Czy każdemu z rodzeństwa przysługuje pełny okres zasiłku opiekuńczego na rodzica
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W 2009 r. pracownica ma prawo do 4 dni zasiłku opiekuńczego na matkę. Pozostałe 10 dni zasiłku opiekuńczego należnego w 2009 r. wykorzystała już siostra pracownicy. Obie siostry mają prawo w roku kalendarzowym łącznie do 14 dni zasiłku opiekuńczego na chorą matkę.
UZASADNIENIE
Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad chorą matką. Wspólne mieszkanie z matką, nawet tylko w czasie jej choroby, uprawnia do zasiłku opiekuńczego.
PRZYKŁAD
Ojciec pracownika mieszka w Jarosławiu, natomiast pracownik w Warszawie. Ojciec ma wyznaczoną operację w szpitalu w Warszawie na 12 maja 2009 r. Po operacji zatrzyma się u syna. W okresie pobytu ojca w Warszawie pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Prawo do zasiłku opiekuńczego na teścia ma również żona pracownika, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej zwolnionej z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
– nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do którego dziecko uczęszcza,
– porodu lub choroby małżonka osoby ubezpieczonej, który stale opiekuje się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia sprawowanie tej opieki,
– pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem,
- chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat,
- innym chorym członkiem rodziny.
Innymi członkami rodziny, nad którymi opieka – w razie choroby – uprawnia do zasiłku opiekuńczego, są:
- małżonek,
- rodzice,
- teściowie,
- dziadkowie,
- wnuki,
- rodzeństwo oraz
- dzieci po ukończeniu 14 lat,
jeżeli w okresie choroby mieszkają z osobą sprawującą opiekę.
W całym roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż:
- 60 dni, jeżeli opieka jest sprawowana nad dziećmi do ukończenia 14 lat oraz
- 14 dni, jeżeli opieka jest sprawowana nad innymi członkami rodziny i dziećmi po ukończeniu 14 lat.
Łączny zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres nie dłuższy niż 60 dni. Dotyczy to sytuacji, kiedy opieka jest sprawowana nad dzieckiem i nad innym członkiem rodziny. Wymiar zasiłku opiekuńczego jest niezależny od liczby członków rodziny do niego uprawnionych.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2009 r. ojcu dziecka lub członkowi najbliższej rodziny przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Ojciec dziecka może się o niego ubiegać wówczas, gdy matka po porodzie trafi do szpitala. Warunkiem uzyskania prawa do dodatkowego zasiłku jest przerwanie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek ten może być wypłacany do 8 tygodni po porodzie, czyli przez 56 dni. Przysługuje niezależnie od 60 lub 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku.
Podstawa prawna
- art. 32, art. 32a, art. 33, ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat