reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Nie. Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Świadczeniami z ubezpieczenia chorobowego są m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak prawo do zasiłku powstało przed upływem wymaganego okresu, tj. 12 miesięcy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

W przypadku zmiany umowy o pracę, w której wyniku następuje zmiana wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Zasada ta ma jednak zastosowanie wtedy, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, albo w 12 miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Natomiast zmiana wymiaru czasu pracy w miesiącach następnych, a więc w trakcie trwania niezdolności do pracy nie ma już wpływu na ustaloną podstawę wymiaru zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama