REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas strajku

Za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

Odpowiedzialność spółki partnerskiej jako pracodawcy

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

REKLAMA

Zalety i wady korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

Pracodawcy w celu uzupełnienia bieżącej pracy swoich etatowych pracowników lub w celu ich zastąpienia korzystają z usług podmiotów zewnętrznych. Najczęściej odbywa się to na zasadzie świadczenia usług (outsourcing) lub „wynajęcia” pracowników tymczasowych.

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Telepraca - zasady zatrudniania

Kodeks pracy nie określa, jakie rodzaje pracy mogą być wykonywane w formie telepracy, czyli pracy wykonywanej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Jakie zatem warunki muszą zostać spełnione, by pracownik mógł stać się telepracownikiem i jakie w związku z tym spoczywają na pracodawcy obowiązki?

Biuro podróży odpowie za zmarnowany urlop pracownika

Biuro podróży może wyrządzić szkodę niemajątkową w postaci „zmarnowanego urlopu” lub „straconego wypoczynku”, a podstawą jego odpowiedzialności jest przepis stanowiący, że organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2010 r.

REKLAMA

Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie

Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie?

Jak zatrudnić stażystę

Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż.

Kontrola trzeźwości pracowników

Warunki zatrudniania Polaków w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

Czy pracodawca może pobierać od pracowników odciski palców?

Zatrudniamy nie tylko pracowników, ale także wiele osób na podstawie umowy-zlecenia. W związku z tą okolicznością oraz specyfiką pracy w zakładzie (praca w ruchu ciągłym) planujemy wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Czy w tym celu możemy pobierać za zgodą pracowników ich odciski palców?

Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy

Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Kiedy roszczenie o wynagrodzenie ulega przedawnieniu

Pracodawca, który nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, może uchylić się od spełnienia tego świadczenia pod warunkiem, że upłynął już termin przedawnienia.

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Odpowiedzialność za skutki mobbingu

Odpowiedzialnością za skutki mobbingu należy obciążyć przede wszystkim sprawcę - uważają Pracodawcy RP. Postulują wpisanie do kodeksu pracy regulacji, z której będzie wynikać solidarna odpowiedzialność sprawcy z pracodawcą.

Biometryczne sposoby ewidencji czasu pracy

Potwierdzenie przybycia do pracy np. przez dotknięcie czytnika kartą zbliżeniową jest powszechnie uznawane za dopuszczalne. Natomiast stosowanie w tym samym celu skanowania linii papilarnych palca budzi wątpliwości głównie z powodu braku uregulowań prawnych w tym zakresie.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców

Oświadczenia zamiast zaświadczeń, badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy to nowości przewidziane przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Ekwiwalent pieniężny za pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Podejmując pracę po raz pierwszy, pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku. Wymiar urlopu w tym okresie będzie obejmował jednak niepełne dni. Może to przysporzyć pracodawcy problemy przy udzielaniu takiego urlopu, a także przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?

Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym

System równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 16 czy 24 godzin. Jednak w takich przypadkach pracodawca musi liczyć się z tym, że pracę, co do zasady, powinien planować w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Praca na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu wypoczynkowego

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu?

Warunki odbywania praktyk absolwenckich

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o praktyki absolwenckie nie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. Jednak podmiot przyjmujący na praktyki jest zobowiązany wobec praktykanta (tak samo jak wobec pracownika) m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków bhp podczas wykonywania pracy.

Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego

Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”?

Obowiązek zwrotu świadczeń przez pracownika przywróconego do pracy

Pracodawca może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych pracownikowi przywróconemu do pracy. Pracownik nie zawsze musi zwracać otrzymane świadczenia, dzieje się tak np. w przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Wprowadzenie przerwy obiadowej przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Zasady podnoszenia kwalifikacji urzędników

Pragmatyki służbowe, np. ustawy: o służbie cywilnej, o pracownikach samorządowych, o pracownikach urzędów państwowych, określają zasady pobierania nauki przez osoby zatrudnione. Jednak w sprawach nieujętych w tych przepisach odsyłają one do stosowania kodeksu pracy.

Zasady udzielania urlopu na żądanie

W razie pilnych spraw osobistych pracownik może domagać się od pracodawcy udzielenia mu urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że pracownik powinien zgłosić taki urlop przed godziną normalnego rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Kiedy można wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracodawca i pracownik rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron. Strony ustaliły na piśmie, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony pracownikowi dopiero za rok. Po dwóch miesiącach pracownik zmienił jednak zdanie i domaga się od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu wraz z odsetkami. Czy należy wypłacić mu to świadczenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Pracownik ma bowiem niespłacone kredyty i jego wynagrodzenie zajął komornik. Czy pracodawca powinien przekazać cały ekwiwalent komornikowi na pokrycie niespłaconych kredytów?

Czy zatrudnienie telepracownika jest korzystne dla pracodawcy?

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik wykonujący taką pracę i przekazujący jej wyniki pracodawcy jest telepracownikiem.

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników

Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.

Jak wprowadzić pracę zmianową

Praca zmianowa jest jedną z bardziej efektywnych form organizacji czasu pracy, która może być wykorzystywana praktycznie w każdym zakładzie pracy w połączeniu z różnymi systemami czasu pracy oraz z pracą w niedziele i święta.

Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?

Czy należy zamieszczać komparycję w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe.

Co grozi pracownikowi za naruszenie zakazu konkurencji

Obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, albo z przepisów dotyczących umowy o zakazie konkurencji. Zastosowanie znajdą tu również przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w razie choroby pracownika

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 4 kwietnia do 22 kwietnia br. Jednak pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 11 kwietnia do 15 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające

Pracodawca nie może samodzielnie zmieniać wynagrodzeń pracowników. Wprowadzenie zmian musi być poprzedzone zawarciem porozumienia zmieniającego warunki płacowe lub wręczeniem pracownikom wypowiedzeń zmieniających. W obu przypadkach nowa wysokość płacy wymaga zgody pracownika, także gdy proponuje mu się podwyżkę. Wręczenie wypowiedzenia może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy, jeśli pracownik nie przystanie na nowe warunki płacowe.

Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu na czas nieprzekraczający 3 miesięcy wykonywanie innej pracy niż uzgodniona w umowie o pracę. Musi jednak wykazać po swojej stronie istnienie uzasadnionych bądź szczególnych potrzeb.

REKLAMA