reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

RADA

 Mają Państwo obowiązek zgłosić zleceniobiorczynię do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego (i ewentualnie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i naliczyć od przychodu wypłaconego z umowy zlecenia składki na te ubezpieczenia. Nie ma znaczenia fakt, że przychód ze zlecenia zostanie wypłacony już po rozwiązaniu umowy.

UZASADNIENIE

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych pod warunkiem, że ta osoba nie ma dodatkowego tytułu do ubezpieczeń poza pobieraniem zasiłku. Jeżeli osoba ta ma inny tytuł do ubezpieczeń, to obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega wyłącznie z tego dodatkowego tytułu. Takim dodatkowym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenia zawarta w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego nie podlega osoba, która ma prawo do emerytury lub renty.

WAŻNE!

Pracownik w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę.

Tytułem do ubezpieczeń dla pracownika w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest pobieranie zasiłku. Natomiast w tym okresie tytuł do ubezpieczeń, którym jest stosunek pracy, ulega zawieszeniu.

Pracownica ma dodatkowy tytuł do ubezpieczeń – umowę zlecenia. W okresie trwania tej umowy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu tej umowy. Jednocześnie musi ona poinformować płatnika zasiłku – ZUS albo pracodawcę o tym, że ma inny tytuł do ubezpieczeń w trakcie pobierania zasiłku. Na tej podstawie płatnik w okresie trwania tego innego tytułu nie będzie wykazywał w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych co miesiąc do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowanych z budżetu państwa za tę osobę. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego pracodawca będzie wykazywał za tę osobę składki tak jak za pracownika (z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx).

W okresie trwania umowy zlecenia mają Państwo obowiązek zgłosić zleceniobiorczynię do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego, a także do ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Do 31 grudnia 2009 r. ubezpieczeniu wypadkowemu podlega zleceniobiorca, który pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama