REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Andrzej Lewandowski

REKLAMA

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Podstawowym trybem jest postępowanie na wniosek. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia, jak również wznowienia postępowania w sprawie już rozstrzygniętej prawomocną decyzją.

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek osoby zainteresowanej powinien zawierać:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • miejsce zamieszkania,
  • wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiega,
  • podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.

Wniosek o wznowienie postępowania może być zgłoszony wyłącznie na piśmie.

Do wniosku powinny być dołączone – w zależności od rodzaju żądanych świadczeń – odpowiednie dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie tego świadczenia.

Zgłoszenie wniosku

Dla wygody osób zainteresowanych ZUS opracował formularz wniosku o emeryturę o symbolu ZUS Rp-1E. Dopuszczalne jest także zgłoszenie wniosku w innej formie niż z wykorzystaniem tego formularza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek może być zgłoszony przez osobę zainteresowaną bądź też jej pełnomocnika, przy czym pełnomocnik może działać w imieniu zainteresowanego, jeżeli sprawa nie wymaga osobistego działania zainteresowanego. Pełnomocnikiem zainteresowanego może być każda osoba fizyczna, która nie jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych, jeżeli działa na podstawie pełnomocnictwa.

Za pełnomocnika uważa się również:

  • członka najbliższej rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • opiekuna społecznego,
  • przedstawiciela zakładu pracy, organizacji związkowej lub instancji związkowej,
  • przedstawiciela właściwego organu wojskowego,
  • przedstawiciela związku inwalidów, emerytów i rencistów, jeżeli działają oni za zgodą zainteresowanego.

Pełnomocnictwo lub wspomniana zgoda powinny być udzielone przez zainteresowanego na piśmie lub dane do protokołu. Nie ma zatem wymogu, aby były one sporządzone w formie notarialnej.

Wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.

Emerytura z urzędu

Ustalanie emerytury z urzędu następuje przede wszystkim w przypadku przyznawania emerytury osobie, która osiąga powszechny wiek emerytalny – pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy albo uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego.


Wnioski w sprawie przyznania świadczeń zgłasza się w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek, jednak ta ostatnia możliwość nie dotyczy wniosków o tzw. emeryturę ze zreformowanego systemu przysługującą w powszechnym wieku emerytalnym oraz tzw. emeryturę mieszaną, ustalaną na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej.

Złożenie wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym przez członka otwartego funduszu emerytalnego oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ustalenie okresowej emerytury kapitałowej.

Właściwość organów

Osobom zamieszkałym w Polsce decyzje w sprawach świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

W odniesieniu do osób zamieszkałych za granicą właściwość organu rentowego zależy od tego, czy dany kraj (w którym mieszka zainteresowana osoba) ma podpisaną z Polską umowę międzynarodową w przedmiocie ubezpieczeń społecznych. Tak więc osobom zamieszkałym w państwach, z którymi Polski nie łączy taka umowa, decyzje w sprawach świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają organy rentowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej.

Decyzje w sprawie świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają wyznaczone przez Prezesa Zakładu jednostki organizacyjne ZUS osobom :

  • zamieszkałym za granicą w państwach, z którymi Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, lub
  • posiadającym okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w tych państwach.

REKLAMA

Można wyróżnić w tym zakresie jednostki właściwe do rozpatrywania wniosków o emeryturę z zastosowaniem unijnych rozporządzeń z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozpatrywania wniosków o emeryturę z zastosowaniem bilateralnych umów w dziedzinie ubezpieczeń społecznych zawartych przez Polskę z innymi krajami.

Zgłoszenie wniosków o świadczenia podlegające koordynacji na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów unijnych może też zwykle być dokonywane przez osoby zamieszkałe w Polsce za pośrednictwem placówki ZUS najbliższej miejsca zamieszkania, która przekaże do rozpatrzenia wniosek do właściwej jednostki ZUS.

Jeśli osoba mieszka za granicą w takim państwie, wniosek może zgłosić za pośrednictwem zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej, która przekaże go do ZUS.

W przypadku zgłoszenia wniosku o emeryturę przez osobę posiadającą także okresy ubezpieczenia albo zamieszkiwania w państwach członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarii lub w innych państwach, z którymi Polskę łączy umowa, zgłoszenie wniosku powoduje zwykle automatyczne wszczęcie postępowania także o zagraniczne świadczenia emerytalne.

Podstawa prawna:

  • załącznik 2 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz WE L 74 z 27.03.1972 r., s. 1 i nast. ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

REKLAMA

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

REKLAMA

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA