REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja składek z majątku członka zarządu spółki

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Najpierw należy przeprowadzić postępowanie stwierdzające bezskuteczność egzekucji składek z majątku spółki, zakończone decyzją o umorzeniu tego postępowania, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej, tj. członka zarządu spółki – dłużnika (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 13 maja 2009 r., I UZP 4/09).

Roman C. wykonywał obowiązki prezesa jednoosobowego zarządu V. spółki z o.o. Od 2000 r. ze względu na problemy finansowe spółka przestała m.in. odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP. W kwietniu 2003 r. ZUS przeprowadził kontrolę w celu ustalenia możliwości spłaty przez spółkę zadłużenia składkowego. Wówczas wobec braku jakichkolwiek składników majątkowych spółka V. zaproponowała do przejęcia swoją wierzytelność wobec spółki Y na kwotę 343 tys. zł.

Autopromocja

W sierpniu 2003 r. ZUS skierował do tej spółki zawiadomienie o zajęciu wierzytelności, jednak i te czynności okazały się bezskuteczne. Wreszcie w lutym 2004 r. pozwany wystawił tytuły wykonawcze dotyczące zaległych składek przeciwko spółce V. Egzekucja jednak nie przyniosła rezultatów. Spółka nie prowadziła już wtedy działalności gospodarczej, nie miała ruchomości i wierzytelności, z których można by przeprowadzić skuteczną egzekucję.

Tytuły wykonawcze zwrócono ZUS. W tej sytuacji ZUS, na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej zastosowanej w związku z art. 31 i art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, skierował egzekucję przeciwko Romanowi C. prezesowi jednoosobowego zarządu V. spółki z o.o. Zarówno w przypadku długów składkowych, jak i podatkowych, art. 116 Ordynacji podatkowej obciąża odpowiedzialnością solidarną wszystkich członków zarządu spółki z o.o., spółki akcyjnej lub tych spółek w organizacji. Członkowie zarządu za długi publiczne odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem. Warunkiem jest, aby egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że:

  • we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy lub przynajmniej,
  • istnieje mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Problem pojawił się jednak w związku z momentem wszczęcia egzekucji. ZUS od razu po stwierdzeniu niewypłacalności obu spółek wydał decyzję o egzekucji zaległych składek od Romana C. za spółkę V. Tymczasem przepis art. 108 § 2 pkt 3 Ordynacji podatkowej (zastosowany w związku z art. 31 ustawy systemowej) stwierdza, że postępowanie w sprawie odpowiedzialności podatkowej (lub z tytułu składek ZUS) osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed dniem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Takiego postępowania wobec spółki nie wszczęto, ZUS poprzestał jedynie na stwierdzeniu braku majątku do wyegzekwowania i nie wydał decyzji egzekucyjnej wobec spółki. Dlatego Roman C. odwołał się do sądu. W I instancji sąd okręgowy oddalił odwołanie. Taki sam wyrok zapadł w sądzie apelacyjnym – apelację oddalono. Skarga kasacyjna trafiła do Sądu Najwyższego, który jednak dopatrzył się poważnego problemu prawnego i skierował do rozszerzonego składu sądu następujące pytania prawne:

  • czy wydanie decyzji o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za składki na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej musi poprzedzać stwierdzenie bezskuteczności egzekucji składek z majątku spółki w postępowaniu egzekucyjnym, czy wystarczy, że organ rentowy sam zasadnie oceni, iż z braku majątku spółki egzekucja jest bezskuteczna,
  • jaki skutek procesowy i materialnoprawny dla rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu odwoławczym wywołuje wydanie wymienionej wyżej decyzji bez uprzedniego postępowania egzekucyjnego?

Sąd Najwyższy w składzie rozszerzonym przychylił się do opinii, że najpierw należy przeprowadzić postępowanie przeciwko spółce, a dopiero potem przeciw członkowi zarządu. Samodzielna decyzja ZUS w przedmiocie bezskuteczności egzekucji bez formalnego postępowania jest niewystarczająca. Uzasadniając uchwałę sąd wskazał, że egzekucję należy rozumieć ściśle – jako formalne postępowanie, które ma wykazać rzeczywisty brak majątku i bezskuteczność egzekucji wobec spółki. W tej sytuacji najpierw należy przeprowadzić postępowanie przeciwko spółce, zakończone decyzją o umorzeniu postępowania ze względu na jej bezskuteczność, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej – członka zarządu spółki – dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA