Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży
REKLAMA
Nie. Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Świadczeniami z ubezpieczenia chorobowego są m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński.
REKLAMA
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak prawo do zasiłku powstało przed upływem wymaganego okresu, tj. 12 miesięcy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.
W przypadku zmiany umowy o pracę, w której wyniku następuje zmiana wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Zasada ta ma jednak zastosowanie wtedy, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, albo w 12 miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Natomiast zmiana wymiaru czasu pracy w miesiącach następnych, a więc w trakcie trwania niezdolności do pracy nie ma już wpływu na ustaloną podstawę wymiaru zasiłku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA