REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Joanna Goliniewska

REKLAMA

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

RADA

Autopromocja

Tytuł do ubezpieczeń ustał 6 czerwca, czyli 7-dniowy termin na przesłanie dokumentów upłynął 13 czerwca 2009 r. Płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń, np. rozwiązania umowy o pracę. Z powodu niewypełnienia obowiązków ubezpieczeniowych ZUS może wystąpić do sądu grodzkiego o ukaranie płatnika składek karą grzywny.

UZASADNIENIE

Każdą osobę, która podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy zgłosić do tych ubezpieczeń. Natomiast po ustaniu tytułu do ubezpieczeń osobę tę płatnik wyrejestrowuje z ubezpieczeń. W przypadku pracownika tytuł do ubezpieczeń ustaje m.in. z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które ubezpieczeniom społecznym lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają obowiązkowo, płatnik składek zgłasza i wyrejestrowuje z ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia ustania tytułu ubezpieczeń społecznych/zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie ubezpieczonego w ciągu 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń.

Jako datę wyrejestrowania płatnik składek podaje w ZUS ZWUA następny dzień po dniu, w którym została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. W przypadku pracownika, z którym rozwiązali Państwo umowę 6 czerwca 2009 r., w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń powinni Państwo podać 7 czerwca 2009 r.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nieuregulowanych w ustawie systemowej i innych przepisach szczególnych należy stosować Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa systemowa nie reguluje odrębnie zasad obliczania terminu na złożenie dokumentów, dlatego ma tu zastosowanie zasada liczenia terminów z Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).


W przypadku rozwiązania umowy o pracę 6 czerwca 2009 r., 7-dniowy termin na złożenie ZUS ZWUA powinni Państwo liczyć od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy, tj. od 7 czerwca 2009 r. Przy liczeniu terminu nie chodzi o dni robocze, dlatego płatnik powinien uwzględnić również dni ustawowo wolne od pracy (niedziela 7 czerwca i święto 11 czerwca). Upływ 7-dniowego terminu przypada więc w sobotę 13 czerwca 2009 r. i do tego dnia powinno zostać przesłane do ZUS wyrejestrowanie pracownika na formularzu ZUS ZWUA.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Takim dniem, tj. ustawowo wolnym od pracy, nie jest jednak sobota, nawet jeżeli według rozkładu czasu pracy firma lub urząd w tym dniu nie pracuje. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

WAŻNE!

Dodatkowe dni wolne od pracy, w tym soboty, nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.

Inna zasada liczenia terminu dotyczy opłacenia składek na ubezpieczenia. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy systemowej). Oznacza to, że taka zasada liczenia terminu obowiązuje niezależnie od tego, czy sobota jest uznawana za dodatkowy dzień wolny od pracy, czy nie, jeżeli tylko koniec terminu przypada na jakąkolwiek sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy.

WAŻNE!

Jeżeli termin opłacenia składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu płatności uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Płatnika składek, który nie zgłasza danych osób ubezpieczonych, sąd grodzki na wniosek ZUS może ukarać karą grzywny. Sąd rozpatrujący wniosek o ukaranie może podatnikowi wymierzyć grzywnę do wysokości 5 tys. złotych.

Podstawa prawna:

  • art. 13 pkt 1, art. 31, art. 36 ust. 11, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 57, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.),
  • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA