reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy naliczać składki ZUS od odsetek wypłacanych z wyrównaniem wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia chorobowego

Czy naliczać składki ZUS od odsetek wypłacanych z wyrównaniem wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia chorobowego

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. pracownik wystąpił do nas o ponowne naliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i wypłaconych zasiłków przed 7 lipca 2008 r. Wyrównaliśmy pracownikowi świadczenia wraz z odsetkami. Czy kwotę wypłaconych w marcu 2009 r. odsetek należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

RADA

Nie. Odsetki wypłacane przez pracodawcę, naliczane od kwot wszelkich należności pieniężnych wynikających ze stosunku pracy i stanowiących podstawę wymiaru składek odprowadzanych do ZUS, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Wypłacane przez pracodawcę odsetki naliczane od kwot będących podstawą wymiaru składek, czy to na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne czy tylko na ubezpieczenie zdrowotne, nie będą stanowiły podstawy wymiaru tych składek. Tym samym takie odsetki nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek również na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Odsetki są świadczeniem dodatkowym. Nie są przychodem ze stosunku pracy ani przychodem z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE!

Pracodawca, który wyrównuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłki lub świadczenie rehabilitacyjne wypłacone w kwotach niższych niż należne wraz z odsetkami, nie powinien uwzględniać kwoty tych odsetek w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP oraz FGŚP.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jest przychód uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Natomiast podstawa wymiaru składek na FP i FGŚP jest ustalana tak jak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z tym że w przypadku składek na FP są one naliczane jedynie od kwot, które w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą co najmniej minimalne wynagrodzenie. Ponadto do składek na FP i FGŚP nie odnosi się ograniczenie do górnej rocznej podstawy ich wymiaru, tak jak ma to miejsce w przypadku składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zarówno wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę, jak i zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne nie są przychodem ze stosunku pracy.

Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy nie wchodzą tym samym również do podstawy wymiaru składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dla których podstawę wymiaru stanowią te przychody, które jednocześnie stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wyjątkowo w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego podstawa wymiaru składki za pracowników została uregulowana odmiennie od podstawy obowiązującej dla składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku wynagrodzenia chorobowego jego kwotę dolicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 104 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama