REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Cofnięcie przez pracownicę wypowiedzenia jest możliwe jedynie za Państwa zgodą. Brak wad oświadczenia woli w przypadku pisma pracownicy wypowiadającego umowę o pracę i brak zgody Państwa jako pracodawcy na cofnięcie przez pracownicę tego wypowiedzenia powodują, że wniesione przez nią powództwo do sądu pracy zostanie oddalone z uwagi na bezzasadność roszczenia.

UZASADNIENIE

Wypowiedzenie umowy o pracę wywołuje określone skutki prawne od chwili jego złożenia drugiej stronie. Jest ono ważne pod warunkiem, że nie zawiera wad oświadczenia woli. Do wad oświadczenia woli, które wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę, zaliczamy: brak świadomości i swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźbę.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostałoby złożone przy braku świadomego i swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli przez którąś ze stron stosunku pracy, wówczas takie oświadczenie byłoby bezwzględnie nieważne (art. 82 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Paweł S. od 12 lat pracuje w firmie „Info-serwis” S.A. na stanowisku asystenta dyrektora personalnego. W lutym 2008 r. był uczestnikiem poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego doznał obrażeń głowy. We wrześniu 2008 r. wrócił do pracy i przedłożył w firmie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że pojawiają się u niego krótkotrwałe zaburzenia czynności psychicznych niewpływające na zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W listopadzie 2008 r. Paweł S. będąc w pracy źle się poczuł w związku z nasilającym się bólem głowy i chciał złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, co wcześniej zgłosił swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Dyrektor ds. personalnych zwolnił Pawła S. do domu, prosząc jedynie o wypisanie wcześniej wniosku o urlop. Paweł S. napisał oświadczenie o treści: „Z dniem 18 listopada 2008 r. wypowiadam umowę o pracę”, a następnie je podpisał i zostawił w sekretariacie.

REKLAMA

Następnego dnia Paweł S. wrócił do pracy. Po 3 miesiącach poinformowano go o rozwiązaniu umowy o pracę na skutek upływu okresu wypowiedzenia (3 miesiące dla umowy zawartej na czas nieokreślony) i wręczono mu świadectwo pracy. Paweł S. wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy powołując się na bezwzględną nieważność swojego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego w czasie występującego u niego przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. Sąd po zbadaniu okoliczności sprawy uwzględnił powództwo.

Nieważne jest także wypowiedzenie umowy o pracę złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub złożenia go pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych takich wypowiedzeń. Uchylenie od skutków prawnych powinno nastąpić na piśmie.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownicę nie zawiera wad oświadczenia woli, a zatem należy przyjąć, że jest ono ważne i skuteczne, tzn. wywołuje określone skutki prawne.

Cofnięcie prawidłowo złożonego wypowiedzenia będzie zatem skuteczne wyłącznie pod warunkiem zgody pracodawcy. Ponieważ Państwo nie wyrazili zgody na cofnięcie wypowiedzenia po złożeniu przez pracownicę oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę, jej wypowiedzenie jest nadal ważne i skuteczne. Okres wypowiedzenia zaczął biec od momentu złożenia przez nią oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. W konsekwencji nawiązany z nią stosunek pracy zakończył się wraz z ostatnim dniem upływu okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika nie zawiera wad oświadczeń woli, to jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy.

Zmiana sytuacji osobistej pracownicy, jaka nastąpiła w okresie wypowiedzenia (śmierć jej męża), nie ma żadnego wpływu na ważność dokonanego przez nią wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę. Jest jedynie okolicznością, którą mogli Państwo (ale nie musieli) uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu lub odmowie zgody na cofnięcie złożonego przez nią wypowiedzenia.

Roszczenie Państwa pracownicy o przywrócenie do pracy jest zatem całkowicie bezzasadne i powinno zostać oddalone przez sąd pracy.

Podstawa prawna

  • art. 30-32, art. 36, art. 45, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61, art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)
  • Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi oświadczenie woli, które należy tłumaczyć zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 65 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1999 r., I PKN 251/99, OSNP 2001/3/70)
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

REKLAMA

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA