reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

RADA

W podstawie wymiaru emerytury ZUS uwzględnił Panu zarobki z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, poprzedzających rok, w którym przyznał emeryturę. ZUS nie może przyjąć do podstawy wymiaru emerytury wskazanego przez Pana wynagrodzenia, tj. z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w 20 latach poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o rentę, ponieważ okres ten wykracza poza dwudziestolecie poprzedzające rok przyznania emerytury z urzędu.

UZASADNIENIE

Może Pan złożyć w ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za lata podlegania ubezpieczeniu społecznemu, za które ZUS obliczając podstawę wymiaru z 20 lat kalendarzowych przyjął wynagrodzenie zerowe.

ZUS nie może przyjąć kwoty zarobków na podstawie zeznań świadków. Jednak w postępowaniu przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych może Pan złożyć taki wniosek dowodowy. Prawomocny wyrok sądu będzie wiązał Pana i ZUS.

Podstawą wymiaru emerytury dla osoby, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, jest przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenia społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie:

  • 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę albo przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do emerytury z urzędu, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, lub
  • kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę albo przyznano emeryturę z urzędu, albo
  • podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy.

WAŻNE!

ZUS, przyznając emeryturę z urzędu, za podstawę jej wymiaru przyjmuje podstawę wymiaru renty.

Jednak emeryt, któremu ZUS przyznał emeryturę z urzędu, może w każdym czasie zgłosić wniosek o ponowne obliczenie emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok przyznania emerytury z urzędu, albo z 20 lat dowolnie wybranych z okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem przyznania emerytury z urzędu. Wybierając do podstawy wymiaru emerytury okres 10 kolejnych lat kalendarzowych trzeba pamiętać, że muszą to być lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie. Jeżeli wnioskodawca w niektórych z tych lat nie był ubezpieczony albo pozostawał w ubezpieczeniu tylko przez część roku, to przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury nie można tych lat pominąć.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama