REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Andrzej Lewandowski

REKLAMA

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

RADA

Autopromocja

Pana dziadek może wystąpić o wypłatę renty inwalidy wojennego z ZUS. ZUS przyzna mu prawo do renty, mimo że dziadek nie mieszka w Polsce.

UZASADNIENIE

Renta dla inwalidy wojennego lub wojskowego (i inne świadczenia przewidziane w ustawie o zaopatrzeniu inwalidów wojennych) przysługują wyłącznie w czasie pobytu osoby uprawnionej w Polsce, chyba że ustawa albo umowy międzynarodowe stanowią inaczej (art. 5 ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych). Przepis ten narusza zasadę swobodnego przepływu osób obowiązującą w ramach Unii Europejskiej, ponieważ uniemożliwia otrzymywanie świadczeń ofiarom wojny mieszkającym w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej. Dlatego ZUS wydając decyzje pomija art. 5 ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych. Jest tak w przypadku osób, które mieszkają w Unii Europejskiej. To oznacza, że jeżeli Pana dziadek wystąpi z wnioskiem o ustalenie prawa lub wypłatę renty inwalidy wojennego, ZUS przyzna mu prawo do świadczenia, pod warunkiem że dziadek spełnia pozostałe warunki. O świadczenie mogą starać się również członkowie rodzin zmarłych osób.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Trybunału ma także zastosowanie do osób, którym ZUS odmówił już renty inwalidy wojennego lub wojskowego ze względu na miejsce zamieszkania poza Polską.

Jednak ZUS wypłaca rentę tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Pana dziadek powinien złożyć wniosek o rentę w oddziale ZUS, który odmówił mu prawa do renty. We wniosku powinien powołać się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sygn. C-499/06) i zażądać podjęcia wypłaty przysługującej renty. Jeżeli ma decyzję odmawiającą prawa do renty, powinien powołać się na znak sprawy w decyzji. Jednak nie jest to konieczne do wydania decyzji przez ZUS. Wniosek nie musi być sporządzany na żadnym oficjalnym formularzu. W tej sprawie wystarczy zwykłe pismo do ZUS z podpisem dziadka oraz adresem jego zamieszkania.

Renta będzie wypłacana przez ZUS wyłącznie w Polsce, na rachunek bankowy albo do rąk osoby, upoważnionej przez rencistę, zamieszkałej w Polsce. Dlatego dziadek powinien otworzyć konto bankowe w Polsce albo upoważnić osobę mieszkającą w Polsce do odbierania renty.

WAŻNE!

Decyzję w sprawie ustalenia prawa i wypłaty renty ZUS podejmie po złożeniu wniosku przez osobę uprawnioną.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości nie ma zastosowania do osób zamieszkałych poza Unią Europejską. Do tych osób nadal ma więc zastosowanie ograniczenie wynikające z ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Te osoby nadal nie otrzymają renty inwalidy wojennego lub wojskowego. Ministerstwo Pracy przygotowuje jednak nowelizację ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, która m.in. ma uchylić art. 5 ustawy.

Podstawa prawna

  • art. 5, art. 6-23c ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 87 ze zm.),
  • art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2002 r. nr 42, poz. 371 ze zm.),
  • art. 18 Traktatu w sprawie utworzenia Wspólnoty Europejskiej podpisanego 25 marca 1957 r. w Rzymie.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wykładni art. 18 ust. 1 WE należy dokonać w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie ustawodawstwu państwa członkowskiego, na podstawie którego państwo to odmawia, w sposób generalny i w każdych okolicznościach, wypłaty swym obywatelom świadczenia przyznawanego cywilnym ofiarom wojny lub represji tylko z tego powodu, że nie mają oni przez cały okres wypłaty tego świadczenia miejsca zamieszkania na terytorium tego państwa, lecz na terytorium innego państwa członkowskiego. (Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Halina Nerkowska przeciwko Oddziałowi ZUS w Koszalinie z 22 maja 2008 r., C-499/06, DzUrz UE C nr 171 z 5 lipca 2008 r.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA