reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownica, której umowę o pracę ZUS uznał za pozorną, powinna nadal świadczyć pracę

Czy pracownica, której umowę o pracę ZUS uznał za pozorną, powinna nadal świadczyć pracę

ZUS uznał umowę o pracę jednej z naszych pracownic za pozorną. Zdaniem ZUS, umowa o pracę została zawarta jedynie w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Pracownica odwołała się od decyzji ZUS. Co w takim przypadku mamy zrobić z pracownicą? Czy jej umowa o pracę jest nadal ważna i powinna przychodzić do pracy? Czy musimy z nią rozwiązać umowę o pracę?

RADA

W przypadku odwołania się pracownicy od decyzji ZUS należy poczekać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu. Pracownica nadal pozostaje w stosunku pracy i powinna przychodzić do pracy. Jeżeli sąd utrzyma w mocy decyzję ZUS, nie będzie konieczności rozwiązywania przez Państwa umowy o pracę z pracownicą, gdyż z mocy prawa umowa ta będzie nieważna. W razie uwzględnienia przez sąd odwołania złożonego przez pracownicę nadal pozostanie ona w stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Podleganie ubezpieczeniom społecznym uprawnia pracownika do korzystania przez niego ze świadczeń, np. w razie choroby. ZUS przeprowadzając kontrole m.in. w zakresie ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacania tych świadczeń oraz dokonywania rozliczeń z tego tytułu, zakresem swojej kontroli może objąć również zbadanie ważności umowy łączącej pracownika z pracodawcą. Wówczas ZUS może uznać, że umowa o pracę jest pozorna i została zawarta jedynie w celu np. uzyskania zasiłku chorobowego. ZUS oceniając, czy umowa o pracę jest pozorna, sprawdza przede wszystkim, czy praca była faktycznie wykonywana. Ustala to np. na podstawie listy obecności pracowników, ewidencji czasu pracy, zeznań świadków.

Od decyzji ZUS pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W razie uwzględnienia odwołania złożonego przez pracownika sąd zmieni zaskarżoną decyzję. W przypadku nieuwzględnienia odwołania pracownika sąd utrzyma decyzję ZUS w mocy. W razie utrzymania w mocy przez sąd decyzji ZUS, umowa o pracę zawarta dla pozoru będzie nieważna.

Państwa pracownica skorzystała z prawa odwołania się do sądu od decyzji ZUS i nadal pozostaje w stosunku pracy, zatem powinna świadczyć pracę. W przypadku utrzymania w mocy decyzji ZUS nie będzie konieczności rozwiązywania przez Państwa umowy o pracę z pracownicą, gdyż z mocy prawa umowa ta będzie nieważna.

WAŻNE!

Umowa o pracę uznana za pozorną nie musi być rozwiązana, ponieważ jest nieważna z mocy prawa.

W razie uwzględnienia przez sąd odwołania złożonego przez pracownicę, nadal pozostanie ona w stosunku pracy.

Pozorność oświadczenia woli polega na wywołaniu określonych skutków prawnych, ale innych niż wyrażone w oświadczeniu woli złożonym drugiej osobie. Pozorność oświadczenia woli skutkuje bezwzględną nieważnością umowy (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Zatem umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, jeśli jej strony (tj. pracownik i pracodawca) zawrą między sobą porozumienie w zakresie stworzenia pozorności nawiązania umowy o pracę, gdyż faktycznie stosunek pracy nie istnieje i w rzeczywistości w ogóle praca nie jest wykonywana przez pracownika. Pozorności zawarcia umowy o pracę nie będzie, gdy pracownik faktycznie podjął umówioną pracę i świadczył ją w ramach stosunku pracy, a pracodawca przyjmował wykonywanie pracy, wypłacając wynagrodzenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama