reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Mam 57 lat, posiadam ponad 35-letni staż pracy, w tym 22 lata w warunkach szczególnych. Z dniem 1 lipca 2009 r. otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Co z tzw. ochroną przedemerytalną?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku.

Należy pamiętać, że powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet i od tej granicy wieku należy odjąć 4-letni okres w celu uzyskania ochrony przedemerytalnej. Jednak i od tej zasady istnieje wyjątek. Dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach przewidziany jest niższy wiek emerytalny. Z reguły jest on o 5 lat niższy i wynosi odpowiednio 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla tej grupy ubezpieczonych ochrona przedemerytalna rozpoczyna się więc od tego obniżonego wieku. Pracownicy, dla których w ustawie określono niższy niż powszechny wiek emerytalny, są chronieni wcześniej, np. zatrudnieni na kolei: kobiety w wieku 51–55 lat, mężczyźni w wieku 56–60 lat.

Również w wieku 51–55 lat (kobiety) oraz 56–60 lat (mężczyźni) chronieni są przed zwolnieniem z pracy pracownicy, którzy przepracowali odpowiedni okres w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale to też są określone grupy. Osoby, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z innego tytułu niż praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie korzystają z ochrony przedemerytalnej wcześniej niż w wieku 56–60 lat kobiety i 61–65 lat mężczyźni. Natomiast pracownik niespełniający warunków do uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od daty ukończenia 61 lat (mężczyzna) do osiągnięcia 65 lat albo 56 lat (kobieta) do osiągnięcia 60 lat. Biorąc powyższe pod uwagę, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy spełnia Pan warunki do nabycia uprawnień do emerytury wcześniejszej z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W tym celu powinien Pan zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który dokona weryfikacji Pana uprawnień. Jeżeli jest Pan pracownikiem uprawnionym do nabycia emerytury w obniżonym wieku, ochrona Pańskiego stosunku pracy następuje wcześniej przed zwolnieniem z pracy, tzn. co najmniej 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który w tym przypadku wynosi 60 lat dla mężczyzn.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama