Wypłata emerytury pomostowej po śmierci wnioskodawcy
REKLAMA
Należy pamiętać, że w razie śmierci uprawnionego do świadczenia emerytalnego, w tym do emerytury pomostowej, członkom jego rodziny przysługuje prawo do ubiegania się o rentę rodzinną, zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawodawca przepisami ustawy o emeryturach pomostowych wprowadził natomiast możliwość ubiegania się o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia z tytułu emerytury pomostowej.
REKLAMA
W praktyce oznacza to, że w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o emeryturę pomostową, świadczenie należne do dnia jej śmierci wypłaca się najbliższym członkom jej rodziny, czyli:
- małżonkowi i dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, w przypadku ich braku – małżonkom i dzieciom, z którymi nie prowadziła wspólnego gospodarstwa, lub
- innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej, lub na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła. Należy pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona wypłaty należnego świadczenia tylko na wniosek złożony do właściwego oddziału ZUS. Roszczenie o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenie zostało przyznane.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat