REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Joanna Goliniewska

REKLAMA

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

RADA

Autopromocja

Tytuł do ubezpieczeń ustał 6 czerwca, czyli 7-dniowy termin na przesłanie dokumentów upłynął 13 czerwca 2009 r. Płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń, np. rozwiązania umowy o pracę. Z powodu niewypełnienia obowiązków ubezpieczeniowych ZUS może wystąpić do sądu grodzkiego o ukaranie płatnika składek karą grzywny.

UZASADNIENIE

Każdą osobę, która podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy zgłosić do tych ubezpieczeń. Natomiast po ustaniu tytułu do ubezpieczeń osobę tę płatnik wyrejestrowuje z ubezpieczeń. W przypadku pracownika tytuł do ubezpieczeń ustaje m.in. z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które ubezpieczeniom społecznym lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają obowiązkowo, płatnik składek zgłasza i wyrejestrowuje z ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia ustania tytułu ubezpieczeń społecznych/zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie ubezpieczonego w ciągu 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń.

Jako datę wyrejestrowania płatnik składek podaje w ZUS ZWUA następny dzień po dniu, w którym została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. W przypadku pracownika, z którym rozwiązali Państwo umowę 6 czerwca 2009 r., w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń powinni Państwo podać 7 czerwca 2009 r.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nieuregulowanych w ustawie systemowej i innych przepisach szczególnych należy stosować Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa systemowa nie reguluje odrębnie zasad obliczania terminu na złożenie dokumentów, dlatego ma tu zastosowanie zasada liczenia terminów z Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).


W przypadku rozwiązania umowy o pracę 6 czerwca 2009 r., 7-dniowy termin na złożenie ZUS ZWUA powinni Państwo liczyć od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy, tj. od 7 czerwca 2009 r. Przy liczeniu terminu nie chodzi o dni robocze, dlatego płatnik powinien uwzględnić również dni ustawowo wolne od pracy (niedziela 7 czerwca i święto 11 czerwca). Upływ 7-dniowego terminu przypada więc w sobotę 13 czerwca 2009 r. i do tego dnia powinno zostać przesłane do ZUS wyrejestrowanie pracownika na formularzu ZUS ZWUA.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Takim dniem, tj. ustawowo wolnym od pracy, nie jest jednak sobota, nawet jeżeli według rozkładu czasu pracy firma lub urząd w tym dniu nie pracuje. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

WAŻNE!

Dodatkowe dni wolne od pracy, w tym soboty, nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.

Inna zasada liczenia terminu dotyczy opłacenia składek na ubezpieczenia. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy systemowej). Oznacza to, że taka zasada liczenia terminu obowiązuje niezależnie od tego, czy sobota jest uznawana za dodatkowy dzień wolny od pracy, czy nie, jeżeli tylko koniec terminu przypada na jakąkolwiek sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy.

WAŻNE!

Jeżeli termin opłacenia składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu płatności uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Płatnika składek, który nie zgłasza danych osób ubezpieczonych, sąd grodzki na wniosek ZUS może ukarać karą grzywny. Sąd rozpatrujący wniosek o ukaranie może podatnikowi wymierzyć grzywnę do wysokości 5 tys. złotych.

Autopromocja

Podstawa prawna:

 • art. 13 pkt 1, art. 31, art. 36 ust. 11, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • art. 57, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
 • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.),
 • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

  Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

  Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

  Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

  KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

  Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

  REKLAMA

  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  REKLAMA

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  REKLAMA