Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy
REKLAMA
Zasadą jest, że sama zmiana nazwy nie zmienia pracodawcy jako podmiotu stosunków prawnych w zakresie prawa pracy. Dlatego też przy obliczaniu długości wypowiedzenia tego pracownika należy wziąć pod uwagę cały zakładowy staż pracy od podpisania pierwszej umowy. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy dochodzi do zmiany podmiotowej po stronie pracodawcy w ten sposób, że zakład zostaje przejęty w całości lub w części przez innego pracodawcę w trybie art. 231 k.p. W tej sytuacji do okresu zatrudnienia, od którego zależałby okres wypowiedzenia, trzeba również zaliczyć okres zatrudnienia u przejmowanego pracodawcy (art. 36 § 11 k.p.).
REKLAMA
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy w danym zakładzie.
W związku z tym wynosi on:
- 2 tygodnie - przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata,
- 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 k.p.).
Dlatego pracownik, który był zatrudniony w firmie (niezależnie od zmiany jej nazwy) przez okres co najmniej 6 miesięcy do 3 lat - będzie miał miesięczny okres wypowiedzenia, jeżeli zaś okres ten wyniesie co najmniej 3 lata, z pracownikiem będzie można rozstać się po 3 miesiącach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat