reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa.

Zasadą jest, że sama zmiana nazwy nie zmienia pracodawcy jako podmiotu stosunków prawnych w zakresie prawa pracy. Dlatego też przy obliczaniu długości wypowiedzenia tego pracownika należy wziąć pod uwagę cały zakładowy staż pracy od podpisania pierwszej umowy. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy dochodzi do zmiany podmiotowej po stronie pracodawcy w ten sposób, że zakład zostaje przejęty w całości lub w części przez innego pracodawcę w trybie art. 231 k.p. W tej sytuacji do okresu zatrudnienia, od którego zależałby okres wypowiedzenia, trzeba również zaliczyć okres zatrudnienia u przejmowanego pracodawcy (art. 36 § 11 k.p.).

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy w danym zakładzie.

W związku z tym wynosi on:

  • 2 tygodnie - przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc - przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata,
  • 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 k.p.).

Dlatego pracownik, który był zatrudniony w firmie (niezależnie od zmiany jej nazwy) przez okres co najmniej 6 miesięcy do 3 lat - będzie miał miesięczny okres wypowiedzenia, jeżeli zaś okres ten wyniesie co najmniej 3 lata, z pracownikiem będzie można rozstać się po 3 miesiącach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama