Kategorie

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

Agata Konarska
W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

RADA

W podstawie wymiaru emerytury ZUS uwzględnił Panu zarobki z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, poprzedzających rok, w którym przyznał emeryturę. ZUS nie może przyjąć do podstawy wymiaru emerytury wskazanego przez Pana wynagrodzenia, tj. z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w 20 latach poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o rentę, ponieważ okres ten wykracza poza dwudziestolecie poprzedzające rok przyznania emerytury z urzędu.

UZASADNIENIE

Reklama

Może Pan złożyć w ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za lata podlegania ubezpieczeniu społecznemu, za które ZUS obliczając podstawę wymiaru z 20 lat kalendarzowych przyjął wynagrodzenie zerowe.

ZUS nie może przyjąć kwoty zarobków na podstawie zeznań świadków. Jednak w postępowaniu przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych może Pan złożyć taki wniosek dowodowy. Prawomocny wyrok sądu będzie wiązał Pana i ZUS.

Podstawą wymiaru emerytury dla osoby, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, jest przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenia społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie:

 • 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę albo przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do emerytury z urzędu, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, lub
 • kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę albo przyznano emeryturę z urzędu, albo
 • podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy.

WAŻNE!

ZUS, przyznając emeryturę z urzędu, za podstawę jej wymiaru przyjmuje podstawę wymiaru renty.

Reklama

Jednak emeryt, któremu ZUS przyznał emeryturę z urzędu, może w każdym czasie zgłosić wniosek o ponowne obliczenie emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok przyznania emerytury z urzędu, albo z 20 lat dowolnie wybranych z okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem przyznania emerytury z urzędu. Wybierając do podstawy wymiaru emerytury okres 10 kolejnych lat kalendarzowych trzeba pamiętać, że muszą to być lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie. Jeżeli wnioskodawca w niektórych z tych lat nie był ubezpieczony albo pozostawał w ubezpieczeniu tylko przez część roku, to przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury nie można tych lat pominąć.

Ponieważ przedłożył Pan w ZUS zarobki z lat 1980-1990, ZUS ustalając podstawę wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych mógł przyjąć wynagrodzenie tylko z lat 1988, 1989 i 1990, a sumę tych zarobków podzielił przez 10.

Jeżeli jednak podstawa wymiaru świadczenia została ustalona z 20 lat kalendarzowych, to do ustalenia jej wysokości przyjęto lata wybrane z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, kiedy to osiągał Pan najwyższe wynagrodzenie w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia. A więc w tym przypadku ZUS przyjmie wynagrodzenie z 11 udowodnionych przez Pana lat i sumę wynagrodzenia podzieli przez 20. Czy jest to korzystniejsze, zależy oczywiście od wysokości osiąganych zarobków i obowiązującego za te lata przeciętnego wynagrodzenia.

Natomiast ZUS nie może przyjąć zarobków na podstawie zeznań świadków. Zarobki zastępcze może przyjąć pracodawca wystawiający dokument dla osoby wnioskującej o świadczenie tylko w sytuacji, gdy wnioskodawca w danym okresie był zatrudniony za granicą.

Podstawa wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia, została ustalona przez ZUS w najkorzystniejszy dla Pana sposób.

Jednak po 31 grudnia 2008 r. ZUS może podwyższyć przysługującą Panu emeryturę. Od 1 stycznia 2009 r. ZUS może na wniosek albo z urzędu - w niektórych przypadkach - uwzględnić w podstawie wymiaru minimalne wynagrodzenie pracowników. To oznacza, że osobom ubiegającym się o emeryturę lub rentę, a także o ustalenie kapitału początkowego, które z powodu braku dokumentacji płacowej nie mogą udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, do ustalenia wysokości podstawy wymiaru ZUS będzie mógł przyjąć minimalne wynagrodzenie obowiązujące w latach, w których była wykonywana praca w ramach stosunku pracy, a nie jak to miało miejsce dotychczas - wynagrodzenie zerowe. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ podwyższy wysokość podstawy wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje wyłącznie na wniosek świadczeniobiorcy. Jeżeli złoży Pan wniosek nie później niż do 31 grudnia 2009 r., ewentualne wyrównanie z tego tytułu otrzyma Pan od 1 stycznia 2009 r.

Podstawa prawna

 • art. 15 ust. 1 i ust. 6; art. 16, art. 117 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
 • ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?