie jest zaokrąglany do pełnego dnia w górę.

Zobacz również: Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca stosował korzystniejsze przepisy dotyczące liczenia stażu pracy czy wymiaru urlopu wypoczynkowego, wynikające np. ze zbiorowego układu pracy albo regulaminu pracy,

Podstawa prawna

Art. 152–168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).

Autor: Renata Majek

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

REKLAMA

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

REKLAMA

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

REKLAMA