REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Cofnięcie przez pracownicę wypowiedzenia jest możliwe jedynie za Państwa zgodą. Brak wad oświadczenia woli w przypadku pisma pracownicy wypowiadającego umowę o pracę i brak zgody Państwa jako pracodawcy na cofnięcie przez pracownicę tego wypowiedzenia powodują, że wniesione przez nią powództwo do sądu pracy zostanie oddalone z uwagi na bezzasadność roszczenia.

UZASADNIENIE

Wypowiedzenie umowy o pracę wywołuje określone skutki prawne od chwili jego złożenia drugiej stronie. Jest ono ważne pod warunkiem, że nie zawiera wad oświadczenia woli. Do wad oświadczenia woli, które wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę, zaliczamy: brak świadomości i swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźbę.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostałoby złożone przy braku świadomego i swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli przez którąś ze stron stosunku pracy, wówczas takie oświadczenie byłoby bezwzględnie nieważne (art. 82 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Paweł S. od 12 lat pracuje w firmie „Info-serwis” S.A. na stanowisku asystenta dyrektora personalnego. W lutym 2008 r. był uczestnikiem poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego doznał obrażeń głowy. We wrześniu 2008 r. wrócił do pracy i przedłożył w firmie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że pojawiają się u niego krótkotrwałe zaburzenia czynności psychicznych niewpływające na zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W listopadzie 2008 r. Paweł S. będąc w pracy źle się poczuł w związku z nasilającym się bólem głowy i chciał złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, co wcześniej zgłosił swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Dyrektor ds. personalnych zwolnił Pawła S. do domu, prosząc jedynie o wypisanie wcześniej wniosku o urlop. Paweł S. napisał oświadczenie o treści: „Z dniem 18 listopada 2008 r. wypowiadam umowę o pracę”, a następnie je podpisał i zostawił w sekretariacie.

Następnego dnia Paweł S. wrócił do pracy. Po 3 miesiącach poinformowano go o rozwiązaniu umowy o pracę na skutek upływu okresu wypowiedzenia (3 miesiące dla umowy zawartej na czas nieokreślony) i wręczono mu świadectwo pracy. Paweł S. wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy powołując się na bezwzględną nieważność swojego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego w czasie występującego u niego przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. Sąd po zbadaniu okoliczności sprawy uwzględnił powództwo.

Nieważne jest także wypowiedzenie umowy o pracę złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub złożenia go pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych takich wypowiedzeń. Uchylenie od skutków prawnych powinno nastąpić na piśmie.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownicę nie zawiera wad oświadczenia woli, a zatem należy przyjąć, że jest ono ważne i skuteczne, tzn. wywołuje określone skutki prawne.

Cofnięcie prawidłowo złożonego wypowiedzenia będzie zatem skuteczne wyłącznie pod warunkiem zgody pracodawcy. Ponieważ Państwo nie wyrazili zgody na cofnięcie wypowiedzenia po złożeniu przez pracownicę oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę, jej wypowiedzenie jest nadal ważne i skuteczne. Okres wypowiedzenia zaczął biec od momentu złożenia przez nią oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. W konsekwencji nawiązany z nią stosunek pracy zakończył się wraz z ostatnim dniem upływu okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika nie zawiera wad oświadczeń woli, to jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy.

Zmiana sytuacji osobistej pracownicy, jaka nastąpiła w okresie wypowiedzenia (śmierć jej męża), nie ma żadnego wpływu na ważność dokonanego przez nią wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę. Jest jedynie okolicznością, którą mogli Państwo (ale nie musieli) uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu lub odmowie zgody na cofnięcie złożonego przez nią wypowiedzenia.

Roszczenie Państwa pracownicy o przywrócenie do pracy jest zatem całkowicie bezzasadne i powinno zostać oddalone przez sąd pracy.

Podstawa prawna

  • art. 30-32, art. 36, art. 45, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61, art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)
  • Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi oświadczenie woli, które należy tłumaczyć zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 65 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1999 r., I PKN 251/99, OSNP 2001/3/70)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA