REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór. / Fot. Fotolia
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pisemnie w terminie do 14 dni po porodzie (łącznie z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński) bądź najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Zobacz: Urlop rodzicielski po zmianach 2016

REKLAMA

Autopromocja

Urlop rodzicielski

Od 17 czerwca 2013 r. zgodnie z art. 1821a § 1 Kodeksu pracy (wprowadzonym ustawą z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 675) bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 Kodeksu pracy (zasada ciągłości) pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Uwaga – zasadę ciągłości naruszyłoby więc wykorzystanie urlopu wypoczynkowego (bieżącego czy zaległego) bezpośrednio po podstawowym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim.

3 rodzaje urlopów - 52 tygodnie opieki nad dzieckiem

Dzięki instytucji urlopu rodzicielskiego urodzenie jednego dziecka uprawnia rodziców kolejno do urlopów macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w łącznym wymiarze 52 tygodni.

Części urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Tym samym rodzice mogą podzielić się tym urlopem, jednak nie w równej ilości części. Kierując się wyżej opisanymi regułami, dzieląc urlop na 3 trzy części, możliwe są 2 sposoby:

  • 8 tyg. + 8 tyg. + 10 tyg.,
  • 8 tyg. + 9 tyg. + 9 tyg.,

pamiętając, że każda z tych części musi następować bezpośrednio po sobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz polecany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Jednoczesne korzystanie z urlopu

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni.

Wniosek o urlop rodzicielski

Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Urlop rodzicielski nie jest uprawnieniem obligatoryjnym, a zatem musi być poprzedzony stosownym wnioskiem. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Zadaj pytanie na FORUM

Wzór wniosku o urlop rodzicielski

Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców

Rezygnacja z urlopu

Zgodnie z art. 1793 § 1 Kodeksu pracy pracownica może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy. Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W takim przypadku pracownik-ojciec wychowujący dziecko może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z części takiego urlopu. Wówczas pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może również zrezygnować z korzystania z części urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pracownik składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Jeśli składamy wniosek o urlop rodzicielski na 14 dni przed urlopem (a nie w ciągu 14 dni po porodzie na podstawie art. 1791 k.p.) – przepisy nie przewidują wcześniejszej rezygnacji z takiego urlopu.

Przerwanie urlopu

Jeśli rodzic korzystający z urlopu rodzicielskiego wymaga hospitalizacji i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, urlop rodzicielski przerywa się na okres pobytu w szpitalu (art. 180 § 61 k.p.). W tym czasie część urlopu rodzicielskiego może być wykorzystana przez drugiego z rodziców, pod warunkiem że łączny okres korzystania z urlopu nie przekroczy 26 tygodni.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA