Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowe świadczenie pieniężne przyznawane pracownikom przez pracodawcę mające na celu pomoc w pokryciu kosztów wypoczynku urlopowego.
REKLAMA
Dofinansowanie z funduszu może być przeznaczone na wypoczynek krajowy i zagraniczny. Zakres i warunki niezbędne do otrzymania dofinansowania powinny być określone w regulaminie działalności socjalnej. Pracodawca może także dofinansować wypoczynek pracowników (lub osób zatrudnionych na innej podstawie) i ich dzieci z innych źródeł (np. ze środków obrotowych).
Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)
Dofinansowanie a podatki
Dopłata przez zakład pracy do wczasów pracownika sfinansowana ze środków ZFŚS podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy, przy czym do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł dofinansowanie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. W przypadku dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szko- leniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu, świadczenia te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 updof.
Jeżeli te dopłaty są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, to podlegają zwolnieniu podatkowemu niezależnie od wysokości. Jeśli jednak są finansowane z innych źródeł, to korzystają ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Dofinansowanie a składki ZUS
To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania. I tak:
- dofinansowania wypoczynku wypłaconego ze środków ZFŚS płatnik nie dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP, FGŚP i FEP. Zwolnienie ma zastosowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą oraz do zleceniobiorców,
- świadczenie urlopowe wypłacane pracownikom przez pracodawcę, który nie tworzy ZFŚS, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne (a także składek na FP, FGŚP i FEP) do wysokości nieprze- kraczającej rocznego odpisu podstawowego na ZFŚS, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia i wymiaru czasu pracy. Zwolnienie ma zastosowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umowy o pracę nakładczą. Nie ma zastosowania do zleceniobiorców,
- dopłaty do wypoczynku z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawcy, który nie tworzy ZFŚS, są zwolnione ze składek do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS. Zwolnienie ma zastosowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą oraz zleceniobiorców,
- dofinansowanie wypoczynku z innych źródeł, np. ze środków obrotowych firmy, płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na FP, FGŚP i FEP.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat