reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Większość przychodów uzyskujemy w euro. W związku z ostatnimi wahaniami kursów walut postanowiliśmy, że również pracownikom oddelegowanym do pracy w Portugalii wynagrodzenie wypłacimy w walucie euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie pracowników do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Pracownicy, którzy pracują w Portugalii, mają poświadczone formularze E-101.

RADA

Składki od wynagrodzenia wypłaconego w euro płatnik ma obowiązek wpłacić na konto ZUS w złotówkach. Jeżeli pracownicy otrzymują wynagrodzenie na rachunek w banku, to wynagrodzenie przeliczają Państwo według kursu banku, w którym pracownicy mają konta. Natomiast w przypadku wypłaty wynagrodzenia w gotówce albo jeżeli nie można ustalić kursu w banku - według średniego kursu walut w Narodowym Banku Polskim z dnia poprzedzającego wypłatę wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Przeliczając wynagrodzenie wypłacone w euro, kwotę tego wynagrodzenia w złotówkach pracodawca ustala na zasadach obowiązujących przy ustalaniu zobowiązań wynikających z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zawierają regulacji, która wprost mówi, jaki kurs należy przyjąć w celu ustalenia podstawy wymiaru składek, jeśli wynagrodzenie jest wypłacane w innej walucie niż polski złoty. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych przyjęto, że w stosunku do pracowników, co do zasady, podstawą wymiaru składek jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego w przypadkach, kiedy pracodawca musi naliczyć składki ZUS od przychodów wypłaconych w walucie obcej, powinien korzystać z reguł dotyczących ustalenia wysokości przychodu do celów podatkowych.

Przychód uzyskany w walucie obcej pracodawca przelicza według kursu kupna banku, z którego usług korzystał pracownik, z dnia otrzymania przez pracownika wynagrodzenia. W praktyce często zdarza się, że nie korzystano z usług banku, kursu nie dało się ustalić lub po prostu bank pracownika nie prowadził kursu kupna danej waluty. Wówczas należy wziąć pod uwagę średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przez pracownika przychodu.

PRZYKŁAD

Krystian F. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1800 euro na konto w swoim irlandzkim banku, który nie ma oddziału w Polsce i nie prowadzi notowań złotego. Kurs euro w NBP na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu przez Krystiana F. wynosił 4,83 PL/euro. Aby ustalić podstawę wymiaru składek, wynagrodzenie Krystiana F. należy przeliczyć według tego kursu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia oddelegowanych pracowników powinni Państwo pomniejszyć o równowartość diet, które przysługują pracownikom w związku z podróżą służbową.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 11 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama