Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Urlop rodzicielski po zmianach 2016
REKLAMA
Urlop rodzicielski
Od 17 czerwca 2013 r. zgodnie z art. 1821a § 1 Kodeksu pracy (wprowadzonym ustawą z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 675) bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 Kodeksu pracy (zasada ciągłości) pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Uwaga – zasadę ciągłości naruszyłoby więc wykorzystanie urlopu wypoczynkowego (bieżącego czy zaległego) bezpośrednio po podstawowym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim.
3 rodzaje urlopów - 52 tygodnie opieki nad dzieckiem
Dzięki instytucji urlopu rodzicielskiego urodzenie jednego dziecka uprawnia rodziców kolejno do urlopów macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w łącznym wymiarze 52 tygodni.
Części urlopu rodzicielskiego
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Tym samym rodzice mogą podzielić się tym urlopem, jednak nie w równej ilości części. Kierując się wyżej opisanymi regułami, dzieląc urlop na 3 trzy części, możliwe są 2 sposoby:
- 8 tyg. + 8 tyg. + 10 tyg.,
- 8 tyg. + 9 tyg. + 9 tyg.,
pamiętając, że każda z tych części musi następować bezpośrednio po sobie.
Zobacz polecany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Jednoczesne korzystanie z urlopu
Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni.
Wniosek o urlop rodzicielski
Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Urlop rodzicielski nie jest uprawnieniem obligatoryjnym, a zatem musi być poprzedzony stosownym wnioskiem. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.
Zadaj pytanie na FORUM
Wzór wniosku o urlop rodzicielski
Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców
Rezygnacja z urlopu
Zgodnie z art. 1793 § 1 Kodeksu pracy pracownica może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy. Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.
W takim przypadku pracownik-ojciec wychowujący dziecko może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z części takiego urlopu. Wówczas pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może również zrezygnować z korzystania z części urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pracownik składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Jeśli składamy wniosek o urlop rodzicielski na 14 dni przed urlopem (a nie w ciągu 14 dni po porodzie na podstawie art. 1791 k.p.) – przepisy nie przewidują wcześniejszej rezygnacji z takiego urlopu.
Przerwanie urlopu
Jeśli rodzic korzystający z urlopu rodzicielskiego wymaga hospitalizacji i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, urlop rodzicielski przerywa się na okres pobytu w szpitalu (art. 180 § 61 k.p.). W tym czasie część urlopu rodzicielskiego może być wykorzystana przez drugiego z rodziców, pod warunkiem że łączny okres korzystania z urlopu nie przekroczy 26 tygodni.
Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat