Kategorie

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

RADA

Z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach uzyska Pan po ukończeniu 60 lat wcześniejszą emeryturę, jeżeli 1 stycznia 1999 r. miał Pan 25 lat składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracował Pan w szczególnych warunkach jako spawacz. Prace przy spawaniu są wymienione wśród tzw. prac różnych, w dziale XIV wykazu A rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dalej: rozporządzenie). Wykonywanie takich prac przez co najmniej 15 lat stale i w pełnym wymiarze czasu pracy uprawnia do wcześniejszego przejścia na emeryturę po ukończeniu przez kobietę 55 lat, a przez mężczyznę 60 lat (art. 32 ustawy emerytalnej). Do uzyskania wcześniejszej emerytury konieczne jest również udowodnienie 20 lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku kobiet) lub 25 lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku mężczyzn).

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. (do takiej grupy osób Pan się zalicza), aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wszystkie wymienione warunki musiały spełnić do końca 2008 r.

Obecnie ma Pan 57 lat, a to oznacza, że do końca 2008 r. nie spełnił Pan jednego z warunków – ukończenia 60 lat. Tym samym ZUS nie przyzna Panu wcześniejszej emerytury na tej podstawie.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które do końca 2008 r. nie ukończyły 55 lat lub 60 lat, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę (art. 184 ustawy emerytalnej). Taką emeryturę mogą uzyskać po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego przewidzianego w przepisach regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. m.in. osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli:

 • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
 • rozwiązały stosunek pracy (jeśli są pracownikami).

Jeżeli spełnia Pan te warunki, to po ukończeniu 60 lat będzie Pan mógł przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.


W Pana przypadku należy również rozważyć możliwość uzyskania emerytury pomostowej. Obecnie nie uzyska Pan jednak prawa do tej emerytury. Prawo do emerytury pomostowej może bowiem nabyć pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

 • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
 • ukończył co najmniej 55 lat – kobieta i 60 lat – mężczyzna,
 • udowodnił co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych (kobieta) lub 25 lat tych okresów (mężczyzna), w tym przynajmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (przy ustalaniu tych 15 lat ZUS uwzględnia również okresy wykonywania przed 1 stycznia 2009 r. prac w szczególnych warunkach wymienionych w wykazach A lub B stanowiących załączniki do rozporządzenia),
 • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w załącznikach nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych lub wymienione w dotychczasowych przepisach (m.in. w wykazach A lub B rozporządzenia),
 • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w załącznikach nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych,
 • rozwiązał stosunek pracy.
Reklama

Warunek wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 r. nie jest wymagany od osoby, która na 1 stycznia 2009 r. udowodniła odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.

Prace przy spawaniu nie zostały wymienione w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych. Obecnie nie spełnia więc Pan warunku wykonywania pracy w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 r. oraz warunku 15 lat takiej pracy na 1 stycznia 2009 r. Prawo do emerytury pomostowej po ukończeniu 60 lat uzyskałby Pan, gdyby zatrudnił się Pan, przynajmniej na jeden dzień, przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionej w załącznikach nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.

Podstawa prawna:

 • art. 32, art. 46, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
 • § 3–4 rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.),
 • art. 3–4 oraz art. 49 ustawy z 6 listopada 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.