Urlop proporcjonalny
REKLAMA
Pracownik ma prawo do 7 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. proporcjonalnie do okresu przepracowanego od początku roku kalendarzowego do dnia rozwiązania stosunku pracy. Stosownie do przepisu art. 1551 § 1 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. W opisanej przez Czytelnika sytuacji pracownik w bieżącym roku przepracuje 4 miesiące, jego pełny wymiar urlopu za 2009 r. to 20 dni, gdyż jego okres zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat. Proporcjonalnie za okres przepracowanych 4 miesięcy należy udzielić temu pracownikowi zgodnie z następującymi obliczeniami arytmetycznymi: 4/12 x 20 = 6,66, a po zaokrągleniu zgodnie z przepisem art. 1553 k.p. - 7 dni urlopu.
Inaczej będzie jednak przedstawiać się sytuacja, jeżeli pracownik do czasu upływu okresu wypowiedzenia, tj. do 30 kwietnia 2009 r., przedstawi pracodawcy dyplom potwierdzający ukończenie szkoły wyższej. Okres nauki w szkole wyższej zakończony tytułem licencjata jest zaliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu z tytułu ukończenia szkoły wyższej (art. 2 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym - DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.). A zatem z tego tytułu pracownikowi należy do okresu pracy wpływającego na wymiar jego urlopu zaliczyć 8 lat. Z zastrzeżeniem, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 k.p.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat