REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wysokość zasiłku chorobowego

Krystyna Tymorek

REKLAMA

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

RADA

Autopromocja

Pracownik od 15. dnia zwolnienia lekarskiego ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 70% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy w tej wysokości przysługuje pracownikowi za okres pobytu w szpitalu.

UZASADNIENIE

Wysokość wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego jest niezależna od stażu pracy. Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy chorobowej). Natomiast zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje w przypadku:

 • choroby w okresie ciąży,
 • choroby związanej z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
 • choroby związanej z poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w związku z poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo
 • gdy wewnątrzzakładowe przepisy obowiązujące w zakładzie pracy przewidują dodatek uzupełniający 70% albo 80% zasiłek do 100% podstawy wymiaru.

Od 1 lutego 2009 r. liczba dni, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jest uzależniona od wieku pracownika. I tak pracownik, który przed 1 stycznia 2009 r. ukończył 50 lat, w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego. Za pozostały okres zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Natomiast pracownik, który nie ukończył 50 lat, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zwolnienie lekarskie nie obejmuje pobytu w szpitalu, to między wysokością wynagrodzenia a wysokością zasiłku chorobowego nie ma w zasadzie różnicy, z wyjątkiem przypadków, w których wynagrodzenie za czas choroby jest u danego pracodawcy wyższe niż 80%. Jednak w sytuacji, gdy pracownik uprawniony do zasiłku chorobowego trafi do szpitala, ma prawo do 70% podstawy wymiaru zasiłku.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za czas choroby przez cały okres, za który przysługuje, w tym w związku z pobytem w szpitalu, wynosi co najmniej 80% podstawy wymiaru.

Natomiast płatnik świadczenia obniża do wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłek chorobowy przysługujący za czas pobytu osoby ubezpieczonej w szpitalu (art. 11 ust. 1a ustawy chorobowej). W takim przypadku zakład pracy może przyznać pracownikom, w przepisach płacowych, prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru oraz do dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy do 100% podstawy wymiaru. Wówczas od kwoty wypłaconego wyższego niż 80% wynagrodzenia chorobowego oraz od dodatku do zasiłku chorobowego pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne (art. 18 ust. 2 ustawy systemowej i § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Pracodawca może również przyznać zatrudnionym pracownikom wynagrodzenie uzupełniające. Jest to tylko inna nazwa wyrównania. Dlatego i w tym przypadku pracodawca nie nalicza składek od kwoty różnicy między 70% lub 80% podstawy wymiaru a kwotą 100% podstawy wymiaru. W tym przypadku od kwoty wynagrodzenia uzupełniającego pracodawca – do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika – nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia składkowego).

Podstawą do wypłacenia tego uzupełniającego wynagrodzenia w obu przypadkach powinien być obowiązujący w zakładzie pracy przepis dotyczący zasad wynagradzania w danym zakładzie (branży), wynikający z zakładowego układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania albo umowy o pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
 • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 18 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA