Kategorie

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Bogusław Nowakowski
W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, ponieważ związek małżeński zwarła w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. Do dnia porodu pracownica ma prawo również do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia pracowniczego.

UZASADNIENIE

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność ZUS uważa małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy wykonywaniu tej działalności.

Osoba podlega ubezpieczeniom społecznym jako współpracująca, jeżeli spełnia równocześnie trzy warunki: stopień pokrewieństwa lub powinowactwa, pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym i wykonywanie współpracy.

Reklama

Jeżeli pracownica zawiera związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa bądź przebywania na urlopie wychowawczym, zmiana tytułu ubezpieczenia ma miejsce dopiero w sytuacji, gdy osoba ta powróci do pracy i podejmie współpracę przy prowadzeniu działalności. Tytułem do ubezpieczeń będzie dla tej osoby współpraca od następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego lub po zakończeniu urlopu wychowawczego, nawet jeżeli okresy pobierania zasiłków i korzystania z urlopu wychowawczego następują kolejno po sobie.

Pracownica zawarła związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, a następnie będzie korzystała z zasiłku macierzyńskiego W tym przypadku nie nastąpiło więc rozpoczęcie współpracy.

Przekazanie do ZUS dokumentacji do wypłaty zasiłku macierzyńskiego musi nastąpić z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Dlatego powinni Państwo dostarczyć do ZUS:

 • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed porodem,
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu,
 • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego,
 • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.
Reklama

Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego, którą muszą Państwo wykazać w zaświadczeniu płatnika składek (Z-3), jest wynagrodzenie pracownicy wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego). Mimo że nastąpi zmiana rodzaju pobieranego świadczenia z zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński, podstawy wymiaru zasiłku ZUS nie ustali na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przy wypełnianiu zaświadczenia ZUS Z-3 powinni Państwo zwrócić uwagę na zasady wypłaty składników wynagrodzenia. Jeżeli przepisy płacowe przewidują pomniejszanie wysokości składników wynagrodzenia za okres pobierania, ale tylko niektórych zasiłków, to mimo że przerwa w pobieraniu zasiłków nie trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, ZUS na nowo ustali podstawę wymiaru z wyłączeniem tych składników wynagrodzenia. Jednak w tym przypadku podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po zmianie rodzaju pobieranego zasiłku lub po przerwie ZUS nie ustala z nowego okresu, a jedynie uwzględni lub wyłączy dany składnik wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

 • art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 36, art. 41, art. 43, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1, § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • art. 8 ust. 11, art. 13 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?