| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można podać inną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę organizacji związkowej, a inną pracownikowi

Czy można podać inną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę organizacji związkowej, a inną pracownikowi

Zawiadomiliśmy związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi działu. W obawie przed nagłośnieniem całej sprawy nie podaliśmy organizacji związkowej dokładnej przyczyny, lecz przedstawiliśmy ją dość ogólnie. Pracownikowi natomiast mamy zamiar przedstawić przyczynę w sposób konkretny. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

RADA

Postępowanie jest nieprawidłowe. Podana związkom zawodowym przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być taka sama, jaka następnie zostanie wskazana pracownikowi w piśmie wypowiadającym umowę o pracę.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji należy ponowić konsultację z zakładową organizacją związkową i podać jej prawdziwą i konkretną przyczynę - tę, która następnie będzie podana pracownikowi. Mimo że tryb współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi ma charakter konsultacyjny, to jednak podana przyczyna musi być taka sama jak podana pracownikowi.

WAŻNE!

Pracodawca powinien w piśmie do związków zawodowych podać te same przyczyny wypowiedzenia, które będą wskazane bezpośrednio pracownikowi.

Związek zawodowy ma prawo wyrazić swoje zastrzeżenia co do zasadności wypowiedzenia, a więc ma prawo wypowiadać się w konkretnej sprawie. Jeżeli organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania od pracodawcy zawiadomienia o planowanym wypowiedzeniu zgłosić na piśmie swoje zastrzeżenia (art. 38 § 2 Kodeksu pracy). Opinia związków zawodowych nie jest jednak dla Państwa wiążąca. Nie wolno natomiast zmieniać przyczyny, dopisywać lub usuwać informacji pracownikowi, które wcześniej zostały podane związkom zawodowym.

W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy, jeżeli zakwestionuje on przyczynę wypowiedzenia umowy, narażą się Państwo na odszkodowanie lub przywrócenie pracownika do pracy za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Pismo skierowane do organizacji związkowej z inną przyczyną niż podana w wypowiedzeniu będzie jednym z dowodów w sądzie w razie ewentualnego procesu. Pismo to będzie bowiem podważało prawdziwość wymienionych w wypowiedzeniu przyczyn zwolnienia pracownika.

PRZYKŁAD

W piśmie o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę skierowanym do zakładowej organizacji związkowej pracodawca podał, że przyczyną wypowiedzenia jest redukcja etatu. Po konsultacji związkowej pracownik otrzymał pismo, w którym jako przyczynę podano utratę zaufania z powodu rozpowszechniania przez pracownika nieprawdziwych informacji na temat swojego przełożonego. Pracownik wystąpił do sądu pracy z żądaniem wypłaty odprawy z tytułu redukcji etatu. W sądzie ustalono m.in., że pracodawca zatrudnia ponad 20 pracowników i że faktycznie nastąpiła redukcja etatu. Pracownik na potwierdzenie, że faktycznym powodem zwolnienia była redukcja etatu, powołał się m.in. na pismo pracodawcy skierowane do organizacji związkowej w ramach konsultacji związkowej wypowiedzenia. Na podstawie danego stanu faktycznego sąd ustalił, że przyczyną zwolnienia była redukcja etatów i zasądził od pracodawcy na rzecz pracownika wypłatę odprawy z tytułu redukcji etatu wraz z odsetkami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »