Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Jeżeli ZUS przyzna Pani prawo do renty rodzinnej, nie będzie Pani miała prawa do zasiłku chorobowego z działalności. Osoba prowadząca działalność, która ma prawo do emerytury lub renty rodzinnej, nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że nie ma prawa do świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństawa.
UZASADNIENIE
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nabywa prawo do renty rodzinnej, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Może do tych ubezpieczeń przystąpić dobrowolnie, natomiast nie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli więc pobiera Pani zasiłek chorobowy i stara się o rentę rodzinną, to powinna Pani liczyć się z tym, że prawo do zasiłku ustanie z dniem przyznania prawa do renty rodzinnej.
ZUS przyzna Pani prawo do renty rodzinnej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli lekarz uzna Panią za niezdolną do pracy. Jeżeli prawo do renty zostanie ustalone z datą wsteczną, to ZUS zobowiąże Panią do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego.
Lekarz orzecznik ZUS przy ustalaniu daty niezdolności do pracy w przypadku starania się o rentę rodzinną przez wdowę będzie brał pod uwagę zakończenie okresu zasiłkowego, jednak nie zawsze okres ten będzie przebiegał w ciągłości. Możliwa jest zatem sytuacja, kiedy lekarz orzecznik uzna, że niezdolność powstała od ustania jednego zwolnienia chorobowego, a po przerwie będzie Pani nadal niezdolna do pracy. Jeżeli ZUS przyznana Pani rentę rodzinną od zakończenia poprzedniego zwolnienia, to zasiłek za kolejne zwolnienie nie będzie Pani przysługiwał.
Po przyznaniu przez ZUS prawa do renty rodzinnej ma Pani obowiązek wyrejestrować się z ubezpieczenia chorobowego z datą powstania prawa do renty rodzinnej. Od tej daty ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będzie Pani podlegała dobrowolnie, dlatego nie może Pani przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
WAŻNE!
Z datą uzyskania prawa do renty rodzinnej lub emerytury ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność są dobrowolne.
Wyjątek stanowi uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Uzyskanie prawa do tej renty nie wyłącza przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, której ustalono rentę z tytułu niezdolności do pracy, nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, może więc przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
PRZYKŁAD
Anna P. prowadzi działalność gospodarczą. Od 14 kwietnia 2008 r. uzyskała prawo do renty rodzinnej w związku z niezdolnością do pracy. 9 września 2008 r. złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i od tej daty ZUS przyznał jej prawo do renty. Anna P. chorowała od 1 do 13 kwietnia 2008 r., od 29 kwietnia do 14 maja 2008 r., od 1 listopada 2008 r. do 31 stycznia 2009 r. oraz od 4 do 15 maja 2009 r. Zasiłek chorobowy ZUS wypłacił jej za okres od 1 do 13 kwietnia 2008 r., ponieważ od 14 kwietnia 2008 r. była uprawniona do renty rodzinnej i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało. Za okres od 29 kwietnia do 14 maja 2008 r. Anna P. nie ma prawa do zasiłku chorobowego, gdyż z dniem uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Od 1 października 2008 r. ponownie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Chorowała w okresie od 1 listopada 2008 r. do 31 stycznia 2009 r. Zasiłek przysługuje jej tylko za okres od 1 do 31 stycznia 2009 r., ponieważ od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorców obowiązuje 90-dniowy okres wyczekiwania. Do 31 grudnia 2008 r. okres wyczekiwania dla osób prowadzących pozarolniczą działalność wynosił 180 dni. Do 31 grudnia 2008 r. Anna P. nie miała 180-dniowego okresu wyczekiwania, ponieważ nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu z powodu pobierania renty rodzinnej. ZUS wypłaci Annie P. zasiłek chorobowy również za okres od 4 do 15 maja 2009 r., ponieważ podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Podstawa prawna:
- art. 4 ust 1 i ust. 2, art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 9 ust. 4c i ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA