REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Joanna Goliniewska
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

RADA

Autopromocja

Tytuł do ubezpieczeń ustał 6 czerwca, czyli 7-dniowy termin na przesłanie dokumentów upłynął 13 czerwca 2009 r. Płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń, np. rozwiązania umowy o pracę. Z powodu niewypełnienia obowiązków ubezpieczeniowych ZUS może wystąpić do sądu grodzkiego o ukaranie płatnika składek karą grzywny.

UZASADNIENIE

Każdą osobę, która podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy zgłosić do tych ubezpieczeń. Natomiast po ustaniu tytułu do ubezpieczeń osobę tę płatnik wyrejestrowuje z ubezpieczeń. W przypadku pracownika tytuł do ubezpieczeń ustaje m.in. z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które ubezpieczeniom społecznym lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają obowiązkowo, płatnik składek zgłasza i wyrejestrowuje z ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia ustania tytułu ubezpieczeń społecznych/zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie ubezpieczonego w ciągu 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

Jako datę wyrejestrowania płatnik składek podaje w ZUS ZWUA następny dzień po dniu, w którym została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. W przypadku pracownika, z którym rozwiązali Państwo umowę 6 czerwca 2009 r., w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń powinni Państwo podać 7 czerwca 2009 r.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nieuregulowanych w ustawie systemowej i innych przepisach szczególnych należy stosować Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa systemowa nie reguluje odrębnie zasad obliczania terminu na złożenie dokumentów, dlatego ma tu zastosowanie zasada liczenia terminów z Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).


W przypadku rozwiązania umowy o pracę 6 czerwca 2009 r., 7-dniowy termin na złożenie ZUS ZWUA powinni Państwo liczyć od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy, tj. od 7 czerwca 2009 r. Przy liczeniu terminu nie chodzi o dni robocze, dlatego płatnik powinien uwzględnić również dni ustawowo wolne od pracy (niedziela 7 czerwca i święto 11 czerwca). Upływ 7-dniowego terminu przypada więc w sobotę 13 czerwca 2009 r. i do tego dnia powinno zostać przesłane do ZUS wyrejestrowanie pracownika na formularzu ZUS ZWUA.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Takim dniem, tj. ustawowo wolnym od pracy, nie jest jednak sobota, nawet jeżeli według rozkładu czasu pracy firma lub urząd w tym dniu nie pracuje. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

WAŻNE!

Dodatkowe dni wolne od pracy, w tym soboty, nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.

Inna zasada liczenia terminu dotyczy opłacenia składek na ubezpieczenia. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy systemowej). Oznacza to, że taka zasada liczenia terminu obowiązuje niezależnie od tego, czy sobota jest uznawana za dodatkowy dzień wolny od pracy, czy nie, jeżeli tylko koniec terminu przypada na jakąkolwiek sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy.

WAŻNE!

Jeżeli termin opłacenia składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu płatności uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Płatnika składek, który nie zgłasza danych osób ubezpieczonych, sąd grodzki na wniosek ZUS może ukarać karą grzywny. Sąd rozpatrujący wniosek o ukaranie może podatnikowi wymierzyć grzywnę do wysokości 5 tys. złotych.

Autopromocja

Podstawa prawna:

 • art. 13 pkt 1, art. 31, art. 36 ust. 11, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • art. 57, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
 • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.),
 • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA