reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Z jaką datą pracodawca ma obowiązek zmienić nazwisko pracownicy, która wyszła za mąż

Z jaką datą pracodawca ma obowiązek zmienić nazwisko pracownicy, która wyszła za mąż

Pracownica wróciła z urlopu wypoczynkowego 21 maja 2009 r. i poinformowała nas, że 4 kwietnia 2009 r. wyszła za mąż. Dostarczyła skrócony akt małżeństwa. Zgodnie z treścią aktu małżeństwa z chwilą wstąpienia w związek małżeński przyjęła nazwisko męża. Powinniśmy zmienić dane identyfikacyjne tej osoby w ZUS. Jednak mamy wątpliwość, od jakiej daty? Czy powinniśmy skorygować wszystkie dokumenty złożone za pracownicę do ZUS po 4 kwietnia 2009 r., tj. po dacie wstąpienia w związek małżeński, czy wiążąca jest dla nas data 21 maja 2009 r., czyli chwila otrzymania skróconego odpisu aktu małżeństwa? W jaki sposób dokonać zmiany w ZUS? Czy powinniśmy wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych, a następnie zgłosić ją ponownie do tych ubezpieczeń z nowym nazwiskiem, czy powinniśmy dokonać tej zmiany w innej formie?

RADA

Mają Państwo obowiązek zmienić dane identyfikacyjne pracownicy (nazwisko) w ciągu 7 dni od dnia dostarczenia skróconego aktu małżeństwa, tj. w ciągu 7 dni od 21 maja 2009 r. Płatnik składek zmienia nazwisko osoby ubezpieczonej na formularzu ZUS ZIUA. Nie mają Państwo obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych, jakie złożyli Państwo za pracownicę w kwietniu 2009 r.

UZASADNIENIE

Płatnik składek ma obowiązek zgłosić do ZUS osoby ubezpieczone. Pracodawca – płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia dane pracowników do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Na formularzu ZUS ZUA są zawarte m.in. informacje dotyczące imienia i nazwiska, numerów NIP i PESEL, daty urodzenia, a także serii i numeru dowodu osobistego lub paszportu osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. Na podstawie tych danych w ZUS zostaje założone konto osoby ubezpieczonej. Na indywidualnym koncie ZUS gromadzi m.in. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne. Dlatego to, czy pracodawca przekazał prawidłowe dane do ZUS, ma wpływ na ewidencję składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń.

Pracodawcy – płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ZUS wszystkie zmiany w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych, jakie złożyli za osoby ubezpieczone.

Pracodawcy są zobowiązani do zawiadomienia ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach do ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian bądź stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

W przypadku zmiany danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, takich jak: numer PESEL lub NIP, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia bądź seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, pracodawca jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia tych zmian na formularzu ZUS ZIUA.

WAŻNE!

W przypadku zmiany danych identyfikacyjnych nie należy zgłaszać ich w ZUS przez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych – ZUS ZWUA i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z prawidłowymi danymi – ZUS ZUA.

Pracodawca nie ma obowiązku zgłoszenia zmiany danych identyfikacyjnych pracownika na formularzu ZUS ZIUA z datą wsteczną w sytuacji, w której został poinformowany o tych zmianach przez swojego pracownika z opóźnieniem. Ustawowy termin 7 dni na dokonanie powyższej zmiany w ZUS jest liczony od dnia powzięcia informacji przez pracodawcę o zmianie tego rodzaju danych.

Prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZIUA w związku ze zmianą nazwiska pracownicy znajduje się na str. 62.

Na pracodawcę, który nie zgłasza zmiany danych osób ubezpieczonych, może zostać nałożona kara grzywny do 5000 złotych. Kary grzywny nie zapłaci pracodawca, jeżeli wykaże, że za niezgłoszenie wymaganych danych lub zgłoszenie ich z opóźnieniem odpowiada pracownik bądź inna osoba, wobec której pełni funkcje płatnika składek na ubezpieczenia społeczne.

Dokument ZUS ZIUA w związku ze zmianą nazwiska pracownicy

Podstawa prawna

  • art. 36 ust. 1, ust. 10 i ust. 13, art. 98 ust.1 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama