REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi pracodawcy za rozwiązanie z pracownikiem trzeciej kolejno zawartej umowy terminowej bez podania przyczyny jej rozwiązania

P. Kuźniar Aleksander
Nasz pracownik podpisał kolejno dwie umowy o pracę na czas określony (pierwsza od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i druga od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.). 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy z tym pracownikiem trzecią umowę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. W marcu br. rozwiązaliśmy z nim umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Pracownik pozwał nas do sądu i wnosi o przywrócenie do pracy. Czy to żądanie jest zasadne, skoro miał umowę na czas określony?

RADA

Żądanie pracownika o przywrócenie do pracy jest w pełni zasadne i może on wystąpić do sądu z takim żądaniem. Trzecia umowa o pracę, jaka łączyła Państwa z tym pracownikiem, była w skutkach prawnych umową na czas nieokreślony w związku z wcześniej dwukrotnie zawartymi umowami na czas określony, na bezpośrednio następujące po sobie okresy.

UZASADNIENIE

W przedstawionym przypadku trzecia z umów pracownika, tj. zawarta na okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., mimo jej nazwy, w skutkach prawnych jest umową o pracę na czas nieokreślony. Jest to związane z tym, że poprzednio zawarli Państwo z tym pracownikiem kolejno 2 umowy na bezpośrednio następujące po sobie okresy, tj.: od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wypowiadając umowę o pracę zawartą z pracownikiem od 1 stycznia 2009 r. należy stosować okresy wypowiedzenia przewidziane dla umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. W przedstawionym przypadku powinien być to 1-miesięczny okres wypowiedzenia w związku z ponad 2-letnim okresem zatrudnienia pracownika w firmie (art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Dodatkowo w piśmie wypowiadającym umowę byli Państwo zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy. Brak przyczyny wypowiedzenia umowy oraz zastosowanie niezgodnego z prawem okresu wypowiedzenia umowy jest podstawą dla pracownika do odwołania się do sądu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Trzecia umowa na czas określony samoistnie przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeśli przerwa między rozwiązaniem jednej a nawiązaniem kolejnej umowy terminowej trwała nie dłużej niż miesiąc.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W przypadku umowy na czas nieokreślony (taka łączyła Państwa z pracownikiem od 1 stycznia 2009 r.), jeśli pracownik uzna, że wypowiedzenie było nieuzasadnione lub sprzeczne z przepisami prawa, może w odwołaniu do sądu żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a gdy umowa już uległa rozwiązaniu, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania (art. 45 § 1 Kodeksu pracy). Sąd jest w takim przypadku związany żądaniem pracownika. Jeśli jednak uzna, że orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia lub o przywróceniu do pracy jest niemożliwe lub niecelowe, może zasądzić na rzecz pracownika jedynie odszkodowanie. Ocena niemożności lub niecelowości uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy zależy wyłącznie od decyzji sądu.

Pracownik miał więc prawo odwołać się do sądu pracy od wręczonego mu wypowiedzenia, a jego żądanie przywrócenia do pracy może zostać uznane przez sąd za uzasadnione w związku z rażącym naruszeniem przepisów dotyczących wypowiadania pracownikom umów o pracę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Umowa na czas określony jest obecnie najbardziej powszechną formą zatrudniania pracowników. Okres, na jaki może być ona zawarta, nie został określony w obowiązujących przepisach i zależy od decyzji stron umowy. Ograniczona została natomiast liczba kolejno zawieranych po sobie umów tego typu. Od 1 maja 2004 r. zawarcie z pracownikiem kolejnej umowy o pracę na czas określony w przypadku, gdy strony poprzednio dwukrotnie były takimi umowami związane na następujące po sobie okresy, jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Dotyczy to sytuacji, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 25 1 Kodeksu pracy). Taka umowa będzie zatem, mimo nazwy i wskazanego terminu jej rozwiązania, umową o pracę zawartą na czas nieokreślony ze wszystkimi tego konsekwencjami. Taki sam skutek występuje w przypadku przedłużenia umowy zawartej na czas określony, które jest traktowane na równi z zawarciem kolejnej umowy na czas określony.

Do limitu umów na czas określony nie wliczamy umów o pracę na okres próbny, na zastępstwo, jak również zawartych w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem pierwszą umowę o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2008 r. Kolejną umowę o pracę na czas określony zawarł z tym pracownikiem od 1 kwietnia do 31 grudnia 2008 r., a następną też na czas określony, od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2015 r. W ostatniej umowie zamieścił klauzulę o możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia za 2-tygodniowym okresem przez każdą ze stron. Ta ostatnia umowa jest prawidłowa w świetle obowiązujących przepisów prawa i nie podlega przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Przez cały okres jej trwania, bez względu na długość zatrudnienia, zarówno pracodawca, jak i pracownik może ją wypowiedzieć bez podawania przyczyny, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

 • art. 251, art. 36 § 1 pkt 2, art. 45 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA