REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Który sąd jest właściwy w przypadku sporu między płatnikiem zasiłku a ZUS

Sprawa o ustalenie prawa lub wysokości zasiłku chorobowego, gdzie stronami sporu są płatnik składek i zasiłków oraz ZUS, powinna być rozpoznana w I instancji przez sąd okręgowy. Rozpoznanie jej przez sąd rejonowy skutkuje nieważnością postępowania (wyrok Sądu Najwyższego z 12 marca 2009 r., II UK 273/08).

Kiedy należy dopuścić pracownika do pracy po wydaniu przez sąd wyroku przywracającego go do pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Umowa uległa rozwiązaniu kilka miesięcy temu z upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, kwestionując zasadność wskazanej w nim przyczyny. Wyrokiem sądu I instancji pracownik został przywrócony do pracy oraz zasądzono mu kwotę 2-miesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wyrok ogłoszono na rozprawie w obecności obu stron i nie zawierał on żadnych dodatkowych klauzul co do jego wykonalności. W następnym dniu po ogłoszeniu orzeczenia pracownik wyraził na piśmie swą gotowość do podjęcia pracy w naszym zakładzie pracy. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek dopuścić pracownika do pracy i wypłacić mu zasądzoną kwotę?

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych

W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy w okresie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę mam prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?

REKLAMA

Czy można podać inną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę organizacji związkowej, a inną pracownikowi

Zawiadomiliśmy związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi działu. W obawie przed nagłośnieniem całej sprawy nie podaliśmy organizacji związkowej dokładnej przyczyny, lecz przedstawiliśmy ją dość ogólnie. Pracownikowi natomiast mamy zamiar przedstawić przyczynę w sposób konkretny. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Często mamy jednak mylne wyobrażenie na temat jego zadań, co może też prowadzić do mylnych osądów.

Czy ukaranie karą porządkową może być przyczyną wypowiedzenia

Ukaranie pracownika karą porządkową jest uzasadnioną i wystarczającą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. W postępowaniu sądowym dotyczącym wypowiedzenia pracownik nie może skutecznie kwestionować faktów stanowiących podstawę ukarania jako uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia, jeżeli wcześniej nie odwołał się od kary do sądu (wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 2008 r., II PK 62/08).

Co to jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?

Często słyszymy pojęcie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i tak naprawdę nie wiemy co ono oznacza. Czy jest to inna nazwa ZUSu? I po co tak naprawdę jest ten Fundusz?

REKLAMA

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie, nawet wtedy gdy wcześniej dokonał wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

W jaki sposób odwołać się od decyzji ZUSu?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Jego kompetencje to m.in. przyznawanie i obliczanie podstawowych dla człowieka świadczeń, takich jak renty i emerytury i niestety często nie zgadzamy się z decyzją ZUSu. Warto zatem wiedzieć, jak się od takiej decyzji odwołać.

Złe wypowiedzenie - tylko z nieistniejących przyczyn

Aby uznać wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony za wadliwe, należy wykazać, że przyczyna wypowiedzenia była nierzeczywista. Taką przyczyną nie jest stwierdzenie, że wypowiedzenie mogło zostać dokonane z innego powodu niż wskazany w oświadczeniu pracodawcy.

Czy naliczać składki ZUS od odsetek wypłacanych z wyrównaniem wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia chorobowego

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. pracownik wystąpił do nas o ponowne naliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i wypłaconych zasiłków przed 7 lipca 2008 r. Wyrównaliśmy pracownikowi świadczenia wraz z odsetkami. Czy kwotę wypłaconych w marcu 2009 r. odsetek należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Czy pracownica, której umowę o pracę ZUS uznał za pozorną, powinna nadal świadczyć pracę

ZUS uznał umowę o pracę jednej z naszych pracownic za pozorną. Zdaniem ZUS, umowa o pracę została zawarta jedynie w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Pracownica odwołała się od decyzji ZUS. Co w takim przypadku mamy zrobić z pracownicą? Czy jej umowa o pracę jest nadal ważna i powinna przychodzić do pracy? Czy musimy z nią rozwiązać umowę o pracę?

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, w którym  obowiązują nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, są zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Większość przychodów uzyskujemy w euro. W związku z ostatnimi wahaniami kursów walut postanowiliśmy, że również pracownikom oddelegowanym do pracy w Portugalii wynagrodzenie wypłacimy w walucie euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie pracowników do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Pracownicy, którzy pracują w Portugalii, mają poświadczone formularze E-101.

Urlop proporcjonalny

Zgodnie z planem urlopów pracownik, który ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą i posiada 5-letni staż pracy, miał wykorzystać urlop wypoczynkowy od 1 lipca do 28 lipca 2009 r. w wymiarze 20 dni. 15 stycznia 2009 r. wypowiedziałem mu umowę o pracę ze skutkiem na 30 kwietnia 2009 r. W jakim wymiarze będę musiał udzielić mu urlopu za bieżący rok i czy okoliczność uzyskania przez tego pracownika tytułu licencjata ma wpływ na wymiar tego urlopu?

Czy odpowiedzialność za długi wobec ZUS jest uzależniona od ważności uchwały powołującej zarząd osoby prawnej

Nieważność uchwały powołującej zarząd osoby prawnej powoduje pozbawienie osób zarządzających ich funkcji. Takie osoby nie mogą osobiście odpowiadać całym majątkiem za długi z tytułu zaległości w składkach ZUS (wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r., I UK 123/08).

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

Jak uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę

Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala pracodawcy uniknąć kosztów procesu, w sytuacji gdy pracownik odwoła się do sądu pracy.

Przyczyna wypowiedzenia umowy

Pracodawca postanowił wypowiedzieć stosunek pracy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jako jedyną przyczynę wypowiedzenia wskazał utratę zaufania do pracownika. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

Zakładowa organizacja związkowa

Zamierzam zwolnić jednego z moich pracowników. Czy w związku z tym muszę konsultować zamiar wypowiedzenia mu umowy o pracę z zakładową organizacją związkową, do której należy oprócz niego jeszcze 8 innych pracowników?

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).

Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na rok. W umowie tej chcieliśmy ustalić możliwość jej wypowiedzenia. Zamieściliśmy więc w treści tej umowy następujący zapis: „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”. Korzystając z tego zapisu wypowiedzieliśmy pracownicy umowę o pracę na 2 tygodnie. Pracownica odwołała się do sądu pracy. W pozwie kwestionuje zapis o możliwości wypowiedzenia zawartej z nią umowy wskazując, że jest on nieprawidłowy. Czy pracownica ma rację? Jeśli tak, to czy złożone wypowiedzenie jest ważne?

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może swoją decyzją skrócić ten okres.

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

Umowa o pracę na okres próbny

Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą w postaci usług księgowych. Musiałabym zatrudnić kilku pracowników, ale - nie będąc przekonana co do ich kwalifikacji - chciałabym na początek zawrzeć z nimi umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy jest to możliwe w stosunku do wszystkich pracowników i na każdym stanowisku i czy będę mogła ewentualnie wcześniej rozwiązać te umowy, nawet bez podawania przyczyny?

Spóźniony ZUS - niższe odsetki od składek

Skomplikowany sposób liczenia odsetek od przekazywanych z opóźnieniem do OFE przez ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, skutkujący przyznaniem poszkodowanym ubezpieczonym obniżonych odsetek, nie narusza Konstytucji RP.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi liczyć się z tym, że może mieć problem z wyliczeniem jego wynagrodzenia.

Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

W przypadku zwolnień grupowych obejmujących pracowników zatrudnionych na czas określony pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia zwolnień zgodnie z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych oraz do wypłacenia odpraw przewidzianych w tej ustawie. Niezastosowanie lub naruszenie tych przepisów skutkuje koniecznością zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę - niezależnie od obowiązku wypłacenia odpraw (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08 i II PK 138/08).

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Nasz pracownik 30 grudnia 2008 r. dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od 2 do 16 stycznia 2009 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po tym okresie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jak obliczyć pracownikowi wynagrodzenie za cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Pracownik ten ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1500 zł. W październiku 2008 r. dostał dodatkowo premię uznaniową w wysokości 300 zł (w listopadzie i grudniu nie została mu przyznana). W październiku, listopadzie i grudniu otrzymał również dodatek stażowy w wysokości 200 zł.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

Konsultacja wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową

Prezes jednej ze spółek przed wręczeniem pracownikom wypowiedzenia umowy o pracę zwrócił się o konsultację do przewodniczącej zakładowej organizacji związkowej tylko w stosunku do pracowników, którzy są członkami tego związku lub nie są nigdzie zrzeszeni i podobnie uczynił w odniesieniu do drugiego funkcjonującego związku. Oznacza to, że wszedł w posiadanie imiennej listy pracowników, którzy są członkami związku. Fakt ten potwierdził, stwierdzając, że ma takie prawo i z niego skorzystał, jak również że ma prawo (i to uczyni) zwrócić się do związku o imienny wykaz wszystkich członków. My jako związkowcy uważamy jednak, że działania prezesa naruszają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Czy mamy rację?

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Wypowiedzenie zgodne z Konstytucją

Wypowiedzenie bez uzasadnienia umowy o pracę na czas określony jest zgodne z Konstytucją RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jednak nie zapadł jednomyślnie.

Wypowiedzenie tylko z powodu emerytury - to dyskryminacja

Wypowiedzenie umowy o pracę nie może być uzasadnione wyłącznie nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Takie działanie nosi znamiona dyskryminacji ze względu na wiek.

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Zwolnienia monitorowane w prawie polskim

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy, właściwym dla siedziby tego pracodawcy, zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.

Odszkodowanie dla pracownika

Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, podając jako przyczynę nieopłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez pracodawcę. Rzeczywiście na skutek przejściowych trudności finansowych pracodawca nie opłacał za pracowników przez kilka miesięcy składek. Po złożeniu przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy składki te zostały zapłacone wraz z odsetkami. Pracownik więc nie poniósł z tego tytułu żadnej szkody. Czy pracownik może żądać przed sądem zasądzenia mu odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy i jakie ma szanse?

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Wynagrodzenie w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

Jesteśmy firmą sprzedającą dekodery. Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę połączone ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Osoba ta poza stałą miesięczną pensją otrzymuje comiesięczną premię uzależnioną od wyników sprzedaży dekoderów (procent od wartości zawartych w danym miesiącu umów), a także dodatek za każdą godzinę montażu dekodera u klienta. Które świadczenia i w jakiej wysokości powinny być wypłacane w okresie wypowiedzenia?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

REKLAMA